17 HAZİRAN 2019 Pazartesi 11:55
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 15-04-2019 08:53   Güncelleme : 15-04-2019 08:53

Dünya çocukları Samsun'da buluştu

41.TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği, milli mücadelenin ilkadımının atıldığı Samsun'da büyük coşkuyla başladı.

Dünya çocukları Samsun'da buluştu

19 Mayıs 1919’un 100. Yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde, 41.TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği, 39 ülkeden 800'e yakın çocuğun öğretmenleriyle birlikte Samsun'a gelmesiyle Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde büyük coşkuyla başladı.

Törende TRT Televizyon Dairesi Başkanı Ahmet Muhsin Yıldırım yaptığı konuşmasında, “Bu gün 41.’sini gerçekleştirmiş olduğumuz, başlangıcını yapacağımız 23 Nisan Çocuk Şenliği’nin açılışını gerçekleştiriyoruz. Ülkemize 40 ülkeden 800'e yakın genç kardeşimiz, çocuklarımız barış ve kültür elçisi olarak geldiler. Ülkemizde kalacakları süre içerisinde dostluğumuzu ve kardeşliğimizi geliştireceğiz. Allah’ın izniyle buradan ülkelerinize birer gönül elçisi olarak döneceksiniz” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir yaptığı konuşmasında, "Dünya çocukları ile Samsunlu çocuklarımızın dostluk, kardeşlik kurduğu bu güzel organizasyona ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz. İnşallah tüm Samsunlu hemşehrilerimizle birlikte güzel bir ev sahipliğini gerçekleştireceğiz. 20 Nisan 2019 tarihine kadar Samsun’da birbirinden güzel programlar gerçekleşecek. Bu gün Samsun dünyayla buluşuyor. Dünya da Samsunla buluşuyor. Bu yavrularımıza, çocuklarımıza ilimize hoş geldiniz diyorum" ifadelerini kullandı.

Konuşmasına 41. TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği’nin Samsun'a ve Türkiye’ye hayırlı olması temennisiyle başlayan Vali Osman Kaymak ise, “Biliyorsunuz bu yıl Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun’a çıkışının 100. yılı. Bu çerçevede Samsunumuzda ve Türkiye’nin değişik illerinde çok ciddi hazırlıklar yapılıyor, 100. yıl coşkunusun yaşamak için etkinlikler hazırlıyoruz. Bu kapsamda 41. TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği’nin Samsun’da olması için 4-5 ay önce girişimlerde bulunduk. TRT Genel Müdürümüz Syın İbrahim Eren Bey’le görüştük, sağ olsunlar kabul ederek bugün burada toplanmamıza vesile oldular. Kendilerine bir kez daha çok teşekkür ediyorum” dedi.

39 ülkeden 800’e yakın çocuğun öğretmenleriyle birlikte Samsun’a geldiğini ifade eden Vali Osman Kaymak, “Onlar için Samsun’da çok güzel programlar hazırladık. İnşallah birazdan burada, 1979’dan itibaren devam eden TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği’ndeki güzellikleri gösteren fotoğraf sergisinin açılışını yapacağız. Yarın büyük bir şenlik yürüyüşümüz olacak. İlkadım ve Atakum’da belirlenen yerlerde çocuklarımızın gösterileri olacak ve bu gösteriler yerel basınımız, TRT ve dünyadan gelen yayın kuruluşlarınca ülkemizin dört bir tarafına ve bütün dünyaya duyurulacak. Tüm Samsunlulardan bu etkinlikleri takip etmelerini ve bu çocuklarımızı yalnız bırakmamalarını istiyorum. İlkadım ve 19 Mayıs Şehri olarak tabii ki onurlu ve gururluyuz. O anlamda çocuklarımızı da Samsun’da misafir etmekten büyük bir mutluluk duyuyoruz. Samsunlu aileler büyük bir coşku içerisinde çocukları misafir etmek için sıraya girdiler. Ben buradan hepsine çok teşekkür ediyorum. Gerçek Türk misafirperverliğini, Türk konukseverliğini bütün dünyaya gösteriyorsunuz. Allah sizlerden razı olsun” şeklinde konuştu.

Çocukların Samsun’u ve Türkiye’yi unutamayacağını ve çok güzel hatıralarla ayrılacaklarını ümit ettiğini de dile getiren  Kaymak, “Gerçekten çocuklar çok masum, çok temiz ve samimiler. Onlarla buluşmak bizler için de büyük bir heyecan ve mutluluk. Bu çalışmada Büyükşehir Belediyemiz, Milli Eğitim Müdürlüğümüz, İlkadım ve Atakum Belediyelerimizle çok güzel bir işbirliği yaptık. Herkes görevini en iyi şekilde yaptı ve yapıyor. Samsun daha önce 23. İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yaptı. Hiçbir problem yaşamadık. Samsun halkı uluslararası etkinliklerde çok tecrübeli ve misafirperver. İnşallah bu programları da Samsun’a yakışır şekilde gerçekleştireceğiz. Daha sonra 20 Nisan 2019 Cumartesi günü Yaşar Doğu Spor Salonu’nda galamız gerçekleşecek. O güne kadar da çocuklarımız İlkadım ve Atakum’da belirlenen alanlarda provalarını yapacaklar. Ben bütün Samsunlu hemşehrilerimi bu gösterileri izlemeye davet ediyor, dünya çocuklarımıza  tekrar Samsun’a hoş geldiniz diyorum”  ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Vali Osman Kaymak, eşi Emine Kaymak, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ve diğer protokol üyeleri, 1979’dan 2019’a kadar TRT’nin düzenlediği ‘Fotoğraflarla 23 Nisan Sergisi’nin açılışını gerçekleştirdi.

Açılışın ardından Vali Kaymak, eşi Emine Kaymak ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, şenliğe katılan ülkelerden gelen çocuklar ile birlikte 23 Nisan Şenlik pastasını kesti.

Pasta kesiminin ardından 1979’dan 2019’a kadar olan TRT’nin düzenlediği ‘Fotoğraflarla 23 Nisan Sergisi’ni gezen Vali Osman Kaymak, eşi Emine Kaymak ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, TRT yetkililerden sergi hakkında bilgi aldı.

NELER SÖYLENDİ?
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA