GENEL
Giriş Tarihi : 08-02-2023 23:27

Deprem dolandırıcılarına dikkat!

Tüm Türkiye'yi etkileyen deprem felaketinin ardından bağış yapmak isteyen pek çok vatandaş oldu, ancak dolandırıcılar depremi fırsat bildi. Sahte internet siteleri üzerinden bağışçıları kandırmak isteyen dolandırıcılar kimlik ve banka bilgilerini alarak bağışçıları dolandırmaya çalışıyor.

Deprem dolandırıcılarına dikkat!

Dolandırıcılar depremi fırsat bildip AFAD adıyla sahte bağış siteleri kurup bağış paralarını çalmaya çalıştı. Dolandırıcılar, arama motorlarında başta AFAD olmak üzere bazı STK'ların sahte adreslerini liste başında gösterdi. Siteye giren vatandaşlar bağış yapmak için linklere tıkladığında dolandırılma riskiyle karşılaştı.

Durum farkedilince siber suçlar ekipleri müdahale etti ve siteler internetten kaldırıldı.

Siber Güvenlik Uzmanı Osman Demircan, bağış yapmak isteyen vatandaşları uyardı ve "Karşınıza çıkan linkin adresi gerçekten o kuruma mı ait. Bunun mutlaka kurumla iletişime geçilerek teyit edilmesi lazım. IBAN'a para yatırılması isteniyorsa numaranın doğruluğu da mutlaka teyit edilmesi gerekir" dedi. Demircan, "Bağış yaparken en dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi de eğer tanınmış bir kurum değilse bağış yapma yetkisinin olup olmadığının valilikten teyit edilmesi, o kurumla mutlaka iletişime geçilip verilen IBAN numaralarının gerçekten o kuruma mı ait olup olmadığının teyit edilmeli" dedi. (ntv)