16 AĞUSTOS 2018

Dünyaca ünlü piyanist Gülsin Onay Samsun´da

Samsun Devlet Opera ve Balesi 23 Eylül 2017 Cumartesi düzenlenen "Açılış Konseri" ile perdelerini açıyor. Konserde dünyaca ünlü piyano sanatçısı Gülsin Onay da Samsunlu sanat severlerle buluşacak.

Dünyaca ünlü piyanist Gülsin Onay Samsun´da

Samsun Devlet Opera ve Balesi, 2017-2018 Konser Sezonunu, 23 Eylül 2017 Cumartesi günü düzenlenen bir konserle açıyor. Samsun Opera Orkestrası ve Korosunun seslendireceği konserde ayrıca dünyaca ünlü piyano sanatçısı Gülsin Onay da Samsunlu sanat severlerle buluşacak.

Soprano Zerrin Karslı, Soprano Mine Kurtoğlu, Mezzo Soprano Anna Chubuchenco, Mezzo Soprano Stare çelebi, Tenor Ari Edirne ve Bas Tuncay Kurtoğlu'nun W.A.Mozart, V.Bellini, G.Donizetti ve G.Rossini'den eserler seslendireceği konserde Piyano Sanatçısı Gülsin Onay da W.A.Mozart'ın KV 414, No.12, la majör Piyano Konçertosunu icra edecek.

2017-2018 Açılış Konseri, Atatürk Kültür Merkezi Büyük Salonda saat 20.00'da verilecek.

Gülsin Onay kimdir?

Piyano eğitimine üç buçuk yaşında başlayan ve 'Üstün Yetenekli Çocuklar Kanunu' kapsamında Paris Konservatuvarı'nda eğitim gören Gülsin Onay'a 1987 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verildi. 1988 yılında Boğaziçi ve 2007 yılında Hacettepe Üniversiteleri tarafından Fahri Doktora ile onurlandırıldı. Onay, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Solisti olup Bilkent Üniversitesi'nin de Sürekli Sanatçısıdır. Yurtiçi ve dışında pek çok yardım konseri veren Gülsin Onay, 2003 yılında UNICEF Türkiye Milli Komitesi tarafından “İyi Niyet Elçisi” seçildi. Sanatçıya ayrıca Sevda-Cenap And Müzik Vakfı tarafından 2007 Onur Ödülü Altın Madalyası ve Donizetti 2011 Klasik Müzik Ödülleri Yılın Piyanisti ödülü, 42. İstanbul Müzik Festivali’nin 2014 “Onur Ödülü” verildi. Ayrıca Tekirdağ'da bir sokağa Gülsin Onay'ın ismini veren Süleymanpaşa Belediyesi, 2 yıldır sanatçının adına "Gülsin Onay Piyano Günleri"ni düzenlemektedir.

12 Eylül 1954 yılında İstanbul'da doğan, piyanist bir anne ile kemancı bir babanın kızı olan, uluslararası alanda istisnai bir Chopin icracısı kabul edilen, Chopin yorumları nedeniyle polonya Hükümeti tarafından Polonya Devlet Nişanı ile onurlandırılan sanatçının uluslararası müzik kariyeri bugün, Arjantin'den Japonya'ya uzanan bir coğrafyada 5 kıta ve 72 ülkeyi kapsamakadır.

SAMSUN HABER HATTI

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Komando birliği sayısı 12’den 16’ya çıkarıldı
Komando birliği sayısı 12’den 16’ya çıkarıldı
Üniversiteli Mert kaldırımda yürürken canından oldu
Üniversiteli Mert kaldırımda yürürken canından oldu