DÜNYA
Giriş Tarihi : 26-06-2018 00:28   Güncelleme : 06-07-2018 15:17

Dünyanın en yüksek postanesi

Hindistan´ın kuzeyindeki Spiti Vadisi´nde deniz seviyesinden 4400 metre yükseklikte hizmet veren bir postane, bölgenin dış dünya ile tek bağlantısı.

Dünyanın en yüksek postanesi

Hindistan'ın kuzeyinde Himalaya Dağları'ndaki Spiti Vadisi dünyanın en yüksek yerleşim alanlarından biri. Çıplak dağları, tehlikeli geçitleri, coşkun ırmakları ile bu yüksek vadi, terk edilmiş görünümü ile sanki başka bir dünyaya ait gibi.

Vadide 4400 metre yükseklikte yer alan Hikkim köyündeki postane, bu ıssız bölgedeki küçük köylerin dış dünya ile tek bağlantısını oluşturuyor. Köylüler mektup postalamak ve banka hesaplarına para yatırmak için buraya geliyor. Kazara buralara yolu düşmüş insanlar ise dünyanın en yüksek postanesinden kartpostal göndermenin gururunu yaşıyor.

1983'teki açılışından beri postanesinin idaresini Rinchen Chering yürütüyor. Buradaki yollara araç giremediğinden mektuplar köylere elden dağıtılıyor. Kışın şiddetli kar yağışı yüzünden postane birkaç ay kapalı kalıyor.

Civar köylere mektupları dağıtan iki postacı var. Bunlar her gün 46 km'lik bir yol kat ediyor. Buradaki manzara başka hiçbir yere benzemiyor.

NELER SÖYLENDİ?
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA