23 EYLÜL 2018

Dünyayı ve Türkiye´yi bekleyen tehlike: Susuzluk

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Demir, çevre kirliliği, küresel ısınma ve israftan dolayı önümüzdeki 30 yıl içinde dünyanın yüzde 40’dan fazlasında su sıkıntısı çekileceğini bundan Türkiye´nin de etkileneceğini söyledi.

Dünyayı ve Türkiye´yi bekleyen tehlike: Susuzluk

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Demir, “22 Mart Dünya Su Günü” dolayısıyla yaptığı açıklamada dünyayı ve ülkeyi bekleyen tehlikeyi açıkladı.

Türkiye'ni bugünün önemine dikkat çeken toplantı ve kutlamaların yapıldığını ancak hala konunun yeterince anlaşılamadığını ve kamuoyunun bu konuda duyarlılığının sağlanamadığını dile getiren Prof. Dr. Yusuf Demir, "Günümüzde kullanılabilir su, var olan suyun oldukça sınırlı miktarıdır. Bu suyun kıtalar arası, ülkeler içerisinde havzalar arası dağılımında homojenlik bulunmamaktadır. Özellikle ülkemizin içinde bulunduğu coğrafya su kaynakları bakımından sıkıntıda olan bölgelerin başında gelmektedir. Günümüzde her gün 6 binden fazla çocuk su eksikliği, suyun oluşturduğu problemlerden ölmekte, halen 2 milyarın üzerinde insan su sıkıntısı çekmekte ve 1 milyar insan nitelikli ve yeterli içme suyu bulamamaktadır. Mevcut durumun devam etmesi, çevre kirliliği, küresel ısınma ve israf anlayışı ile önümüzdeki 30 yıl içerisinde dünyanın yüzde 40’dan fazlasının su sıkıntısı çekebileceği hesaplanmaktadır" dedi.

TÜRKİYE SU FAKİRİ SINIRINDA
Su sıkıntısından Türkiye'nin de etkilenecek ülkelerin başında geldiğini belirten Prof. Dr. Yusuf Demir, "Dünya’da yaşanan süreç, küresel ısınma ile birlikte kuraklığı tetiklemekte, ülkemiz de bu süreçten etkilenecek ülkelerin başında gelmektedir. Su fakirliği sınırına yaklaşan ülkemizde bu sorunun hem yetkililerce hem de kamuoyunca yeterince anlaşılamamış olması endişelerimizi daha da artırmaktadır. Geçen yıllarda ülkemizde yaşanan kuraklık riskinin artarak devam ettiği yatsınamaz bir gerçektir. 2017 yılı yaz aylarının da çok kolay geçmeyeceği konunun uzmanlarının ortaya koyduğu, dikkat çektikleri bir sonuçtur. Yarınımızı teminat altına alabilmek bu günden geçmektedir. Bir damla suyun bir hayat demek olduğu çağımızda herkesi yeter duyarlılığın oluşmasında katkı vermeye, her damla suyun geleceğimiz olduğunun bilincine varılması gerekmektedir" diye konuştu.

SAMSUN HABER HATTI

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medyada polise ‘Geberin’ diyen muhtara gözaltı
Sosyal medyada polise ‘Geberin’ diyen muhtara gözaltı
3 'sakin şehir' daha geliyor
3 'sakin şehir' daha geliyor