GENEL
Giriş Tarihi : 17-12-2022 14:23

Gazeteci Ergin Konuksever hayatını kaybetti

Türkiye'nin ilk savaş muhabirlerinden, Deniz Gezmiş'in parkalı fotoğrafını çeken gazeteci Ergin Konuksever, 85 yaşında hayatını kaybetti.

Gazeteci Ergin Konuksever hayatını kaybetti

Türkiye’nin ilk savaş muhabirlerinden Ergin Konuksever, 85 yaşında hayatını kaybetti. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden yapılan açıklamada, Gazeteci ve foto muhabiri olarak uzun yıllar başarıyla görev yapan Türkiye Gazeteciler Cemiyetinin de önceki yönetim kurulu üyelerinden, Onur Kurulu başkanlarından Ergin Konukseveri kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Ergin Konukseveri hiç unutmayacağız. Ailesinin ve basın topluluğumuzun acısını paylaşıyoruz. ” denildi.

FERİKÖY’DE TOPRAĞA VERİLECEK 

Ergin Konukseverin cenazesi yarın Levent Camii’nde ikindi vakti kılınacak namazın ardından Feriköy Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Deniz Gezmiş’in parkalı fotoğrafı Ergin Konuksever’in hafızalara kazınan fotoğraflarından biri…. Konuksever, fotoğrafın hikayesini şöyle anlatmıştı:

“NATO'da görev yapan çok subay arkadaşım vardı. Parka getirirlerdi bana. Biri de Deniz'in payına düştü! 17 Mart 1971'de Deniz'i aylar sonra görmüştüm. Birkaç cümle konuşmak istedim ama onu hızla götürdüler. Sadece deklanşöre basabilmiştim. Çektiğim fotoğraf ile aslında Deniz'e veda etmişim. Parkasının içinde dimdik duruyordu. Şimdi bu fotoğrafa baktığımda boğazım düğüm düğüm oluyor.”

ERGİN KONUKSEVER KİMDİR?
1937 yılında Samsun'da doğdu. Öğrenimini İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü  nde tamamladı. 1956 yılında Ahmet Emin Yalman’ın çıkarttığı “Vatan” gazetesin’de başladığı gazetecilik yaşamını “Yeni Sabah”, “Hürriyet”, “Akşam”, “Günaydın”, “Cumhuriyet”, “Milliyet” gazetelerinde sürdürdü. 1974 yılında Kıbrıs’a çıkarma yapan deniz piyade birlikleriyle Kıbrıs Adası’na ilk ayak basanlardandır.

Kıbrıs’ta “İkinci Harekât”ın birinci günü ağır yaralanarak Rumların eline düştü. Yanında bulunan arkadaşı Adem Yavuz tedaviye getirildiği Hastanenin bahçesinde askerler tarafından karnından vurularak şehit edildi.

27 Mayıs Hareketi, 22 Şubat ve 21 Mayıs olaylarının içinde yedek subay olarak bulundu. Bu arada gelişen olayların içinde Kurmay Albay Talât Aydemir’in basın sözcülüğünü yaptı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulunda bir dönem görev yaptı, daha sonra TGC Onur Kurulu Sekreterliğini ve Başkanlığını üstlendi. İki çocuk sahibi. Sürekli Basın Kartı sahibi. Talat Aydemir Hatıratım”, Bir Darbeci Subayın Anıları-Adnan Çelikoğlunun Anıları”, Çoban Sülü” isimli kitapları bulunuyor.

Ergin Konuksever’in eşi 80 yaşındaki Günay Konuksever geçen yıl Levent’teki evinde ölü bulunmuştu.