DÜNYA
Giriş Tarihi : 30-04-2020 22:08   Güncelleme : 30-04-2020 22:08

Hayvanat bahçelerinde tutulan hayvanlar tehlikede

Endonezya'nın hayvanat bahçelerinde, aralarında nesli tükenmekte olan Sumatra kaplanı ve Bornea orangutanı gibi türlerinde bulunduğu binlerce hayvan, koronavirüs nedeniyle açlık tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Hayvanat bahçelerinde tutulan hayvanlar tehlikede

Ülkede 70 bin hayvanın yaşadığı 60 kadar hayvan parkı, küresel salgın nedeniyle mart ayı ortalarından beri kapalı durumda ve yetkililer çoğunda yalnızca mayıs ayına kadar yetecek gıda stoku bulunduğunu söylüyor.

Endonezya Hayvanat Bahçeleri Birliği sözcüsü Sulhan Syafi'i, "Hayvanat bahçelerinin çoğunluğu bilet satışlarına bağımlı, bu yüzden kapatıldıklarında her şey çöktü" şeklinde konuşuyor.

Nisan ayında Alman bir hayvanat bahçesi müdürü, bazı hayvanların diğerlerinin beslenmesi için feda edilebileceğini söylemişti. Endonezya Hayvanat Bahçeleri Birliği'yse benzer bir durumla karşılaşılabileceğini belirtiyor.

Syafi'i, "Eğer hükümet ya da uluslararası örgütlerden birkaç ay daha yardım alamazsak etçil hayvanları otçullarla beslememiz gerekecek" ifadelerini kullanıyor.

Yıllık 50 milyon ziyaretçiden elde edilen gelirle hayatta kalan hayvanat bahçeleri için bazıları bağış kampanyası başlatmayı ya da ulusal hükümete acil durum yardımı başvurusu yapmayı düşünüyor.

Syafi'i, "Endemik (belli bir bölgeye has) türleri terk edebiliriz. Ancak Sumatra kaplanı gibi endemik canlı türlerini kurtarmak için ne gerekirse yapmalıyız. Üzücü ama bir noktada önceliklerimizi belirlemeye başlamalıyız" şeklinde konuşuyor.

Tayland'daki bazı hayvanat bahçesi yetkilileri, hayvanları bağışlar yardımıyla besleyebileceklerini düşünüyor.

Malezya'daysa hayvanat bahçesi birlikleri, hangi hayvanın ölüp hangisinin yaşayacağına dair keskin kararlar vermekten kaçınmak için fon çağrısı yaptı. (euronews)