SİYASET
Giriş Tarihi : 20-11-2020 14:17   Güncelleme : 20-11-2020 14:17

İYİ Partili Erhan Usta komisyonda konuştu: "5 Samsun AK Parti Milletvekili var biri burada değil"

İYİ Parti Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, Plan Bütçe Komisyonu Üyesi ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, Plan Bütçe Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, Samsun dışındaki Cumhuriyet İttifakı Milletvekilleri'nin kendi bölgelerinin sorunlarını anlattığını belirterek, “Samsun’un 5 tane AK Parti'li Milletvekili var, bir tanesi buraya gelip takip etmiyor” dedi.

İYİ Partili Erhan Usta komisyonda konuştu:

İYİ Parti Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, Plan Bütçe Komisyonu Üyesi ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, Plan Bütçe Komisyonu'nda Ulaştırma Ve Altyapı Bakanlığı bütçesinde Samsun’un yol sorunlarına değindi. 

Usta, komisyonda 2007 yılında ihalesi yapılan Ayvacık-Taşova-Erbaa yolu hakkında "2010 yılında buradan tırlar geçecek, yol açılacak" diye verilen sözleri hatırlattı. "İhale yapılalı 13 yıl, söz verileri 10 yıl geçti, fakat burada yapılan hiçbir şey yok" diyen Usta, bu zaman zarfında 2 müteahhit ve 5 taşeronun değiştiğini ifade etti. Daha önce TBMM’de bu konuları dile getirdiğini belirten  Usta, “ben bunları mecliste söylediğim zaman göstermelik birkaç araç gönderildi, orada taşeronları çalıştırdılar, işçilerin parası verilmedi mağdur oldular” dedi. Yol için Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in sözü olduğunu da hatırlatan Usta, “Kaç seçimdir bu sözler üzerinden oy alınıyor, fakat hala yapılan bir şey yok" ifadelerini kullandı.

Yolun Ayvacık açısından önemli  olduğunu da vurgulayan Usta, yolun sahille içeriyi birbirine bağlayan önemli bir hat olduğunu dile getirerek,  “Bu yola söz verilmiş, projesi hazır, bu konuyla ilgili 2021 yılı bütçesinde bir ödenek koydunuz mu? 2021 yılında bu yol yapılacak mı?“ diye sordu. Ancak Bakan Karaismailoğlu bu soruları yanıtsız bıraktı.

HAVZA-VEZİRKÖPRÜ ÖLÜM YOLU!

Havza-Vezirköprü-Boyabat yolunun çok işleyen ve gidiş-geliş bir yol olduğunu da söyleyen Usta, ‘’Bu yolda çok ciddi kazalar oluyor. İş kaybı var, insan kaybı var, bu yolun 2021 yılı bütçesinde başlayıp bitirilmesi gerekiyor’’ dedi. Usta, Altyapı ve Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’na, ‘’Burası yapılamayacak bir yol değil projesi hazır, bütçenizde buna yer veriyor musunuz?’’ diye sordu. Ancak yine yanıt alamadı. Bunun üzerine Usta, komisyona yazılı önerge verdi ve “Bu yola defalarca söz verildi. Devlet buraya el atmak durumundadır” dedi. Ardından   Havza-Vezirköprü-Boyabat yoluna 2021 Yılı Bütçesinde 30 Milyon TL verilmesi komisyona sunuldu, ancak reddedildi.

5 TANE SAMSUN AK PARTİ MİLLETVEKİLİ VAR BİR TANESİ BURADA DEĞİL

Komisyonda Samsun dışındaki Cumhuriyet İttifakı Milletvekilleri'nin kendi bölgelerinin sorunlarından bahsettiklerini de vurgulayan Usta, “Samsun’un 5 tane AK Parti Milletvekili var, bir tanesi buraya gelip takip etmiyor” ifadelerini kullandı.