21 ŞUBAT 2019
Advert
Advert

Erdoğan: Çoğu üst düzey 35 teröristi, bir gecede etkisiz hale getirdik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Irak´ta terör örgütü PKK´nın Kandil´deki kamplarının vurulmaya devam edildiğini belirterek, "Biz Kandil´i vurduk vurduk. 20 uçakla, 10 tane önemli noktasını vurduk. İkinci operasyonda bunların liderler toplantısını yakaladık. Senin ´Yok´ dediğin teröristleri geçen hafta toplantı halinde yakaladık, bulduk. Çoğu üst düzey 35 teröristi, bir gecede etkisiz hale getirdik" dedi.

Erdoğan: Çoğu üst düzey 35 teröristi, bir gecede etkisiz hale getirdik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş'ta partisince Müftülük Meydanı'nda düzenlenen mitinge katıldı. Kahramanmaraşlılara kendisini karşılamasından dolayı teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, kentin kurtuluş mücadelesi kahramanları ve yetişmiş isimleri ile Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesinde 25 Mart 2009 tarihinde helikopter kazasında hayatını kaybeden Büyük Birlik Partisi (BBP) Kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile 5 kişiyi andı. Erdoğan, "Sütçü İmamı, Senem Ayşe'yi rahmetle şükranla yad ediyorum. Bütün bunlar söylenir de Kahramanmaraşlı üstat Necip Fazıl Kısakürek'e, Erdem Bayazıt'a, Cahit Zarifoğlu'na, Abdurrahim Karakoç'a, Aşık Mahsuni Şerif'e, onlar gibi nice Kahramanmaraşlı kalem ve söz erbabına da Allah'tan rahmet diliyorum. Başta terörle mücadele olmak üzere yurt içinde ve yurt dışında devletimizin bekası, milletimizin emniyeti için canlarını feda eden tüm şehitlerimize yüce mevladan rahmet niyaz ediyorum. Bilhassa Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarında uğurladığımız kahramanları minnetle, rahmetle yad ediyorum. Bundan 9 yıl önce Kahramanmaraş'ın Keş Dağı'nda hayatını kaybeden Muhsin Yazıcıoğlu kardeşimi de rahmetle, hasretle yad ediyorum" dedi.

'BU MEYDANDA AŞK VAR AŞK'

Dün Şanlıurfa ve Mardin'de mitingler yaptığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, alanda kendisini dinlemeye gelenlere teşekkür ederek, "Şimdi birileri çıkacak bu muhteşem kalabalığa ne diyecek? Şimdi bu alana, bu muhteşem topluluğa 'fotoşop' diyecekler. Şu mahşeri kalabalığa montaj iftirası atacaklar. Bu sevdayı 'Dindirilmiş kıtalar' diyerek aşağılamaya çalışacaklar. Kahramanmaraş'ın şu muhabbetini, şu heyecanını türlü bahanelerle görmezden gelecekler. Şimdi buradan soruyorum; Kahramanmaraş burada montaj var mı? Burada fotoşop var mı? Bu meydanda dindirilmiş kıta var mı? Söyleyeyim medya, kaydını iyi al. Bu meydanda aşk var aşk. Bu meydanda muhabbet var muhabbet. Bu meydanda Allah için sevme var sevme. Ben sizlere sevdalıyım. Kahramanmaraş'ın sevdalısıyım. Biliyorumki Kahramanmaraş da bu evladına sevdalı. Bu meydanda Türk ile Kürt'ün kardeşliği, Alevi ile Sünni'nin dayanışması var. Bu meydanda Maraş var, millet var, bütün renkleriyle Türkiye var. Bu meydanda inşallah 24 Haziran zaferinin müjdesi var" diye konuştu.

'ONLAR, LAF OLA BERİ GELE'

AK Parti hükümetleri tarafından Kahramanmaraş'a yapılan yatırımları anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhalefeti de eleştirirken şöyle dedi:

"Son 16 yılda Kahramanmaraş provokasyonlara gelmeyerek kardeşliğine sahip çıktı. Kahramanmaraş sağlam duruşuyla teröre kalkan oldu. Biz Kahramanmaraş'ın azim, cesaret ve çalışkanlığıyla gurur duyuyoruz. 16 yılda Kahramanmaraş'a 29 katrilyon yatırım yaptık. Bay Kemal siz ne yaptınız, bay Muharrem siz ne yaptınız? Ben CHP'ye gönül veren kardeşlerime sesleniyorum. İcraat mı istiyorsunuz, laf mı istiyorsunuz? Bak biz icraatlarımızı istiyoruz. Onlar, laf ola beri gele. Bununla huzurunuza geliyorlar. Öyleyse lafla peynir gemisi yürümez, bunu böyle biliniz. Bu oyunlara gelmeyelim. Artık bu oyunları bozma zamanıdır. İnşallah şehrinize ikinci devlet üniversitesini, İstiklal Üniversitesi'ni kazandırıyoruz. İmzaları attık, bitti o iş."

'BUNLARA BİR OSMANLI TOKADI GEREKİR'

Pazar günü yapılacak seçimleri hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin muhalefete teslim edilemeyeceğini aktararak, "Bu adamlara bu ülke teslim edilebilir mi? Onun için bunlara bir Osmanlı tokadı gerekir. Pazar günü gerekir değil mi?" dedi.

'LİDERLER TOPLANTISINDA DA 35 TANE ÖNEMLİ İSMİ ORADA BİTİRDİK'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarıyla Suriye'nin Cerablus ve Afrin bölgelerinin teröristlerden temizlenip güvenli hale getirildiğini hatırlatarak, Kandil'de de PKK'ya yönelik operasyonların devam ettiğini kaydetti. Kandil'de terör örgütü PKK'nın toplantı halindeki 35 lider üst düzey yöneticisinin etkisiz hale getirildiğini ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

"Biz Kandil'i vurduk vurduk. 20 uçakla, 10 tane önemli noktasını vurduk. İkinci operasyonda bunların liderler toplantısını yakaladık. Ve o liderler toplantısında da 35 tane önemli ismi orada bitirdik. Biz sizin gibi Amerika'dan gelecek telefonları beklemiyoruz. Kararımızı verdiğimiz zaman adımı atarız. İşte Afrin'de de adımı öyle attık. Afrin'de işi bitirdik, Cerablus'ta işi bitirdik ve şimdi de Münbiç'te Dışişleri Bakanım, Amerika Dışişleri Bakanı'yla görüşmelerini yaptılar ve şimdi de Münbiç terör örgütlerinden boşaltılıyor ve orada şimdi ne var, bizim zırhlı taşıyıcılarımız var. Türk bayrağıyla beraber oradalar. Oraya, asıl sahiplerini getiriyorlar ki oranın asıl sahipleri Araplar. Şimdi Arap var, Münbiç'e giriyor. Biz buyuz ya bay Kemal, Bay Muharrem. Siz bu işlerden anlamazsınız. Bu iş sizin işiniz değil. Bunlar yıkım ekibi, bunların Türkiye'yi kalkındırmak gibi derdi yok. Bunlar günü kurtarmanın, birilerine şirin gözükmenin derdindeler. Bay Muharrem, bugüne kadar bölücü terör örgütüne dair çıkıp, doğru düzgün bir laf etmedin. Konu terör olunca ya topu taca attın, ya da örgütün diliyle konuştun. Bak biz, terörün belini nasıl kırdığımızı hem örnekleriyle anlatıyor, hem de Kandil'den Afrin'e, Kato'dan Cerablus'a kadar sahada bizzat gösteriyoruz. Şimdi de Münbiç'i teröristlerden temizliyoruz. Sizin itirazlarınıza rağmen, güvenli hale getirdiğimiz bu bölgelere Suriyeli kardeşlerimiz geri dönüyor. Senin 'Yok' dediğin teröristleri geçen hafta toplantı halinde yakaladık, bulduk. Çoğu üst düzey 35 teröristi, bir gecede etkisiz hale getirdik."

'SEN ASIL BENİM MEHMETÇİĞİMİN MORALİNİ BOZUYORSUN'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'yi de, 2'nci Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel'e yönelik sözlerinden dolayı eleştirirken şunları söyledi:

"İnşallah terör bataklığını kurutacak, milletimizi bu beladan tamamen kurtaracağız. Peki, sen terörü, kapısından ayrılmadığın Edirne'deki provokatörü yargıdan kaçırarak mı çözeceksin? Sen terör sorununu, Suriye'nin kuzeyini tamamen bölücü terör örgüte bırakarak mı çözüme kavuşturacaksın? Sen terörle, Afrin kahramanlarına dil uzatarak mı mücadele edeceksin? Benim paşama kalkıp da 'Apoletlerini sökeceğim' diyerek mi çözeceksin bunu. Beyefendinin morali bozuluyor. Senin moralin bozulsa ne yazar, bozulmasa ne yazar. Sen asıl benim Mehmetçiğimin moralini bozuyorsun. Sen terörü, beraber miting yaptığın, oy pazarlığı yaptığın bölücü örgütün siyasi uzantılarına koltuk vererek mi çözeceksin? İşte açıklama, bugün de geldi. Neymiş işte hanımefendiyi ve Temel efendiyi yardımcısı olarak yanına alacakmış. Rüşveti gel al. Bak, destekleri verirseniz size iki koltuk veririm ha. Sen FETÖ'yü 15 Temmuz gecesi, 251 vatandaşımızı şehit eden alçakları sokaklara salarak mı bitireceksin? Amerika'dan gelen telefonlarla mı FETÖ'yle mücadele edeceksin? Bizim inşa ettiğimiz yolları, limanları, şehir hastanelerini, fabrikaları kapatarak mı ülkeyi büyüteceksin?"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından partisinin milletvekili adaylarıyla vatandaşları selamlayıp Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile birlikte Gaziantep'e geçti.

GAZİANTEP'TE KONUŞTU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş'taki programını tamamladıktan sonra Gaziantep'te 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda düzenlenen mitinge katıldı. Kentin kurtuluş mücadelesi kahramanlarını anarak konuşmasına başlayan Erdoğan, Gaziantep'in sanayi ve tarımın şehri olduğunu belirterek, "Gaziantep işçi arıyor. Gelip Gaziantep'e baksınlar. Organize Sanayi Bölgesi'nde 15 Temmuz'dan bu yana 4 buçuk katrilyonluk bir yatırımla 150 fabrika hizmete girdi. Ey Muharrem, ey Kemal yahu siz nerede geziyorsunuz ya. Hala uzaydasınız galiba ama rüyada. Gaziantep aynı zamanda bir Medine'dir, ensardır Gaziantep" dedi.

'PYD VE YPG MÜNBİÇ'TEN ÇIKACAK, FIRAT'IN DOĞUSUNA GİDECEK'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatları ile Kandil'de yürütülen operasyona değinerek, seçimin ardından Suriye sınırının güvenli hale getirileceğini, sığınmacıların evlerine dönmelerinin sağlanacağını kaydetti. Erdoğan, Zeytin Dalı Harekatı ile 4 bin 700'e yakın teröristin, Fırat Kalkanı Harekatı ile ise 3 bine yakın DEAŞ'lının etkisiz hale getirildiğini belirterek, şöyle devam etti:

'RAHLE-İ TEDRİSİMİZDEN GEÇMEN LAZIM'

"Önce Cerablus'tan başladık ve El Bab'a kadar indik, sonra Afrin'e yöneldik. Şimdi Münbiç'i temizliyoruz. Bu arada İdlib'de 12 gözlem noktası kurduk. Suriye'yi adım adım; hem Gaziantepli kardeşlerimizin huzur içerisinde yaşaması, hem de Suriyeli kardeşlerimizin güvenle evlerine dönebilecekleri bir yer haline getiriyoruz. Şu ana kadar ülkelerine dönen Suriyelilerin sayısı 200 bini buldu. Afrin'deki temizliği bitirdiğimizde ve Münbiç'te Amerika vardığımız anlaşmanın diğer safhalarına geçtiğimizde, buralara çok daha fazla sayıda Suriyelilerin döneceğini biliyorum. Ne diyordu bay Muharrem; 'Hükümet İran'la anlaştı mı, Amerika ile anlaştı mı, Irak'la anlaştı mı?' Bay Muharrem sen bu işlerden anlamazsın. Senin daha çok böyle oturup rahle-i tedrisimizden geçmen lazım. Biz attığımız her adımı, bilerek atarız. Biz, bak Fırat'ın batısında Rusya ve İran'la işlerimizi götürdük, doğusunda ise Irak'la, İran'la çalışmalarımızı sürdürdük, şimdi de koalisyon güçleriyle bunu sürdürüyoruz. Buyurun Dışişleri Bakanımı ayın 4'ünde Amerika'ya gönderdim. Amerika Dışişleri Bakanı Pompeo ile oturdular, konuştular. Sonunda karar verildi. Neydi o? PYD ve YPG Münbiç'ten çıkacak, Fırat'ın doğusuna gidecek ve şimdi başladılar mı? Başladılar. Bizim zırhlı taşıyıcılarımız, Türk bayraklarıyla beraber şu anda Münbiç'e girdi mi? Girdi. Nerede yatıyorsun ya sen Muharrem? Sen bunları görmüyor musun? Bunlarda göz var görmez, kulak var duymaz, dil var konuşamaz. Bakın bizim şu anda sadece İdlib'de gözlem kulelerimiz var. Şu anda Münbiç'te devriye geziyoruz. Ama bunların haberi yok. Niye? Dert başka. Bunlar ne diyor 'Afrin'e girmeyin.' Yahu biz sana bakıp da karar verir miyiz? Girdik mi Afrin'e? Girdik. Şuanda 4 bin 700'e yakın teröristi etkisiz hale getirdik Afrin'de. Cerablus'ta 3 bine yakın DEAŞ'lıyı derdest ettik. Şimdi de neredeyiz? Kandil'de. Peki kandil de ne yaptık? İlk etapta 20 uçakla, 10 noktayı vurduk. Dedik 'Yetmez.' İkinci bir operasyon yaptık. İkinci operasyonda uçaklarımız 35 lider kadrodan, toplantı halinde PKK'lıyı yerinde vurduk. Durmak yok. Biz öyle İzzet ağabey değiliz. Kararı kendimiz veririz. Seçimin hemen ardından sınırlarımıza yakın yerlerden başlayarak tüm Suriye topraklarını güvenli hale getirmeyi ve misafirlerimizin tamamının evlerine dönmelerini sağlamayı hedefliyoruz. Ama bunun için önce 24 Haziran'ı sağ salim geçirmemiz gerekiyor. Bundan sonra işimiz inşallah daha kolay. Yeterki kendi içimizde bir kazaya meydan vermeyelim."

Gaziantep7e yapılan yatırımları da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Gaziantep aynı zamanda tüm bölgenin kılavuzudur. Gaziantep doğru istikamette giderse, Türkiye de doğru yolda ilerler. Son 16 yılda Gaziantep'e 30 katrilyon yatırım yaptık. Şehrimize ikinci devlet üniversitesi olan Gaziantep Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'ni kazandırdık. Şimdi eski stadın yerini de ne yapıyoruz? Millet bahçesi yapıyoruz" diye konuştu.

KAMİL OCAK STADI'NIN YERİNE MİLLET BAHÇESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kamil Ocak Stadı'nın yerine yapılacak Millet Bahçesi'nin taslak projesini dev ekranda gösterip, kendisini dinlemeye gelen Sanko Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu'ndan, alana cami yapılması için söz isteyerek, "Camimizin finansörünü bulduk, finansör karşımda duruyor. Abdulkadir bey bir an önce başlamamız gerekiyor. 50 milyon doları bulacak. Belki artabilir de çünkü ağanın eli tutulmaz. Ama sağ olsun Konukoğlu ailesi çok farklı, dünyada öne geçecek bir projeyi ben kendilerinden rica ettim ve bu dünyada bir numara olacak" dedi.

'BUNLARDA EDEP, ADAP YOK'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin, Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştirdiği görüntüleri dev ekranda izletip, HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'a cezaevinde yapılan ziyarete tepki göstererek, şöyle dedi:

"Şimdi diyorum ki bay Muharrem bak Pazar günü milletim sana bir ders verecek. Sen de birinci çıkamadığı taktirde 'Siyasete eyvallah' diyor musun? Şimdi seni de göreceğiz. Çünkü siz, aynı rahleden geldiniz. Dolayısıyla değişen bir şey olmaz. Yahu bir dershaneyi işletemeyene, Türkiye verilir mi? Öğretmenlerinin SSK primini ödeyemeyen veya ödemeyene Türkiye teslim edilir mi? Her şey ortada. Hele hele son günlerde sosyal medyaya çıkan, bazı edebim müsaade etmez şeyler var ki bu insanlara Türkiye teslim edilir mi? Bugün zaten gazetelerin bazılarında çok farklı şeyler de var. Bunlarda edep, adap böyle bir şey de yok. Bunlara biz Türkiye'yi nasıl teslim ederiz? Onun için ben CHP'ye gönül veren kardeşlerime sesleniyorum; her şey den önce Türkiye'nin yönetimini, biz, ahlaki değerler noktasında ideal olanlara vermek durumundayız. Ahlaki noktada kendini ispat edemeyenlere benim bu ülkem teslim edilemez. Ben inanıyorum ki hep birlikte, el ele, bu terör örgütüne karşı en ufak bir tavır koyamayan ve daha aday olduğu anda Edirne'ye gidip, Edirne Cezaevi'nden icazet alan bay Muharrem'e, benim halkım oy vermez. Hale bak. Oraya gidiyor, oradan icazet alacak. Neymiş? Söylediklerine bakın. Yani diyor ki 'Tutuklu olan da velevki şu anda cezaevinde olsun çıkıp propagandasını yapabilmeli. Kendine gel, kendine gel. Her şeyden önce Diyarbakır'da, 53 Kürt kardeşimin ölümüne neden olan böyle bir insanın; vicdanın el verecek vicdanın, cumhurbaşkanı adayı olmasına sen nasıl olur da göz yumarsın. 15 yaşındaki Yasin Börü'nün ölümüne neden olan böyle bir kişiye, sen nasıl olur da Cumhurbaşkanı adayı olmasına 'Evet' diyebilirsin. Kusura bakmasınlar; partilerinin içerisinde başka aday mı yoktu, başka adam mı bulamadılar ?"

'BİLİM MERKEZİ YAPACAĞIZ'

İmar barışına değinen ve vatandaşların bu konula sorunlarının çözüleceğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep'e yapılan ve süren yatırımları sıraladı. Gaziantep'e bilim merkezi yapılacağını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Gaziantep'i hızlı trenle, tüm Türkiye'ye bağlayacağız. Gaziray'la günlük 100 bin yolcu taşınacak. İnşası süren Gaziray inşallah önümüzdeki yıl sona erecek. Sanayi ve ticaret sektörümüze hizmet verecek gümrüklü bir lojistik üssü kuracağız. Yapay zeka, uzay ve enerji üzerine kurulu bir bilim merkezi yapacağız." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından beraberinde Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve milletvekili adaylarıyla birlikte kalabalığı selamlayıp, kentten ayrıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Samsun'da restoran sahibinin bileğini kıran 3 şüpheli tutuklandı
Samsun'da restoran sahibinin bileğini kıran 3 şüpheli tutuklandı
Eş cinayetinden 20 yıl yattı, evinde ölü bulundu
Eş cinayetinden 20 yıl yattı, evinde ölü bulundu