DÜNYA
Giriş Tarihi : 03-09-2018 20:04   Güncelleme : 03-09-2018 20:04

'Hayalet Gemi'nin sırrı çözüldü

Pasifik Okyanusu’nda 2009 yılında kaybolan Endonezya bandıralı yük gemisi Hint Okyanusu’nda bulundu. Hayalet Gemi'nin sırrı ise yapılan inceleme ve araştırmalar sonunda çözüldü.

 'Hayalet Gemi'nin sırrı çözüldü

En son Tayvan sahilinde görülen Endonezya bandıralı Sam RAtulangi PB 1600 isimli 177.35 metre uzunluğunda ve 27.91 metre genişliğindeki 26.510 tonluk yük gemisi kaybolduktan dokuz yıl sonra Hint Okyanusu’nda yer alan Myanmar’ın Thama Seitta bölgesinde yaşayan balıkçılar tarafından kıyıdan 11 kilometre açıkta bulundu.

Gemiye giren balıkçılar geminin boş olduğunu fark ettiklerinde sahil güvenlik yetkililerine haber verdi. Yetkililerin yıllardır okyanusta kaybolduğunu düşündükleri geminin Hint Okyanusu’na nasıl geldiğini belirlemek için çalışma başlatti.

Myanmar Bağımsız Gemiciler Federasyonu Genel Sekreteri U Aung Kyaw Linn geminin halen çalışır durumda olduğunu söyledi ve “Bence bu gemi yakın zamanda terk edilmiş ve terk edilmesinin bir sebebi olmak zorunda” dedi.

Myanmar Milletvekili U Ne Win Yangon ise Myanmar Times gazetesine verdiği röportajda, “Gemide mürettebat ya da yük bulunmuyor. Bu kadar büyük bir geminin bizim karasularımızda bulunması oldukça ilginç” ifadelerini kullandı.

GERÇEK ORTAYA ÇIKTI
Dünya kamuoyunda büyük dikket çeken hayalet gemiyle ilgili Myanmar'da yapılan  araştırmalar da gerçek ortaya çıktı.Tankerin Bagladeş'teki bir gemi sökümü fabrikasına götürülürken, mürettebatın kötü hava koşulları nedeniyle gemiyi terk ettiği anlaşıldı.

Sam Ratulangi PB 1600 adlı 177 mtre uzunluğunda büyük, boş ve paslı tanker ise bulunduktan sonra Myanmar ordusu deniz kuvvetlerine bağlı bir kılavuz gemi tarafından sahile çekilmişti. Myanmarlı yetkililer daha sonra sahilden 80 kilometre açıkta, Independence adlı bir kılavuz gemi buldu ve bu gemideki 13 Endonezya vatandaşı sorgulandı.

Yapılan sorgulama ardından, mürettebatın kılavuz gemiyle tankeri çekerek gemi söküm fabrikasına götürmekte oldukları ancak kötü hava şartları nedeniyle aradaki kablolar kopunca tankeri terk ettikleri anlaşıldı.

Bagladeş, dünyanın en büyük gemi söküm sektörüne sahip. Her yıl yüzlerce kullanılmayan tanker, söküm işlemi için Chittagong kentine getiriliyor.

NELER SÖYLENDİ?
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA