KÜLTÜR SANAT
Giriş Tarihi : 17-02-2020 15:41

Dünyaca ünlü Keman Virtözü Cihat Aşkın Samsun'u büyüledi

Dünyaca ünlü keman virtüözü, besteci ve akademisyen Cihat Aşkın Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Devlet Konservatuvarı'nın daveti üzerine Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi'nde muhteşem bir konser verdi.

Dünyaca ünlü Keman Virtözü Cihat Aşkın Samsun'u büyüledi

Samsun OMÜ 1923 Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) kapsamında organize edilen “Cihat Aşkın ile Oda Müziği Konseri”ne Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi ev sahipliği yaptı. 

Dünyaca ünlü keman virtüözü, besteci ve akademisyen Cihat Aşkın'ın konerine akademisyenler, öğrenciler ve klasik müziğe gönül vererenler büyük ilgi gösterdi. 

Türk keman ekolünün uluslararası temsilcisi olarak bilinen ve Avrupa, Asya, Kuzey ve Güney Amerika ile Afrika’da konser ve resitaller veren Cihat Aşkın'a sanatçılar Kenan Tatlıcı, Emin Ersöz Yiğit (piyano), Barış Aygün (viyolonsel) eşlik etti.

Konser kapsamında dünyaca ünlü keman sanatçısı Cihat Aşkın, oda müziği repertuvarının çeşitli dönemlerinden seçtiği eserlerle katılımcılara hitap ederken, seçkideki eserler hakkında bilgiler sunup konserini anlatılı dinleti şeklinde sürdürdü. Oda müziğinin birbirinden etkileyici melodilerini kendisine eşlik eden sanatçılarla ustalıkla aktaran ünlü virtüöz Aşkın,  Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Eren Arın’ın "Traditional" isimli eserinin ilk seslendirilişini sahnedeki diğer sanatçılarla birlikte profesyonel bir beceriyle icra etti.

Cihat Aşkın, konser programı akışında kendi düzenlemesi olan iki esere yer verirken, ayrıca Türk halk müziğinin belleklere kazınmış “Sarı Gelin” türküsünü de kendine has üslubuyla yorumlayarak dinleyicilere hüzünlü anlar yaşattı.

Konser sonunda Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. Ferit Bulut ve Müzikoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Pınar Beşevli Solmaz tarafından performanslarıyla göz dolduran sanatçılara, Üniversite kampüsünde adlarına dikilecek fidanların sertifikaları ve çiçek takdim edildi.

SAMSUN HABER HATTI