GENEL
Giriş Tarihi : 12-02-2021 16:41   Güncelleme : 12-02-2021 16:41

Hortum ve fırtına Çeşme'yi vurdu

İzmir'in Çeşme ilçesi'nde meydana gelen hortum ve fırtına nedeniyle 16 kişi yaralandı. Evler, araçlar zarar gördü.

Hortum ve fırtına Çeşme'yi vurdu

Birçok ev ve iş yeri büyük maddi hasara uğrarken, hortumun otomobilleri metrelerce havaya kaldırarak fırlattığı kaydedildi. Bölgede genelde yazlıkçıların oturması sebebiyle can kaybının olmadığı belirtilirken, birçok ekip yardım amacıyla bölgeye sevk edildi.

Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran bugüne kadar böyle bir manzaranın görülmediği ilçede "Yeryüzündeki cennet Çeşme akşam 21.00 sularında cehennemi yaşadı." ifadelerini kullandı.

Alaçatı Mahallesi'nde hortum ve aşırı rüzgar sonucu bir vinç inşaat alanındaki işçi barakalarının üzerine devrildi. Ayağı kırılan bir kişi İzmir'e sevk edildi. Diğerlerinin durumunun da hafif olduğu bildirildi. İlçede bazı araç ve tekneler de hortum ve fırtınadan zarar gördü.

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, AFAD ve ilgili kurumların çalışmalarını sürdürdüğünü, durumun stabil olduğunu kaydetti. Çataklı, İzmir halkına geçmiş olsun dileklerini iletti.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Çeşme ilçesinde tüm AFAD, itfaiye ve diğer ekiplerin seferber olduğunu belirterek, "Daha önce İzmir'de görülmemiş bir vaka yaşandı. Bu oldukça kuvvetli bir hortum. Şimdi sahili gezdik. Özellikle Alaçatı Port bölgemizde araçları 8-10 metre havaya kaldırıp binaların üzerinden aşıp diğerlerinin üzerine atmış ve oldukça fazla araçta tahribat olduğu anlaşılıyor." diye konuştu.

Öte yandan Çiğli ilçesinde de kuvvetli yağış, su baskınlarına neden oldu. İlçede parke taşlı bir yol yağış nedeniyle çöktü. Bazı araçlar zarar gördü. Torbalı ilçesinde de kuvvetli rüzgar bazı binaların çatılarına zarar verdi. (euronews)