28 MART 2020 Cumartesi 20:39
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 28-01-2020 08:13

Deprem kuşağındaki Samsun'da riskli okul binaları yıkılacak

Samsun Valisi Osman Kaymak, Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerindeki Vezirköprü, Havza ve Ladik ilçelerinde olası bir depremde risk taşıyan okul ve kamu binaların incelendiğini belirterek, "Onlar üzerinde hemen yıkılması gerekenleri yıkıp, yenisini yapacağız ve güçlendirilmesi gerekenleri de güçlendireceğiz" dedi.

Deprem kuşağındaki Samsun'da riskli okul binaları yıkılacak

Samsun Valisi Osman Kaymak, Dünya Gümrük Günü etkinlikleri kapsamında Orta Karadeniz Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü konferans salonunda düzenlenen  toplantıda, Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde bulunan ve 1. derecede  deprem bölgesi olan Samsun'un Vezirköprü, Havza ve Ladik ilçelerindeki depreme hazırlık çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.

VATANDAŞ BİNASINI KONTROL ETTİRMELİ
Elazığ ve Malatya'da yaşanan depremin 'Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğu gerçeğini heğimizin önüne koyduğunu belirten Vali Kaymak, "Toplumsal bilinç olmadan bu felaketlerden rahat çıkmamız mümkün değil. Yani bir vatandaş, binanın sağlam mı olduğuna bakmadan binada rahatça oturmaması gerekiyor. Binasını kontrol ettirip, sağlam binada oturması gerektiğini kafasına koyması gerekmektedir" dedi.

RİSK TAŞIYAN OKULLAR YIKILACAK
Samsun'un deprem kuşağında olduğunu da dile getiren Vali Osman Kaymak, "Biz devlet olarak bütün tedbirleri alıyoruz. Bütün kamu binaları ve özellikle okullar üzerinde yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Risk taşıyan okulları yıkıp yapmaya başlıyoruz. Yıkım tehlikesi olan binamız yok ama güçlendirme anlamında, deprem olması halinde problem yaşamamak adına okullarla ilgili öncelik fay hattı üzerinde bulunan Vezirköprü, Havza ve Lâdik olmak üzere buralardaki bütün okulların tespitlerini yapıyoruz. Onlar üzerinde hemen yıkılması gerekenleri yıkıp, yenisini yapacağız ve güçlendirilmesi gerekenleri de güçlendireceğiz" ifadelerini kullandı.

DEPREM BÖLGESİNE KULLANILMIŞ EŞYALAR GÖNDERİLMESİN
Elazığ ve Malatya depremlerinde AFAD üzerinden bir yardım kampanyası başlatıldığını da hatırlatan Vali Kaymak, "AFAD’ın banka hesap numaraları kamuoyu ile paylaşıldı. Yardım yapmak isteyen vatandaşlarımız o hesaplara yardımda bulunabilirler. Arkadaşlar, biz AFAD Müdürlüğü’nden 25 ve 27 Ocak'ta 518 yatak ve 760 çadır Malatya’ya, 26 Ocak’ta 9 tır ile bin 80 çadır ve 1 tır ile 4 bin 680 battaniye ile arama kurtarma ekibi Elazığ’a gönderildi. Vatandaşlarımız çok duyarlılar, yardım etmek istiyorlar ama kullandıkları eşyaları oralara göndermesinler. Oradaki durumu duyunca illa bir şey gönderelim diyorlar. Bu anlamda AFAD Genel Merkezi’nin duyurduğu hesaplar var. Vatandaşlarımız o hesaplara yardımda bulunarak oradaki kardeşlerimize yardımcı olabilirler diye düşünüyorum" diye konuştu.

SAMSUN'UN İHRACATI 710 MİLYON DOLAR
Toplantıda Türkiye'nın gelişmesinin ihracata bağlı oldupunu da dile getiren Vali Osman Kaymak, "Biz Samsun olarak ihracatımızı yeterli görmüyoruz. Samsun ilimizi ihracatı 710 milyon dolardır. İldeki ekonomik faaliyetler, ilin kalkınması ile orantılıdır. Samsun potansiyeli çok yüksek bir ildir. Biz bu potansiyelin çok iyi kullanılması halinde çok daha fazla imalat, üretim, istihdam ve ihracat yapabileceğini düşünüyoruz. Bunu da hep birlikte bir araya gelerek Samsun’un ortak akıl ve ortak paydasını bulursak çok yol alırız diye düşünüyorum. Samsun Lojistik Merkezi ve Samsun Fuar ve Kongre Merkezi Samsun’un ortak aklın ürünleridir. Bu iki tesis Samsun’a büyük bir katkı  yapmaktadır. Ben sizlerin tekrar Dünya Gümrük Günü’nüzü tebrik ediyorum” dedi.

Vali Osman Kaymak programın sonunda, ülke ekonomisinin kalkınmasına ve ihracat seferberliğine katkılarından dolayı başarı ödülüne layık görülen iş insanlarına plaketlerini vererek, başarılarının devamını dileyip, tebrik etti. Plaket töreninin ardından Vali Osman Kaymak, Samsun Gümrük Müdürlüğü'nden yapılan ihracatın yüzde 26 oranında artırılmasında üstün gayret gösteren gümrük personellerini tebrik edip, başarı belgesi ile ödüllendirdi.

SAMSUN HABER HATTI

NELER SÖYLENDİ?
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA