GENEL
Giriş Tarihi : 24-03-2020 13:52   Güncelleme : 24-03-2020 13:55

Değerli Maden: Elmas

Dünyadaki en sert maden olarak da bilinmektedir. Elması kesmek oldukça zordur. Ancak kendisiyle kesilir. Takı ve mücevherlerde kullanıldığı gibi endüstrideki bazı makinelerde de kullanılmaktadır.

Değerli Maden: Elmas

En değerli madenler arasında bulunan elmas oldukça büyük bir yere sahiptir. Elmasın keşfedilmesi milyonlarca yıl önce olmuştur. Yer altının oldukça fazla derinliklerinde bulunan bu değerli maden yerkürenin hareketleriyle yukarılara çıkmaktadır. Çıkarılması oldukça zor olan bu taş, o yüzden kıymetli ve pahalıdır. Elması çıkarmak için kilometrelerce yerin derinliklerine inmek gerekir.

Dünyadaki en sert maden olarak da bilinmektedir. Elması kesmek oldukça zordur. Ancak kendisiyle kesilir. Takı ve mücevherlerde kullanıldığı gibi endüstrideki bazı makinelerde de kullanılmaktadır.  Birçok kültürlerde farklı anlamlar taşıyan bu maden genellikle güce, kuvvete ve cesarete işaret etmiştir. Şans ve kötülüklere karşı korunma gücünün sembolünün elmas olduğuna inanılmıştır. Yüzyıllar boyunca birçok anlam yüklenilen bu değerli maden şimdilerde süs eşyası olarak bayanlara sunulmuştur.

Elmasın Günümüzdeki Yeri

Birçok uygarlık elması gücün simgesi olarak yüzyıllarca kullanmışlardır. Günümüzde aşkın ve sevginin göstergesi olarak elmastan yapılan birçok mücevher insanlar tarafından kullanılmaktadır. İşlendiğinde kolye, küpe, bileklik, yüzük yapılarak özellikle bayanların tercih ettiği bir ürün olarak bu değerli taşa rağbet artmıştır. Kişiler bu takılarla güzelliklerine güzellik katmış ve ışıltılı görüntüsüyle başkalarını büyülemeyi başarmışlardır.

Elmas ışığı yansıyan bir madendir. Bu nedenle takılarda kullanıldığı zaman büyük bir hayranlık uyandırır. Birçok bayan elmastan yapılmış mücevherlere ilgi göstermektedir. Özel günlerde hediye olarak tercih edilen elmas ürünler, karşı tarafta büyük bir mutluluk oluşturmaktadır. Elmasın değeri karat ile ölçülür. Bir mücevherin kaç karat olduğu onun ne kadar değerli olduğunu göstermektedir. https://www.lizaypirlanta.com/elmas sayfasında elmas ürünleri inceleyebilirsiniz. 

NELER SÖYLENDİ?
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA