GÜNDEM
Giriş Tarihi : 14-11-2019 17:18

İŞKUR Samsun'da en çok aranan meslekleri açıkladı

Samsun Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İŞKUR), 2019 yılı Ocak- Ekim aylarını kapsayan 'İşgücü Piyasası Araştırması' verilerine göre, 23 bin 990 kişi özel sektörde işe yerleştirdi. En çok eleman arayan sektör ise 'Bilgi ve İletişim', 'Tesis ve Makine Operatörleri' ve 'Montajcılar' olarak kayıtlara geçti.

İŞKUR Samsun'da en çok aranan meslekleri açıkladı

Samsun Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, ilde istihdamın artırılması, korunması ve işsizliğin önlenmesine yönelik Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürlüğü'nün belirlediği hedefler doğrultusunda yaptığı 2019 yılı Ocak- Ekim aylarını kapsayan 'İşgücü Piyasası Araştırması' verileri açıklandı.

SAMSUN'DA 10 AYDA 23.900 KİŞİ İŞE YERLEŞTİRİLDİ
Araştırma sonuçlarına göre,  Samsun'da 2019 yılı Ocak-Ekim aylarında 23 bin 990 kişi özel sektörde işe yerleştirilerek İl Müdürlüğüne verilen 26 bin 200 hedefinin yıl bitimine 2 ay kala yüzde 91,2'si gerçekleştirdi. Bu dönemde  84 bin 234 kişi ile bireysel danışmanlık görüşmesi, 20 bin 996 özel sektör işyeri ziyareti  yapıldı. İşbaşı Eğitim programından Ocak-Ekim 2019 tarihleri arasında 10 bin 17 kişi yararlanırken, kişilere toplam 54 milyon 610 bin 713 TL ödeme yapıldı ve bu kişilerin çoğunun İstihdamı sağlandı. 

82 MİLYON TL İŞSİZLİK ÖDEMESİ YAPILDI
Mesleki Eğitim Kurslarından ise 2 bin 356 kişi yararlandırıldı ve 7 milyon 699 bin 105 TL ödeme yapıldı. Samsun Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü 'İşbaşı Eğitim Programı Engelli Katılımcı Sayısı' hedefini ise 185 kişiye karşılık 453 kişi ile gerçekleştirerek Türkiye’de ilk sırada yer aldı. Kendi işini kurmak isteyen 13 engelli ve 31 eski hükümlünün projesi Genel Müdürlükçe onaylanarak hibe desteğinden yararlandırıldı. Ocak-Ekim 2019 tarihleri arasında 11 bin 800 kişiye toplam 82 milyon 108 bin 919 TL işsizlik ödeneği ödemesi ve 23 firmada 495 kişiye 1 nilyon 40 bin 304 TL kısa çalışma ödeneği kapsamında ödeme yapıldı. 

İŞLETMELER ZİYARET EDİLDİ
İŞKUR Samsun ilinde  20 ve üzeri sayıda eleman çalıştıran bin 149 işletme ziyaret edilerek ve yüz yüze bilgi formu uygulanarak, işgücü piyasasının bugünü ve geleceği hakkında veriler derlendi. Samsun'da  işgücü piyasasının önde gelen işletmeleri; toptan ve perakende ticaret, imalat, inşaat ve konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri sektörlerinde yer aldığından bilgi formu ağırlıklı olarak bu sektörlerdeki işletmelere uygulandı.

EN FAZLA BİLGİ VE İLETİŞİM SEKTÖRÜ İŞ ARIYOR
Samsun'da açık iş oranı yüzde 1,2 olarak tespit edildi. Açık iş oranının en yüksek olduğu sektör ise yüzde 6,7 ile 'Bilgi ve İletişim' sektörü olarak kayıtlara geçti. Açık işlerin meslek gruplarına göre dağılımı incelendiğinde; en fazla açık işin 'Tesis Ve Makine Operatörleri' ve 'Montajcılar' meslek grubunda olduğu tespit edildi. Bu meslek grubunda araştırma döneminde 232 kişilik açık iş olduğu belirlendi. Samsun'da en fazla açık işi olan ilk üç meslek grubunun; 'Tesis ve Makine Operatörleri' ve 'Montajcılar', 'Büro Hizmetleri'nde çalışan elemanlar, 'Hizmet ve Satış' elemanları olduğu görüldü. Araştırmada il genelinde açık işlerin yüzde 32’si için herhangi bir eğitim düzeyi talep edilmedi.

İMALAT SEKTÖRÜ ELEMAN TEMİNİNDE GÜÇLÜK ÇEKİYOR
Samsun ilinde temininde güçlük çekilen meslekler sektörlere göre incelendiğinde en fazla İmalat sektöründe eleman temininde güçlük çekililiyor. Samsun'da temininde güçlük çekilen mesleklere bakıldığında ilk sırada 'Düz Dikiş Makineci' mesleğinin yer aldığı görüldü. Eleman teminde güçlük çekilme nedenlerine bakıldığında ilk sırada gerekli mesleki beceriye/niteliğe sahip eleman bulunamaması yer aldı.

İSTİHDAMIN ARTACAĞI ÖNGÖRÜLÜYOR
Türkiye genelinde işletmelerin yüzde 19,3’ü istihdamın artacağı yönünde cevap verirken Samsun'da işletmelerin yüzde 22,8’i istihdamın artacağını beyan ettti. Öte yandan istihdamını azalacağını öngören işveren oranı Samsun ili için yüzde 4,1 olarak görüldü. Türkiye genelinde 20+ istihdamlı işletmelerde 2020 Nisan-Mayıs dönemlerinde 2019 Nisan-Mayıs dönemine göre istihdamın yüzde 3,6 artacağı bekleniyor, Samsun'da ise bu oran yüzde 5,1 olup ülke genelinin üzerinde gerçekleşti.

Samsun'da işverenler, istihdama en fazla katkı sağlayan teşvikin 'İlave İstihdam Teşviki' olduğunu belirtti. Ayrıca İşverenlerin yüzde 29’u, İŞKUR’un 'İşbaşı Eğitim Programı' konusunda işletmelere olan desteğinin devamını istedi.

Bu arada işgücü piyasasının mevcut durumu, gelecek dönem eğilimleri konusunda veriye dayalı sağlıklı kararlar alınması ve  ihtiyaçların karşılanması amacıyla "Samsun İli İşgücü Piyasası Analiz Raporu"nun hazırlandığı zaman içerisinde  www.iskur.gov.tr üzerinden erişime açılacağı belirtildi.

SAMSUN HABER HATTI