GÜNDEM
Giriş Tarihi : 08-09-2023 00:02

Deltayı gezen Bakanı Ersoy: Samsun'un turizm potansiyeli var biraz parlatılmalı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Samsun'da Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ni inceledikten sonra Turizm Değerlendirme Toplantısı'na katıldı ve Samsun'un yeşiliyle meşhur birçok Avrupa ülkesini aratmayacak derecede yoğun bir yeşillik içerisinde olduğunu söyledi. Eroğlu, Samsun'un turizm potansiyelinin parlatılması gerektiğini bu konuda master plan hazırlanacağını ifade etti.

Deltayı gezen Bakanı Ersoy: Samsun'un turizm potansiyeli var biraz parlatılmalı

Turizm Değerlendirme Toplantısı'na katılmak üzere Samsun'a gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Samsun Üniversitesi tarihi tekel binaları inceledi, binlerce canlı türüne ev sahipliği yapan ve UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde yer alan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ni gezdi. Büyükşehir Belediyesini de ziyaret eden Bakan Ersoy daha sonra katıldığı toplantıda sektör temsilcileriyle de bir araya geldi.

Toplantıda konuşan Bakan Ersoy, bu yıl turizmden elde edilen 56 milyar dolarlık geliri 2028 yılında 100 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini dile getirdi, Karadeniz'e Körfez ülkelerinden gelen turistlerin Samsun ve Rize gibi diğer illeri de ziyaret etmelerini sağlamak için çalışacaklarını belirtti. Samsun'un turizm potansiyeline sahip olduğunu ve yeşiliyle meşhur birçok Avrupa ülkesini aratmayacak derecede yoğun bir yeşillik içerisinde bulunduğuna da dikkat çeken Ersoy kentin potansiyelinin biraz daha parlatılması ve tanıtımın arttırılmasının gerektiğini belirtti. Samsun'un  Turizm Master Planı hazırlanmasına destek olacaklarını da ifade eden Bakan Ersoy, "İnşallah çok kısa bir sürede Samsun'un turizmden hak ettiği payını almasını hep beraber sağlayacağız" dedi.