26 MART 2019
Advert
Advert

Elektrik Tasarrufu Yapmanıza Destek Olacak 5 İpucu

Elektrik faturalarındaki ücretleri düşürmenin ise bazı yöntemleri bulunmaktadır.

Elektrik Tasarrufu Yapmanıza Destek Olacak 5 İpucu

Ev ve iş yerlerinde en çok bütçe giderleri genellikle elektrik faturaları ödemeleri olmaktadır. Özellikle yeni yapılan ve üç ay üst üste gerçekleşen elektrik zamları bu faturaları oldukça da arttırmaktadır. Fatura Smart Tarafından Yayınlanan İnfografik sayesinde bu faturalar çok kısa sürede ödenmekte, zaman kaybedilmeden ve gecikme ücretleri ödenmeden online olarak ödemeler gerçekleşmektedir. Elektrik faturalarındaki ücretleri düşürmenin ise bazı yöntemleri bulunmaktadır. Bunlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

1. Klima Yerine Vantilatör

Klimalar ev ve özellikle de iş yerlerinde en fazla elektrik harcayan cihazların başında gelmekte, kapı ve pencerenin kısa süreli de olsa açılması ile ısı dereceleri değişmekte ve cihaz ayarlanan derece seviyesine ulaşmak için sürekli çalışarak elektrik tüketmektedir. Klimalar yerine çok daha az elektrik tüketen ve iyi bir serinleme sağlayan vantilatörlerin kullanılması oldukça tasarruf sağlamaktadır.

2. Buz Dolaplarını Ekonomik Kullanın

Buzdolapları, ev ve iş yerlerinde harcanan elektriğin yaklaşık % 20 ile % 25'ini tek başlarına tüketmektedir. Bu cihazlarda yapılacak tasarruf elektrik faturalarında yapılacak tasarrufa direkt etki edecektir. Buzdolaplarının aşırı doldurulması harcanan elektrik miktarını arttırdığı gibi ayarlanan derecenin hava sıcaklığına uygun olarak azaltılması ise tasarruf edilmesini sağlayacaktır.

3. Bulaşık Makinelerini Uygun Kullanın

Bulaşık makineleri en fazla ısıtma işlemi esnasında elektrik tükettiğinden, her türlü bulaşık miktarı için uzun programın kullanılması alışkanlığı bırakılmalıdır. Az miktarda veya daha az kirli olan bulaşıklar için kullanılan kısa programlarda ısınma derecesi ve süresi düşük olacağından tasarruf sağlanacaktır. Ayrıca çok az bulaşık yıkama yerine makinenin tam dolmasını bekleyerek makineyi çalıştırmak da tasarrufa yardım etmektedir.

4. Mikro Dalga Fırınlarını Daha Sık Kullanın

Mikro dalga fırınlar, diğer fırınlara nazaran hem az elektrik harcamakta hem de kısa sürede işlem yaptığından daha tasarruflu olmaktadır. Özellikle fırın özelliği olan mikro dalga fırınlar tercih edilmeli ve mümkün olduğunca bu fırınlar kullanılmalıdır.

4. Sensörlü Led Lambaları Kullanın

Özellikle tuvalet ve koridor gibi bölümlerde hareket sensörlü ve led lambaların kullanılması elektrik tüketiminin azalmasına yardımcı olmaktadır. Böylece lambaların açık unutulması ve uzun süreli yanmasının önüne geçilecektir.

Fatura Smart'a Bu İnfografik İçin Teşekkür Ederiz.

 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kızı saçlarından tutup tekme tokat dövdüler, dehşeti kaydettiler
Kızı saçlarından tutup tekme tokat dövdüler, dehşeti kaydettiler
Seyir halindeki otomobile pompalı saldırı; sürücü ağır yaralı
Seyir halindeki otomobile pompalı saldırı; sürücü ağır yaralı