GÜNDEM
Giriş Tarihi : 30-12-2020 16:41   Güncelleme : 30-12-2020 16:48

Herkes Terme Belediye Başkanı'na o soruyu soruyor: O para nerede?

Samsun Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Daire Başkanlığı görevi sırasında 'rüşvet' suçundan tutuklanan Bahattin K.'nın Terme Belediyesi'nden ayrılırken zimmetine 180 bin TL geçirdiği iddiaları gündemdeki yerini koruyor. Mevcut Başkan Ali Kılıç'ın yönettiği belediyeden yapılan açıklamada, "Zimmet-Senet iddiaları ile ilgili kurumumuza ulaştırılmış herhangi bir bilgi, belge veya beyan bulunmamaktadır" denildi. Bu durum, konuyla ilgili belediye içinde soruşturma açılmadığını ortaya koyarken vatandaşlar, söz konusu paranın belediyenin kasasında olup olmadığını merak etmeye başladı.

Herkes Terme Belediye Başkanı'na o soruyu soruyor: O para nerede?

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nde Mali İşler Daire Başkanlığı görevindeyken 'rüşvet' iddiaları üzerine yakalanarak tutuklanan Bahattin K.'nın, Terme Belediyesi'nde görevinden ayrılırken zimmetine para geçirdiği iddiaları da gündeme geldi. 

ZABITAYDI MÜDÜR OLDU
İddiaların odağındaki Bahattin K., Samsun'un Terme İlçesi'nde kapatılan Evci Belediyesi'nde Zabıta olarak memuriyet hayatına başladı ve 2009-2014 yıllarında İlkadım Belediyesi'nde önce Özel Kalem Müdürü, sonra Mali Hizmetler Müdürlüğü görevinde bulundu. Erdoğan Tok başkanlığında da hakkında ıspatlanamayan iddialar üzerine düz memur yapıldı. 

İHBAR GELİNCE BAŞKANI UYARDIM
Bahattin K., 2014 yılında Terme'de Ak Parti'den Belediye Başkanlığına seçilen Şenol Kul'a yapılan öneriyle Mali Hizmetler Müdürlüğüne getirildi. 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleşen Mahalli İdareler Seçimi'nde Ak Parti'den aday gösterilemeyen Şenol Kul, görev süresinin bitimine 1 ay kala Ak Parti'den referans aldığı belirtilen Bahattin K.'yı istememesine rağmen Başkan Yardımcılığına atadı. Şenol Kul o dönemi, "O kişi bende çalışırken, işçilerin ikramiye alacakları vardı. Ben işçilerle konuştum ve hepsi belediyeye kendi alacaklarının faizlerinden bağış yaptı. O bağış kesintileri belediyenin kasasına giriyordu. O işi takip eden de 'şimdi ki tutuklu kişiydi.' Ali Kılıç Başkan olduktan sonra bu görev değişikliği sürecini fırsat bilip işçilerden kesilen o parayı zimmetine geçirmiş. Belediye içinde birinin ihbarıyla iş ortaya çıktı. Ben bu durumu duyunca, Başkan Ali Kılıç'ın bizzat yanına giderek, o parayla ilgili soruşturma açmasını önerdim ve 'sonra sıkıntı olur, devletin parası' dedim. Yani ben bir vatandaş ve eski başkan olarak bilgilendirdim, görevimi yaptım" dedi.

ESKİ BAŞKAN ŞENOL KUL, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANINI DA UYARDI
Bahattin K., Terme Belediye Başkanı seçilen Ali Kılıç döneminde 15 Nisan 2019 tarihinde Mali İşler Müdürlüğü ve Belediye Başkan Yardımcılığı görevinden alındı ve 35 gün sonra  21 Mayıs 2019 tarihinde Samsun Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Daire Başkanlığına getirildi. Eski Başkan Şenol Kul, bu atama öncesinde  Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir'i de uyardığını belirtti.

DAİRE BAŞKANI TUTUKLANDI, ZİMMET İDDİALARI ORTAYA ÇIKTI
Ancak uyarılar dikkate alınmadı ve Bahattin K., 22 Aralık 2020 tarihinde bazı iş insanlarından 'rüşvet' istediği iddiasıyla gözaltına alınarak tutuklandı. Tutuklanmanın ardından Bahattin K.'nın Terme Belediyesi'ndeki Mali Hizmetler Müdürlüğü görevi sırasında 180 bin TL.'yi zimmetine geçirdiği iddiaları ortaya çıktı. Bazı iddialara göre, Bahattin K.'nın bu paranın 80 bin TL.'sini elden ödediği, geri kalan kısmı için de senet verdiği öne sürüldü. Ancak senetin belediye adına mı yoksa kişi adına mı düzenlendiği tam olarak netlik kazanmadı.

ŞENOL KUL: BENİM ZAMANIMDA OLSAYDI SORUŞTURMA AÇARDIM
Eski Başkan Şenol Kul, zimmet olayının kendi döneminde olmadığını belirtirken, "Benim zamanımda o paraları zimmetine geçirseydi ben direkt soruşturma açardım. Kaldı ki daha önce buna benzer bir olayla ilgili  açtığım soruşturma sonunda belediyemizin zararı olan 585 bin TL mahkeme kararıyla geri alınmıştı" dedi. 

TERME BELEDİYESİ'NDEN AÇIKLAMA
Samsun ve Terme'de herkesin konuştuğu bu iddialar karşısında Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç uzun süre sessiz kaldı. Bugün ise Terme Belediye Başkanlığı olarak 'Kamuoyuna Duyuru' başlığıyla yapılan yazılı açıklamada, "Samsun Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Daire Başkanı B.K’nın tutuklanmasının ardından bazı basın-yayın organlarında Terme Belediyesi hedef gösterilerek haber yapılan asılsız iddialar üzerine açıklama yapma gereği duyulmuştur. Söz konusu daire başkanı kurumumuzda 2014-2019 yılları arasında Mali Hizmetler Müdürü olarak görev yapmış. 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri’nin hemen öncesi 15 Şubat 2019 tarihinde Belediye Başkan Yardımcısı olarak atanmıştır. 31 Mart seçimlerinin ardından göreve gelen Belediye Başkanımız Sayın Ali Kılıç tarafından 15 Nisan 2019 tarihinde haberlerde adı geçen Mali İşler Müdürü B.K, hem Belediye Başkan Yardımcılığından hem de Mali Hizmetler Müdürlüğü görevinden alınarak, Muhtarlık İşleri Müdürlüğü’ne görevlendirilmiştir. Bu görevlendirmenin ardından izine ayrılan söz konusu müdür, daha sonra Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne geçmek istediğini beyan etmiş, bu isteği olumlu karşılanmış ve belediyemizle ilişiği kesilmiştir. Ayrıca; basın organlarında 2014 yılında ödemesi gerçekleştirilen işçi ikramiyeleri ile ilgili iddia edilen zimmet- senet iddiaları ile ilgili kurumumuza ulaştırılmış herhangi bir bilgi, belge veya beyan bulunmamaktadır" denildi.

HERKES BU SORUYU SORUYOR: O PARA NEREDE?
Ancak bu açıklamada, Bahattin K.'nın Başkan Yardımcılığından ve Mali Hizmetler Müdürlüğü görevinden alınma gerekçesinin belirtilmemesi dikkat çekti. Vatandaşlar sosyal medyada bu konuyla ilgili olarak "Madem bu kişiyi görevden aldın, onunla ilgili iddiaların araştırılması için neden soruşturma başlatmadın? Büyükşehir Belediye Başkanı'nı neden uyarmadın?" sorularını yöneltırken, iddia konusu olan 180 bin TL.'nin belediye kasasında olup olmadığına açıklık getirilmesini istedi.

SAMSUN HABER HATTI