SİYASET
Giriş Tarihi : 18-06-2020 17:53   Güncelleme : 18-06-2020 17:53

İYİ Parti Samsun Milletvekili Yaşar: Fındık fiyatı hasattan önce açıklansın

İYİ Parti Samsun Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Bedri Yaşar, "Türkiye, fındık üretiminde dünyada birinci sırada yer alıyor. Dolayısıyla stratejik öneme sahip olan ürünümüzün üreticisinin hakkı teslim edilmeli ve fındık fiyatları geç kalınmadan, hasat başlamadan açıklanmalıdır" dedi.

İYİ Parti Samsun Milletvekili Yaşar: Fındık fiyatı hasattan önce açıklansın

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar,  Karadeniz Bölgesinde milyonlarca insanın temel geçim kaynağı olan fındık fiyatının fındık üreticisini mağdur etmeyecek bir tarihte açıklanması gerektiğini meclis gündemine taşıdı. "Fındık, yılardır satılana kadar sahibi olmayan, satıldıktan sonra sahibi çoğalan bir üründür maalesef" diyen Yaşar, "Aylardır tarımın dolayısıyla üreticinin değerini anlatmaya çalışıyoruz. Sahip olduğumuz değerleri sahipsiz bırakıp kaybetmeyelim diyoruz. İşte bu ürünlerimizden biri de dünya piyasasında değeri çok yüksek olan fındıktır. Biz bu değere fındık üreticimiz sayesinde sahibiz. Bu anlamda onları küstürmemeli ve emeklerinin karşılığını vermeliyi" dedi.

"FINDIK BAHÇELERİNDE KAVAKLAR ESMESİN"
Fındık hasadında iş gücü maliyetlerinin yüksek olmasının üreticiyi dar boğaza soktuğunu, bu duruma bir de doğal afetin eklendiğini dile getiren Yaşar, ""Bakın yıllardır sahip çıkılmayan çeltik tarlalarında kavaklar esiyor. Aynı durum dünya piyasasında yer almamızı sağlayan fındığın da başına gelmesin. Üreticimiz sadece ürününün değerinde alınmasını bekliyor. Fındık fiyatları bir an önce açıklanırsa üretici bir nebze de olsa emeğinin karşılığını alabilecek. Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) bir an önce yapacağı fiyat açıklaması serbest piyasa şartlarının oluşmasını sağlayacaktır. Yoksa şimdiden duyuyoruz fındık üzerinden haksız kazanç elde etmek isteyen bazı çevreler harekete geçmiş. Bu yıl diğer yıllara oranla rekolte de ciddi düşüşler var. Yüzde 20 oranında düşüş olması bekleniyor. Dolayısıyla fiyat yükselecek. Art niyetli hesaplar yapanlar da bu duruma paralel olarak artacaktır. Bugünden uyarıyoruz: İlla, felaket başımıza geldikten sonra tedbir almayalım; doğru olan, felaketler başımıza gelmeden önce tedbir almak ve de uygulamaktır. O yüzden çiftçinin ürününün zarar etmemesi için fındık fiyatları hasattan önce belirlenmeli ve en az 3 buçuk 4 dolar olmalı. Son günlerde serbest piyasada fındık fiyatları anlamsız şekilde düşüşte. 500 bin üretici canla, başla zorlu iklim ve doğa şartlarında Türkiye’nin stratejik öneme sahip ürünü olan fındığı üretmeye, ülkemize milyar dolarlık döviz girdisi sağlamaya çalışırken onları tüccarın merhametine terk etmeyin" ifadelerini kullandı.

SAMSUN HABER HATI