KARADENİZ
Giriş Tarihi : 23-08-2020 13:41   Güncelleme : 23-08-2020 13:41

Giresun'da sel felaketi! 1 şehit, 3 ölü 4'ü asker 11 kayıp

Giresun'un ilçelerindeki şiddetli yağışlar sel felaketine dönüştü. Menfezin çökmesi sonucu jandarma aracı dereye yuvarlandı ve Uzman Çavuş Onur Kıran şehit oldu. 3'ü asker 11 kişi ise sel sularına kapılarak kayboldu. Afet bölgesinde açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, selde 133 vatandaşın kurtarıldığını belirterek, "Devletimiz bütün gücüyle beraber hem buradaki yaraları saracaktır hem de vatandaşımızın yanında olacaktır" dedi.

Giresun'da sel felaketi! 1 şehit, 3 ölü 4'ü asker 11 kayıp

Giresun'un ilçelerinde etkili olan şidetli yağış, Doğankent ve Dereli ilçesinde felakete dönüştü. Selden dolayı ırmaklar, dereler taştı, köprüler yıkıldı, ilçedeki yollar caddeler nehire dönüştü, araçlar sürüklendi. İlçelerin  çevre il ve ilçelere olan bağlantısı kesildi, 118 köy yolu ulaşıma tamamen kapandı.

Doğankent-Tirebolu arasında  menfezin çökmesi sonucu jandarma aracı dereye yuvarlandı. Çanakkale  Eceabar nüfusuna kayıtlı  Uzman Jandarma Onur Kıran şehit oldu, canasız bedeni metrelerce uzakta bulundu. 3 asker ise sel sularına kapılarak kayboldu. 

Felaket bölgesinde incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şuana kadar 11 kişinin kayıp olduğunu ve arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini açıkladı. Selden dolayı 133 vatandaşın kurtarıldığını da dile getiren Bakan Soylu.  "Dereli ilçesinde kullanılabilir durumda tek bir dükkan yok, hepsi tamamen tarumar olmuş. Devletimiz bütün gücüyle beraber hem buradaki yaraları saracaktır hem de vatandaşımızın yanında olacaktır. Tirebolu-Doğankent yolunun 12. kilometresindeki 5 jandarmamızın, bir de iş makinesi operatörünün düştüğü deredeki arama kurtarma çalışmaları da devam ediyor. Orada bir jandarmamızın şehit haberini söylemiştim, diğerleriyle ilgili de arama kurtarma çalışmaları devam ediyor" dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise Giresun'daki sel ile ilgili, "Uzun yıllar ağustos ayı ortalamasının 1,5 misli bir günde yağdı. Tüm zarar gören yerlerle ilgili temizlik ve tespit çalışmalarımızı yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN TALİMAT
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gece boyunca ve sabah, bölgenin durumu ve arama kurtarma çalışmaları ile ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan bilgi aldı.  Yaşanan sel ve heyelanda hayatını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaraların sarılması için devletin tüm imkanlarıya seferber edilmesi ve bu tür olayların tekrar yaşanmaması gerekli adımların atılması talimatını verdi.

CHP, GİRESUN'A HEYET GÖNDERDİ
CHP, sel felaketinin meydana geldiği Giresun'a heyet gönderdi. CHP'den yapılan açıklamaya göre, Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun başkanlığında milletvekillerinden oluşan heyet, sel felaketinin boyutlarını yerinde incelemek üzere Giresun'a hareket etti. Heyette, CHP Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı ve Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Samsun Milletvekili Kemal Zeybek ve Giresun Milletvekili Necati Tığlı bulunuyor.

DUALARIMIZ, CAN KAYBININ ARTMAMASI İÇİN
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Twitter'dan yaptığı açıklamada ''Giresun'da meydana gelen sel felaketinde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı ve sabır diliyor; afetten etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Dualarımız, can kaybının artmaması için'' ifadelerini kullandı.

MSB: HAVA KUVVETLERİ'NE AİT HELİKOPTER GÖREVLENDİRİLDİ
Milli Savunma Bakanlığı (MSB) da, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ait bir helikopterin arama-kurtarma faaliyetlerine destek olmak için Giresun'da görevlendirildiğini bildirdi. Bakanlpın yaptıpı açıklamada, "Hava Kuvvetleri Komutanlığımıza ait bir adet helikopter arama-kurtarma faaliyetlerine destek olmak üzere Giresun'da görevlendirilmiştir. Selde şehit düşen askerimize ve hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyoruz. Tüm Giresunlu hemşehrilerimize geçmiş olsun" denildi.