EKONOMİ
Giriş Tarihi : 30-03-2024 11:52

Enflasyonda ne kadar artış bekleniyor?

Mart ayı enflasyon rakamları gelecek hafta açıklanacak. Enflasyonun gıda ve hizmetlerde yaşanan fiyat artışlarının etkisiyle yükselmesi bekleniyor. İşte piyasalardaki enflasyon beklentileri...

Enflasyonda ne kadar artış bekleniyor?

Yerel seçimler sonrası yurt içi piyasaların en önemli gündem maddesi enflasyon olacak.

Mart ayı enflasyon rakamları 3 Nisan Çarşamba günü belli olacak. Beklentiler aylık enflasyonun yüzde 3,5 yükseleceği yönünde. Yıllık enflasyonun ise yüzde 69'u aşması öngörülüyor.

Merkez Bankası, aylık enflasyonun ana eğilimindeki gidişatı dikkat alıyor.

Enflasyonun mart ayında gıda ve hizmetlerde yaşanan fiyat artışlarının etkisiyle yükselmesi bekleniyor.

Merkez Bankası'nın Piyasa Katılımcıları Anketi'nde mart ayı enflasyon beklentisi yüzde 3,43 olarak açıklandı. Yıl sonu TÜFE beklentisi ise yüzde 44,19'a yükseldi.

Reuters'ın anketine katılan ekonomistlerin yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 43,75 oldu. Katılımcılar enflasyonun mart ayında yüzde 3,5, yıllık ise yüzde 69,1 olarak açıklanacağı öngörüsünde bulundu. Ankette aylık tahminler yüzde 3 ile yüzde 4,42 aralığında şekillendi.

ŞUBAT ENFLASYONU BEKLENTİLERİ AŞTI

Enflasyon, ocak ayında asgari ücret zammı ve yıl başı fiyat ayarlamaları etkisiyle yüzde 6,7 yükselmişti. Şubat ayında ise fiyat artışlarının birikimli etkisiyle yüzde 4,53 ile beklentileri aşmıştı.

Böylece yılın ilk iki ayında enflasyondaki artış yüzde 11,23 seviyesine çıktı. Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon hedefi ise yüzde 36 olarak belirlenmişti.


SÜRPRİZ FAİZ KARARI DAMGA VURDU

TCMB, mart ayında politika faizini sürpriz bir kararla 500 baz puan artırarak yüzde 50'ye yükseltmişti.

Şubat ayında enflasyonun öngörülenden yüksek geldiğine dikkat çeken Merkez Bankası, yurt içi talepte dirençli seyrin sürdüğüne işaret etmişti. Banka, enflasyonda bozulma olması halinde yeni faiz artışına da açık kapı bırakmıştı.

TCMB, para politikası kurulu toplantı özetlerinde öncü göstergelerin mart ayında enflasyonun ana eğiliminde yavaşlamaya işaret ettiğini fakat buna rağmen ana eğilimin enflasyon raporunda öngörülen düzeyin bir miktar üzerinde olduğunu açıklamıştı.

İŞ DÜNYASINDAN ENFLASYON MESAJI

Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, iş dünyası olarak enflasyonla mücadelede üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Baran, "Bu hamleyle faiz oranı yüzde 50 oldu. Enflasyon ve faiz maalesef bir sarmal. Bu faiz oranı yatırım ve üretim için koşulları elverişsiz hale getiriyor ancak bu sürecin geçici olduğunu biliyoruz." dedi.