KÜLTÜR SANAT
Giriş Tarihi : 11-02-2019 23:43   Güncelleme : 12-02-2019 00:16

Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say 17 yıl sonra Samsun'da sahne aldı

Yoğun talep nedeniyle Samsun'da aynı gün iki kez sahne alan dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say, etkileyici performansıyla göz doldurdu. 17 yıl sonra Samsun'a gelen sanatçı, "Bu kalabalığı gördükten sonra her yıl Samsun'a gelmek şart oldu" dedi.

Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say 17 yıl sonra Samsun'da sahne aldı

Müziğin dahi çocuğu olarak tanımlanan, dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say, yoğun talep nedeniyle Samsun'da aynı gün iki kez sahne aldı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi'ndeki konser öncesi konuşan Fazıl Say,  salonun 3 saat arayla hıncahınç dolu olmasından ötürü çok mutlu olduğunu söyledi. Fazıl Say, son olarak Samsun'a 2002 yılında geldiğini ve üniversitede konser verdiğini anlattı ve "Bu kalabalığı gördükten sonra her yıl Samsun'a gelmek şart oldu" demesi büyük alkış topladı.

Ünlü piyanist Fazıl Say, konserde önce Frederic Chopin'in "3 Noktürn" ve Ludwig Van Beethoven'ın "Mi Minör" isimli eserlerini seslendirdi. Ardından kendi bestesi olan, 10 bölümden oluşan ve 40 dakika süren Truva Sonatı'nı Samsunlulara seslendirerek dinleyicileri adet büyüledi.

Çanakkale Belediyesi’nin Truva Yılı kapsamında sipariş ettiği ve dünyadaki ilk seslendirilişi Ağustos ayında Çanakkale’de gerçekleştirilen Truva Sonatı performansında adeta notalar arasında dolaşan ve etkileyici ve güçlü piyanosuyla dinleyicileri adeta başka bir boyuta taşıyan FaZıl Say, konser bitiminde ayakta alkışlandı.

SAMSUN HABER HATTI

NELER SÖYLENDİ?
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA