GENEL
Giriş Tarihi : 07-02-2023 09:09

Enkaz altında kalanlar sosyal medya üzerinden yardım istedi

Kahramanmaraş dahil 10 ilde yıkıma neden olan depremde sosyal medya bir kez daha yardım çığlıklarının kanalı oldu. Enkaz altında kalanlar sosyal medya hesapları üzerinden yerlerini belirtip yardım çağrısında bulundu.

Enkaz altında kalanlar sosyal medya üzerinden yardım istedi

Kahramanmaraş’ta ard arda meydana gelen ve 10 şehri etkileyen depremde enkaz altında kalanlar sosyal medya üzerinden yardım istedi. Sosyal medya kullanıcıları, göçük altında kalanların verdikleri adresleri yetkililere ulaştırabilmek için çok sayıda mesaj attı.

Sosyal medyadan yardım çığlıkları - 3

Depreme Malatya'daki evinde yakalanan 20 yaşındaki Boran Kubat ise enkaz altında sosyal medya paylaşımını görenler tarafından kurtarıldı.

YARDIM İSTEYEN GENCİ ARAYIP DALGA GEÇTİLER
Depremde enkaz altında kalan bir genç internetteki Discord sunucusu üzerinden yardım talebinde bulundu. Daha önce dolandırıcılıkla gündeme gelen ‘atatv44’ isimli grubun üyeleri enkaz altında yardım bekleyen genci arayarak dalga geçti. Gence AFAD görevlisi olduklarını söyleyerek, adres bilgilerini isteyip ekip yollayacakmış gibi dalga geçti.

Yardım isteyen genç ile vicdansızlar arasında şu konuşmalar geçti:

-Şu an neredesiniz?

-Pınar Apartmanı’nda.

- Enkazın altında mısınız?

- Evet, petrol ofisinin karşısındayız.

- Bağırıyorum sesimi duyuyor musun de...

- Bağırıyorum sesimi duyuyor musun şu anda... Islık çaldım.

-Duyamıyorum

- Megafondan bağıracağım, bir dakika; çocuk var mı etrafta... (Gülüşmeler...)

- Hala duyamıyorum, çok üşüyorum...

Sosyal medyada infial yaratan olay sonrası emniyet güçlerinin operasyonu ile ‘atatv44’ isimli grubun üyesi S.A. gözaltına alındı.

 

Sosyal medyadan yardım çığlıkları - 6

Sosyal medyadan yardım çığlıkları - 7

Sosyal medyadan yardım çığlıkları - 8

Sosyal medyadan yardım çığlıkları - 9

Sosyal medyadan yardım çığlıkları - 10

Sosyal medyadan yardım çığlıkları - 11

CANLI YAYIN AÇTI

Hatay’da enkaz altında kalan Fırat Yayla isimli bir genç, sosyal medya hesabından canlı yayın açarak yardım istedi. Fırat Yayla canlı yayın sırasında hem yardım çağırmaya hem de ailesinin durumunu kontrol etmeye çalıştı. Canlı yayın sırasında Yayla’nın, ‘’Lütfen yardım edin evim depremde yıkıldı, anne iyi misin anne? Arkadaşlar depremin altında kaldık. Anne lütfen ‘bir yere saklandım de’. Hatay Antakya, Güçlü Bahçe Sitesi yıkılan binamız var lütfen yardım edin’’ sözleri duyuldu. Fırat Yayla’nın yayınını sosyal medya hesaplarından paylaşan yüzlerce kişi, enkaza ekiplerin gönderilmesini sağladı.

PROVOKATİF PAYLAŞIM YAPAN 63 HESAP TESPİT EDİLDİ

Bu arada Emniyet Genel Müdürlüğü, Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremlere ilişkin provokatif paylaşımda bulunan 63 hesap yöneticisinin tespitinin yapıldığını ve ilgili birimlere gönderildiğini bildirdi. (ntv)