GENEL
Giriş Tarihi : 21-06-2022 19:13

İşyeri Psikolojisinin İşlevleri Nelerdir?

İşyeri Psikolojisinin İşlevleri Nelerdir?

 

Endüstriyel-örgütsel psikoloji pratiği, oldukça basit bir şekilde, insanların nasıl çalıştığı, insanların nerede çalıştığı ve işyerlerinin nasıl işlediğinin incelenmesidir. Çoğu insan hayatlarının yaklaşık üçte birini bir ofiste, fabrikada veya başka bir yerde çalışarak geçirir ve bu nedenle günün büyük bir kısmı ve üretken yaşamları bu arayışlara adanmıştır. 

Şirketler, endüstriyel organizasyon psikolojisini inceleyerek, çalışanları için daha keyifli işyerleri üretebilir, daha yetenekli kişileri işe alabilir ve elde tutabilir ve şirket ortamında hastalık süresini ve diğer sorunları en aza indirebilir.

İnsanların Neden İş Aradığını Anlayın
Endüstriyel-örgütsel psikolojinin bir işlevi, insanların yaptıkları işleri neden aradıklarını ve çalışma ortamlarını daha teşvik edici hale getirmek için neler yapılabileceğini incelemektir. İşyeri psikolojisi aynı zamanda, çalışanların işe geldikleri ve günlerini geçirmek için gereken minimum şeyi yaptıkları “predeeizmi” en aza indirmeye çalışır. 

İşyeri psikolojisi, çalışanları nasıl motive edeceklerini inceleyerek, şirketlerin, çalışanlarını yalnızca işlerinden zevk almakla kalmayıp aynı zamanda her gün işe gelmeyi dört gözle beklemelerini sağlayan iş için teşvikler sunmalarına olanak tanır.

NoraPsikoloji Kliniği, bir şirket, fabrika, atölye veya iş gücü barındıran herhangi bir ticarethanede iş veriminin arttırılması adına deneyimli işyeri psikoloğu uzmanları ile gereken araştırma ve yönlendirmeleri sağlayarak işveren ve çalışanların daha uyumlu olmasını ve bu bağlamda verimliliğin artmasını sağlamaktadır.

İyi Çalışanları Çekin
İşyeri psikolojinin ikinci önemli işlevi, işe alım süreci boyunca çalışkan, motive olmuş bireyleri cezbetmektir. Potansiyel çalışanları heyecanlandıracak ve sizin için çalışmak istemelerini sağlayacak bir süreç yaratmak ve bu çalışanların elde tutulmasını kolaylaştıracak ve teşvik edecek bir iş yeri yaratmak.

İşe alım ilanlarında genellikle işe girenlerin dörtte biri 1 yıldan daha kısa süre içerisinde işyerinden ayrılıyor. Bu da o çalışanı işe almak için verilen mücadelede harcanan zaman ve maddi kaybı

Test Değerlendirme

İşyeri psikolojinin üçüncü önemli işlevi, işyerinin tüm işlevleri için test değerlendirme listeleri oluşturmaktır. Çalışanların bir perakende zincir mağazasında görüşme yapmadan önce girebilecekleri derinlemesine psikolojik ve ahlaki testler veya fabrikalar tarafından çalışanların bir üretim ortamında sayı zincirlerini ve diğer bilgileri ne kadar hızlı tanıyıp şifrelerini çözebildiklerini görmek için yapılan testler olsun, işyeri psikoloji, bu testlerin arkasındaki mantıktır ve bunları oluşturmak için istihdam edilen insanlar, tüm çalışanların o iş ortamında gereken işi yapabilmelerini sağlamak için bunu yaparlar.

Çalışanlarınızın uzmanlık isteyen bu değerlendirme ve süreçte, işinizin verimini arttıracağını ve daha benimsenmiş bir iş prensibi edineceklerini unutmayın. Bu karmaşık süreci izmir psikolog ve tüm Türkiye için psikolog arayışlarınızda NoraPsikolojikliniği olarak uzman işyeri psikoloğu ekibimizle üstleniyor ve iş gücünüzün gelişmesine katkıda bulunuyoruz.

Organizasyonel Gelişim
Bir ticari organizasyonun hiyerarşisi ve yapısı, genellikle üretkenliğini ve karlılığını etkileyebilir. İşyeri psikologları, zayıflıkları keşfetmek ve verimliliği, çalışan memnuniyetini ve maliyet etkinliğini en üst düzeye çıkarabilecek olumlu değişiklikler meydana getirmek için genellikle kuruluşların nasıl yapılandırıldığını değerlendirir.

Performans Yönetimi ve İyileştirme
İşletmeler ayrıca çalışanlarının potansiyellerinden en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olmakla ilgilenir ve işyeri psikologları genellikle iş yerindeki insanların işlerini daha etkili ve verimli bir şekilde yapmalarına yardımcı olmanın yollarını arar. 

Bu genellikle mevcut çalışanların değerlendirmelerini yapmayı ve yöneticilerin işlerini nasıl yaptıkları ve çalışanlarla nasıl etkileşime girdiği konusunda geri bildirim sağlamayı içerir.

Gördüğünüz gibi, işyeri psikoloji zengin ve çeşitli bir alandır ve bu alanda çalışan profesyoneller bir dizi farklı görevi yerine getirir. İşyerleri bu, büyüme fırsatları ile heyecan verici ve ödüllendirici alanın sonuçları ile daha verimli bir iş hayatı yaşayabilir.

İzmir psikolog arayışlarınızda ve tüm Türkiye için işyeri psikoloğu ihtiyacınızda NoraPsikoloji her zaman size destek olmak için bir telefon uzağınızda.
 

AdminAdmin