GÜNDEM
Giriş Tarihi : 13-01-2020 16:10

DSİ, Samsun ve 3 ilde arazi toplulaştırma yapıyor

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Samsun, Tokat, Amasya ve Sinop'ta arazi toplulaştırma çalışmaları yapıldığını açıkladı. Aydın, Samsun'daki çalışmaların 2022 yılı sonuna kadar tamamlanmasının hedeflendiğinide söyledi.

DSİ, Samsun ve 3 ilde arazi toplulaştırma yapıyor

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mevlüt Aydın yaptığı yazılı açıklamada, 2018 yılında yapılan yasal düzenleme sonucu Türkiye genelinde arazi toplulaştırma çalışması yapma yetkisinin DSİ Genel Müdürlüğüne verildiğini ifade etti "Ssulama projeleri arazi toplulaştırmasına bağlı olarak uygulandığı takdirde parsel sınırlarına bağlı kalmadan en ekonomik şekilde, sulama, yol ve tahliye planlaması yapıldığından,  yatırım maliyetlerinde tasarruf sağlanmakta, kamulaştırma maliyetleri yüzde 90 oranında azalmaktadır" dedi.

Arazi toplulaştırması ile parsellerin büyüdüğünü, tarım teknikleri ve sulama  metodlarının uygulanmasının kolaylaştığını da dile getiren Aydın, "Parsel büyüklüğü artar. Düzenli ve ideal parsel şekilleri oluşturulur. Her parsel yola ve kanala kavuşur. İşletme merkezi ile parseller arasındaki mesafeler azalır, ulaşımdan dolayı meydana gelen kayıplar azalır, yakıt tasarrufu sağlanır. Zirai mücadele ve gübreleme kolaylaşır. Sulama oranı ve randımanı artar. Sağlanan katma değerden dolayı arazi değeri en az iki kat artmaktadır" ifadelerini kullandı.  

SAMSUN'DAKİ ÇALIŞMALAR 2022'DE TAMAMLANACAK

Türkiye genelinde tarla içi geliştirme ve toplulaştırma çalışmalarının devam ettiğini de açıklayan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, ‘2019 yılında Samsun, Tokat, Amasya ve Sinop illerinde yürütülen çalışmalarla ilgili olarak da, "Samsun ilinde 2019 yılında 3 projede 26.750 hektar alanda Arazi toplulaştırma çalışmaları ve tarla içi geliştirme hizmetleri çalışmaları devam etmekte, 2022 yılı sonuna kadar tamamlanması hedeflenmektedir" dedi.

TOKAT'TA 2.300 HEKTAR ARAZİ TOPLULAŞTIRILDI

2Genel Müdür Aydın, ‘Tokat ilimizde de 2019 yılında 6 projede toplam 70 000 hektar alanda yürütülen toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri projelerinden Tokat Niksar Ovası AT ve TİGH projesinde 2.300 hektar alanda arazi toplulaştırma çalışmaları tamamlanarak tapu tescil işlemleri gerçekleştirilmiştir. Devam eden çalışmalarla 67 700 hektar alanın 2022 yılı sonuna kadar toplulaştırılması hedeflenmektedir" diye konuştu.

AMASYA'DA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Aydın, açıklamasında, "2019 yılında Amasya Geldingen Arazi Toplulaştırma ve TİGH Projesi kapsamında 8 400 hektar alanda arazi toplulaştırma çalışmaları tamamlanarak tapu tescil işlemleri gerçekleştirilmiştir. Amasya Merzifon Arazi Toplulaştırma ve TİGH Projesi kapsamında 2019 yılına kadar toplam 3.750 hektar, 2019 yılında 10 200 hektar alanda toplulaştırma çalışmaları tamamlanmıştır. Devam eden çalışmalarla 12.650 hektar alanın 2020 yılı sonuna kadar toplulaştırılması hedefleniyor. Ayrıca drenaj çalışmaları yapılan 2 projede Çorum Alaca ve Amasya Suluova Geldingen Ovaları 2. Kısım Tarla İçi Drenaj ve Rehabilitasyon ve TİGH projesi 400 hektar alanda drenaj çalışmaları tamamlanmış 8.600 hektar alanda çalışmalar devam etmektedir, Amasya Suluova Geldingen Ovası TİGH ve Tarla İçi Drenaj Projesi 6.600 hektar alanda drenaj çalışmaları tamamlanmış, 400 hektar alanda çalışmalar devam etmekte 2021 yılı sonuna kadar tamamlanması planlanıyor" dedi.

SİNOP'TA DURUM

2019 yılında Sinop ilinde 3.400 hektar alanda uygulanan Sinop Saraydüzü Sulaması AT ve TİGH Projesi kapsamında 1.500 hektar alanın tescilleri ile devam eden 1.900 hektar alanın kadastro kontrollerinin tamamlandığını da dile getiren Aydın, çalışmalar kapsamında; sınırları düzeltilme, arazi tesviyesi, ağaç kök sökümü ve tarla içi yol yapımı gibi tarla içi geliştirme hizmetleri işlerinin yapıldığını da ifade ederek, "Samsun, Tokat, Amasya ve Sinop illerimizde 1 Ocak 2019 tarihinden bugüne kadar 14 bin hektar alanda arazi toplulaştırma, 19.000 hektar alanda ise tarla içi geliştirme çalışmaları tamamlanmıştır.  Projelerin tamamının uygulanması sonucu 2022 yılı sonuna kadar 100.000 hektar alanda tarla içi geliştirme çalışmasının tamamlanması planlanmaktadır" diye konuştu.

SAMSUN HABER HATTI