GÜNDEM
Giriş Tarihi : 03-07-2021 16:44   Güncelleme : 03-07-2021 16:44

Davutoğlu Samsun'da konuştu: Erken seçim zaruri

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin 1. Olağan İl Kongresi'ne katılmak üzere geldiği Samsun'da yaptığı açıklamada halkta iktidara yönelik tepki olduğunu ve erken seçimin zaruri hale geldiğini belirterek, "Umarım Cumhurbaşkanı cesaret gösterir ve ülkeyi seçime götürür" dedi. Davutoğlu, Cumhur ittifakını oluşturan partilerin alt tabanlarının birbirlerinden rahatsız olduğunu da öne sürdü ve ittifakın fazla dayanamayacağını söyledi. Davutoğlu, açıklamalarıyla hükümeti hedef alan organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in ithamlarına yönelik olarak da, "İddialar karşısında devlet adamlarının yapacağı şey susmak değildir" dedi.

Davutoğlu Samsun'da konuştu: Erken seçim zaruri

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Samsun 1. Olağan İl Kongresine katılmak üzere geldiği Samsun'da önce ilçe teşkilatlarını ziyaret etti, ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. 

KANAL İSTANBUL FELAKET PROJESİ

Hükümetin politikalarını eleştiren Davutoğlu, Kanal İstanbul projesini 'felaket' olarak nitelendirdi. Davutoğlu, "Yapılmasının tek nedeni sadece çevresindeki rant çıkarıdır. Başbakanlığımın ilk döneminde dosyaları incelemeden, bilmeden bir kaç konuşmamda proje hakkında bazı söylemlerim oldu. Daha sonra brifingler aldım. Genel Kurmaydan İstanbul'u nasıl savunacaklarını sordum ama doğru dürüst cevap alamadım. Kurumlarla konuştum. İlerlemesi işin de hiç bir şeye imza atmadım. Brifingleri aldığım zaman Cumhurbaşkanı ile konuşmak istedim ama malum imza toplama operasyonu yapıldı” dedi.

ERKEN SEÇİM ZARURİ HALE GELDİ

Davutoğlu, halktan iktidara karşı büyük bir tepki oluştuğunu da belirtti ve "Anketlere bakmıyorum. Anket halk, sokaklar. Gördüğüm bu hükümet bitmiş. Erken seçim zaruri hale gelmiştir. Böyle ekonominin, böyle yolsuzluğun olduğu bir ülkede erken seçim zaruridir. Umarım Cumhurbaşkanı cesaret gösterir ve ülkeyi seçime götürür" dedi. 

CUMHUR İTTİFAKI FAZLA DAYANAMAYACAK

Davutoğlu, Cumhur ittifakını oluşturan partilerin alt tabanlarının birbirlerinden rahatsız olduğunu da öne sürdü ve ittifakın fazla dayanamayacağını söyledi. Davutoğlu, "Sayın Bahçeli sürprizleri seven birisidir. Hasta olan Sayın Ecevit’i seçime götürdü. Yolsuzluklar ve adam kayırmalar nedeniyle MHP tabanı AK Partiden rahatsız. AK Parti tabanı da ülkeyi Devlet Bahçeli yönetiyor imajından rahatsız. Fazla dayanacaklarını düşünmüyorum" ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI SUSUYOR

Davutoğlu, açıklamalarla hükümeti hedef alan organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in ithamlarına yönelik olarak da, "İddialar karşısında devlet adamlarının yapacağı şey susmak değildir" dedi. Davutoğlu, "Sedat Peker, yurt dışından videolarla, birer birer, doğrudan eski başbakan, eski bakanlar, şuan ki içişleri bakanını, eski içişleri bakanını, hepsini dolaylı olarak da Cumhurbaşkanını, her türlü şeylerle itham ediyor. İddialar karşısında devlet adamlarının yapacağı şey susmak değildir. Cumhurbaşkanı susuyor. Herkese ayar veren, muhalefete en ağır hakaretler eden cumhurbaşkanı susuyor" ifadelerini kullandı.

KONGREYE KATILDI

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Atakum Belediyesi Eğitim Merkezi'nde düzenlenen  partisinin Samsun 1. Olağan İl Kongresi'ne de katıldı.

BU TOSUNCUKLAR NERDEN ÇIKTI

Davutoğlu burada yaptığı konuşmasında da Türkiye'de kara para akladığı tescil edilen Sezgin Baran Korkmaz ile ilgili bir dizi ifşaaların ortaya saçıldığını anlattı ve "Öyle ki bugün de 'tosuncuk' Türkiye'ye dönecek diye memnuniyet ifade ediyorlar, allah aşkına bu tosuncuklar nerden çıktı? Bu tarlayı kim böyle sürdü. Nasıl oldu da  38-39 yaşında o zamana kadar herhangi bir ticari faaliyette başarısı görülmeyen Sezgin Baran Korkmaz milyar dolarları yurt dışından nasıl getirdi. Niye bu değirmenin suyu nerden akıyor diye  sormadınız. Türkiye'de Masak yok mu? Türkiye'de hukuk yok mu? Eğer siz bütün o yapıların parçası haline gelmişseniz, hesap soramazsınız. Buradan Cumhurbaşkanına Türkiye'nin itibarı için sesleniyorum; Sezgin Baran Korkmaz'ı derhal Türkiye'de yargılamaya başlayın. Bunu geçmiş dönemde Rıza Zarrab için kendisine söylemiştim. 'Rıza Zarrab Türkiye'de yargılanmalı, yoksa  Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bakanlarını hatta Cumhurbaşkanı izam edecek, demokrasinin kılıcı gibi onların üstünde tutulacak  bir takım süreçler yaşarız' demiştim. Dinlemediler" dedi ve  "Şimdi bakın o gün Rıza Zarrab yargılanmadığı için yurt dışında Türkiye'yi zora sokacak bir takım açıklamalar da bulunuyor şimdi de  Sezgin Baran Korkmaz yargılanmazsa Türkiye'yi zora sokacak açıklamalar gelecek' ifadelerinde bulundu.

MÜTEAHHİTLERİNİ UYARDI

Kanal İstanbul Projesi'ne de değinen Davutoğlu, "Son attıkları temel  de kesinlikle hukuk dışıdır. Elimizde hep bunların verileri var. Sayın Cumhurbaşkanı sadece ve sadece bir inat uğruna İstanbul'u Marmara Denizi'ni riske edecek, tehdit edecek bir projeyi sürdürmeye çalışıyor. Tabi esas kanalın iki yakasında niyet rant alanları üzerinden yeni karlar yeni rantlar yeni zenginler üretmek.  Ve en acı ifade; Kanal İstanbul Töreni yapılırken Sayın Cumhurbaşkanı döndü halka ve bize dönük olarak da 'Eğer bu paraları ödemezseniz sizden uluslararası mahkemeler üzerinden  söke söke alır ifadesi kullandı. Alklah aşkına, hani derya Sayın Cumhurbaşkanı 'nereden nereye'derdi ya bir zamanlar. Şimdi nereden nereye. One minute diye dünyaya meydan okuyan Recep Tayyip Erdoğan'dan uluslararası  mahkemeler üzerinden Türkiye'yi Türk halkını ve gelecekteki iktidarları tehdit eden yabancıların sözcüsü bir siyasetçiye dönüşmüştür" dedi. Davutoğlu, müteahhitlere uyarıda da bulunarak, "Geldiğimiz gün bu işlemlerdeki bütün hukuksuzlukları ortaya koyar, ekolojik yapıya verilen zararları ortaya koyar, ertesi gün bütün o ihaleleri iptal ederiz. Hiçbir uluslararası mahkeme de buna engel olamaz" dedi.

SAMSUN HABER HATTI

AdminAdmin