DÜNYA
Giriş Tarihi : 01-02-2021 11:58   Güncelleme : 01-02-2021 11:58

İngiltere, dünyanın ilk uçan otomobil havalimanını inşa ediyor

Boeing ve Porsche gibi büyük oyuncular da dahil olmak üzere uçan arabalara yatırım yapan şirketlerin sayısı giderek artıyor. İngiltere'nin Coventry şehri bu kapsamda dünyanın ilk uçan otomobillerine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. İngiliz start-up Urban Air Port, Hyundai Motors ile ortaklaşa olarak fütüristik bir havaalanı inşa ediyor. Kasım ayında açılması planlanan havaalanı yeni nesil elektrikli ve otonom hava araçlarına ev sahipliği yapacak sıfır emisyonlu bir altyapı ile geliştirilecek.

İngiltere, dünyanın ilk uçan otomobil havalimanını inşa ediyor

İngiltere’nin Coventry şehrinde uçan otomobiller ve "drone"lar  için bir havalimanı inşa edilecek. Hava taksilerinin şehir merkezlerinde nasıl çalışacağını göstermeyi amaçlayan projenin bu yılın sonuna doğru hayata geçmesi bekleniyor.

İngiltere, dünyanın ilk uçan otomobil havalimanını inşa ediyor - 2

İNGİLİZ START-UP VE HYUNDAİ ORTAKLIĞI

İngiliz  start-up Urban-Air Port, uçan otomobillerin gökyüzüne çıkması için gereken altyapıyı geliştirmek amacıyla Güney Koreli otomotiv devi Hyundai Motors ile ortaklık kurdu.

İngiltere, dünyanın ilk uçan otomobil havalimanını inşa ediyor - 3

Kasım ayında ziyarete açılması beklenen ve Urban Air Port adı verilen havalimanında uçan otomobillerin yanı sıra yolcu taşıyan “drone”lar ve dikey kalkış ve iniş (eVTOL) araçları da yer alacak.  

İngiltere, dünyanın ilk uçan otomobil havalimanını inşa ediyor - 4

1,2 MİLYON STERLİN FON ALDI

Bununla birlikte Urban-Air Port, sıfır emisyonlu  yeni hava taşıtları geliştirmeyi amaçlayan bir hükümet programı tarafından seçildi ve havaalanının Coventry şehir merkezindeki geçici kurulumunu finanse etmeye yardımcı olmak için 1,2 milyon sterlin (yaklaşık 12 milyon Türk lirası) hibe kazandı.

İngiltere, dünyanın ilk uçan otomobil havalimanını inşa ediyor - 5

Urban Air-Port kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Ricky Sandhu Cuma günü Reuters'e yaptığı açıklamada, "İngiliz hükümetinin ve Hyundai Motor Group'un desteğiyle, dünyadaki ilk tam işlevsel havalimanının inşaasını gerçekleştireceğiz. Uçan otomobil teknolojisi ilerleme kaydederken altyapının eksik kalmasına göz yumamayız. Tren istasyonu olmadan trenden inemez veya binemezsiniz”  ifadelerini kullandı.