GÜNDEM
Giriş Tarihi : 09-07-2021 15:12   Güncelleme : 09-07-2021 15:12

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, polis intiharlarını sordu

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Samsun’da partisinin Çarşamba ilçe binasının açılışında yaptığı konuşmada, son dönemde ağır çalışma şartları, amirlerin uyguladığı baskı, mobbing, tehdit ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle bu yılın ilk 6 ayında 47 polisin intihar ettiğini öne sürerek, "İntiharın altında yatan gerçekler nedir? Bu nedenleri ortadan kaldırmak için hangi çalışmayı yapıyorsunuz? Emniyet teşkilatımızda üstler astlarına nasıl bir baskı uyguluyor? diye sordu.

 DEVA Partisi lideri Ali Babacan, polis intiharlarını sordu

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan dün Bafra ve Alaçam ilçelerini ziyaret ettikten sonra bugün de Çarşamba İlçesi'nde esnafları ziyaret ederek sorunlarını dinledi. 

ERDOĞAN'A SOYLU SORUSU
Partisinin ilçe binası açılışı törenine de katılan Babacan konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, çeşitli iddiaların odağındaki İçişleri Bakanı Süleyman Soylu konusunda susmasını eleştirdi ve "Sayın Erdoğan ağır iddiaların yükünü çekiyor. Sayın Erdoğan’a soruyorum: Ülkenin iç güvenliğini sağlamakla görevlendirdiğiniz kişinin kendisinin bir güvenlik sorunu olmasına ses çıkarmayacak mısınız? Ülkenin huzurunu sağlamakla görevli bir kurumun başında olan kişinin ülkenin huzurunu bozmasına susacak mısınız? Şaibelerin ortasındaki bu ismin yükünü daha ne kadar taşıyacaksınız? Yoksa krizlerin ortağı sayın Bahçeli’yi hükûmet sözcüsü olarak mı atadınız? O daha çok konuşuyor. Bu şahısla ilgili tasarruflarınızı sayın Bahçeli’den mi duyacağız?”

Ali Babacan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

6 AYDA 47 POLİS İNTİHAR ETTİ
"Vatandaşın, tüm toplumun güven içinde olmasını sağlayacak bir kurumdur Emniyet değil mi? Buna emanet edilmiş durumda. Bakın kendi kurumunda neler oluyor? Son dönemlerde ağır çalışma şartları, amirlerin uyguladığı baskı, mobbing, tehdit ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle birçok polisimiz kendi canına kıyıyor arkadaşlar, intihar ediyor. Bakın Emniyet mensupları kendi canına kıyıyor. Bu yılın sadece ilk 6 ayında 47 polis kardeşimiz intihar ettiğini medyadan gördük. Bu rakam da sadece medyaya yansıyan rakamlar. İntihar eden polis memurlarımızın bir kısmı mesleğe daha yeni başlamış gencecik arkadaşlarımız. Biz  polisimizi bu intiharın eşiğine getiren sebepleri sorguluyoruz. Ya siz ne yapıyorsunuz bu insanlara diyoruz. Açıklamaları kabahatlerinden beter. İntihar eden polislerimizin ardından  diyorlar ki psikolojik sorunlar. Ya iyi de siz polisleri işe başlatırken bununla ilgili bir duruma bakmıyormusunuz. Yoksa sizin bu  saçma sapan yönetiminiz, bu baskı ikliminiz yüzünden mi bu polislerimiz bu hale geliyor. Ben buradan tekrar soruyorum, açıklayın. Son 5 yılda kaç polis memurumuz intihar etti?  Açıklayın diyorum. Polis memurlarımız neden intihar ediyorlar. İntiharın altında yatan gerçekler nedir? Buna bakıyormusunuz diye soruyorum buradan. Bu nedenleri ortadan kaldırmak için hangi çalışmaları yapıyorsunuz? Emniyet teşkilatımızda üstler astlarına nasıl bir baskı uyguluyor da bunlar ortaya çıkıyor. Bunlara sessiz mi kalacaksınız? Polislere psikolojik destek sunmak için, rehabilitasyon merkezleri kurmayı düşünüyor musunuz? Polislerin ve ailelerinin sosyal güvenlik hakları ve mâli açıdan desteklenmesi için hangi çalışmayı yapıyorsunuz? Vatandaş olarak bunları sormak hakkımız. Biz gülmüyoruz. Bu soruların cevabını bekliyoruz. 

HAZİNENİN BORCUNU GEZİ OLAYLARINI ÇIKARANLAR MI İKİYE KATLADI
Taraflı cumhurbaşkanı ve akraba bakan göreve başladıktan iki sene sonra Hazine’nin borcu 2 trilyonu geçti. 2013’te Gezi olaylarını çıkaran mı Hazine’nin borcunu ikiye katladı? 2019’dan 2020’nin eylülüne kadar 130 milyar dolarlık döviz rezervini cayır cayır sattılar. 2016’da çukur eylemlerini yapanlar mı bu ülkenin dövizlerini sattı? Neyi, neyle karıştırıyorsunuz? Gezi olaylarını çıkaranlar mı, çukur eylemlerini yapanlar mı faizi yüzde 19’da tutuyor?

ÇİFTÇİNİN, ESNAFIN, EMEKLİNİN DURUMU NE OLACAK?
İhracatımız artıyor diyor. Doğru, artış var. İhracat ne demek? Başka ülkelerin vatandaşlarının tükettiği mal demek. Almanya’ya satıyoruz çünkü Alman halkı tüketiyor. İtalya’ya satıyoruz çünkü İtalyan halkı tüketiyor. Demek ki başka ülkelerde durum iyi. Onlar tüketiyor ki ihracat yapıyoruz. Bununla övünelim ama bu ülkenin çiftçisinin, esnafının, emeklisinin durumu ne olacak?

DEVA İKTİDARINDA ÇETELER KAÇACAK DELİK BULAMAYACAK
Tüyü bitmemiş yetimlerin hakkını çetelere, suç örgütlerine peşkeş çektirenlerin önünde duracağız. Devlet yönetiminde yozlaşmayı, devlet görevlilerinin yasal olmayan işlere bulaşmasını, usulsüzlüklerin ve yolsuzlukların sıradanlaşmasını tarihin çöplüğüne göndereceğiz. DEVA iktidarında çete, mafya kaçacak delik bulamayacak.“

Konuşmasının ardından cuma namazını Rıdvan Paşa Camii'nde kılan Ali Babacan Tekkeköy, İlkadım ve Atakum ilçelerinde de partisini ziyaret etti, esnafların sorunlarını dinledi.

SAMSUN HABER HATTI