25 MART 2019
Advert
Advert

Jandarmanın hayat kurtaran operasyonuna ödül geldi

Sikorsky Firması, Jandarma Genel Komutanlığı'nın 2018 Temmuz ayında gerçekleştirdiği "hayat kurtarma" operasyonunu ödüllendirdi. Sikorsky Firması, kurtarma faaliyetindeki cesaret ve yeteneklerinden dolayı jandarma personeline "Kurtarma Sertifikası" ödülü verdi.

Jandarmanın hayat kurtaran operasyonuna ödül geldi

Olay, 10 Temmuz 2018 'de Jandarma Havacılık Başkanlığına bağlı Diyarbakır Jandarma Hava Grup Komutanlığına gelen bir ihbarın değerlendirilmesi sonucu gerçekleşmişti. "Çoğu çocuk ve kadınlardan oluşan 12 vatandaşın serinlemek için girdikleri Dicle Nehri'nde suların aniden yükselmesi ile nehir ortasında bulunan bir adacıkta mahsur kalması" ihbarı üzerine bölgede kurtarma operasyonu başlatılmıştı.

Yapılan keşifler sonucu  nehirdeki su seviyesinin helikopteri emniyetsiz bir duruma sokmayacağı, geç kalınması halinde ise vatandaşların hayati tehlikesi olabileceği üzerine, helikopter bölgeye hiçbir bir techizat kullanmadan iniş yapmıştı. Mahsur kalanlar helikopterin içine alınması ve emniyetli bir noktaya tahliye edilmesi ile  operasyon sonlandırılmıştı. 

KURTARMA SERTİFİKASI VERİLDİ

Kurtarma operasyonu sonucu ‘Sikorsky Fiması’ tarafında uçuş ekibi Jandarma Pilot Binbaşı Utku Aşkın, Jandarma Pilot Yüzbaşı A. Ayacan Savaş,  Jandarma Uzman Havacı Assubay Kıdemli Çavuş  Güner Kızıl'a kurtarma faaliyetlerindeki cesaret ve yeneklerinden dolayı "Kurtarma Sertifikası"verildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Samsun'da hastanın mesanesinden 522 gramlık tek parça taş çıktı
Samsun'da hastanın mesanesinden 522 gramlık tek parça taş çıktı
Çakmakla oynayan Aras, yangın çıkardı
Çakmakla oynayan Aras, yangın çıkardı