26 EYLÜL 2018

İşte Samsun´da en fazla işlenen suçlar!

Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, Samsun´da en çok işlenen suç listesini açıkladı. Yavuz, FETÖ ile ilgili sürdürülen çalışmalar hakkında da rakamsal bilgiler de verdi.

İşte Samsun´da  en fazla işlenen suçlar!

Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, makamında düzenlediği basın toplantısında Samsun'da suç oranlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Başsavcı Ahmet Yavuz, açıklamasında Samsun'da en çok işlenen suçların birinci sırasında tehdit, ikinci sırada yaralama, üçüncü sırada terör soruşturmaları, dördüncü sırada sahtecilik, dolandırıcılık ve beşinci sırada ise hırsızlık soruşturmalarının geldiğini, uyuşturucu soruşturmalarının ise ilk 5 sırada olmadığını söyledi.

Samsun'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik yürütülen çalışmalarla ilgili bilgiler de aktaran Başsavcı Ahmet Yavuz, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kendilerine gönderilen FETÖ'nün gizli haberleşme programı Bylock içeriklerinde Samsun ile ilgili görüşme tutanak sayısının 800 binin üzerinde olduğunu belirtti. Tutanakların Samsun Emniyet Müdürlüğü ile birlikte kurulan 2 ekip tarafından incelendiğini ve raporlandığını da dile getiren Başsavcı Yavuz, "Bylock yazışmalarında hiç daha adı bilinmeyen, adı zikredilmeyen veya telefon numarası resmiyette kendi adına olmayan isimler tesbit edildi. Hiç haberdar olmadığımız ilişkileri doğrudan tesbit edilebiliyor, yazışmalardan bunları tespit edip raporluyoruz. Bu çalışmalar henüz tamamlanmadı. Tamamladıktan sonra bu sürece dahil edileceklerin sayısı değişebilir. 2016 yılından soruşturması tamamlanmamış olanlarla birlikte bu yıl içerisinde gelen dosyaların toplamının sayısı da 67 bindir" dedi. Bugüne kadar ellerine ulaşan FETÖ soruşturması dosyası sayısının 3279 olduğunu ve bunların tümünün şimdilik dava konusu edilmediğini de ifade eden Başsavcı Yavuz, "Bu dosyalar içerisinde araştırma yapıp, her iddiayı doğru kabul edip yargılama konusu, dava konusu yapmıyoruz" dedi.

261 HAKİM VE SAVCIYA DAVA AÇILDI
FETÖ soruşturması kapsamında yargılanan vali, kaymakam, Hakim ve savcıların durumuyla ilgili de bilgi veren Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, "Şuan bu FETÖ dosyaları içerisinde bizde yargılamaları olan hakim, savcı sayısı 308'dir. Bunlar, Samsun İstinaf Mahkemesi Bölgesi'nde bulunan, Samsun dahil 9 il ve ilçelerinde görev yapan veya yapmış olan hakim ve savcılardır. Hakim ve savcılarla ilgili 308 kişiden 261'i ile ilgili dava açıldı. Yargılamaları sürüyor. Sadece 27 hakim ve savcının soruşturması devam ediyor. 19'u takipsizlikle sonuçlandı. Bu 27 hakim savcının 11'inin yakalama kararı var. Henüz yakalanamadıkları için davaları açılamadı. Bir kişiyle ilgili dosyada görevsizlik nedeniyle Ankara'ya görderildi. Yine FETÖ soruşturmaları içinde bulunan, hakkında soruşturma açılan vali, vali yardımcısı ve kaymakamlar da var. Samsun ile birlikte 9 il ve ilçelerde görev yapanlarla ilgili şu an elimizde soruşturması devam eden 14 vali yardımcısı ve kaymakam var. FETÖ soruşturmalarının tamamında kamu görevlilerinin dosya sayısı ise 2159'dur. Sivil kişiler ise 1603'dür. Bu sayı artabilir" diye konuştu.

1300 DAVA UZLAŞMAYLA SONUÇLANDI
Uzlaşma bürosunun uygulamalar noktasında Samsun'un Türkiye'de ilk 10 arasında olduğunu da ifade eden Başsavcı Ahmet Yavuz, "Bize yılbaşından bugüne kadar soruşturma aşamasına gelen uzlaştırmalık dosyamız 2531'dir. 1300 civarında dosyayı soruşturma aşamasında kapattık. Tarafları uzlaştırdık. Yüzde 75 oranında uzlaşma sağladık" dedi.

ADLİ TIP KURUMU KURULMALI
Adli Tıp Kurumu'nun Samsun'un önemli ihtiyacı olduğunu da vurgulayan Yavuz, "Burada kağıt üzerinde Adli Tıp Kurumu var ama faal değil. Yılda yaklaşık olarak 400 civarında otopsi yapılması için ceset buradan Trabzon'a gönderiliyor. Bu da vatandaşı mağdur ediyor. Bu konuda Sağlık Bakanlığı ile temas halindeyiz. Adalet Bakanlığımız ve müsteşarımızın desteğiyle 10 dönüm arazi üzerine yapacağız. Proje hazır" ifadelerini kullandı.

SAMSUN HABER HATTI

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kızgın eş, parkta tartıştığı eşini tabancayla vurdu
Kızgın eş, parkta tartıştığı eşini tabancayla vurdu
Emekli albay oğlunu öldürdü, eşini ve kızını yaraladı
Emekli albay oğlunu öldürdü, eşini ve kızını yaraladı