GENEL
Giriş Tarihi : 06-02-2023 15:22   Güncelleme : 07-02-2023 00:36

Kahramanmaraş'ta 7,7 ve 7,6'lık depremde ölü sayısı artıyor

Kahramanmaraş'ta sabah saat 04.17'de 7,7; saat 13.24'te ise 7,6 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi. Deprem; Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlırurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay'da büyük yıkıma yol açtı. 10 ilde toplam can kaybı 2379'a yükseldi. Binlerce kişi yaralandı.

Kahramanmaraş'ta 7,7 ve 7,6'lık depremde ölü sayısı artıyor

Türkiye yeni depremlerle sarsıldı. Kahramanmaraş'ta merkez üssü Pazarcık ilçesi olan bir deprem meydana geldi.  Saat 04.17'deki depremin büyüklüğü önce 7,4 olarak duyuruldu. Ancak AFAD ilerleyen saatlerde güncelleme yaparak depremin büyüklüğünün 7,7 olduğunu açıkladı. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre sarsıntının derinliği 7 kilometre olarak kaydedildi.

Son açıklananan rakamlara göre Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay'da toplam can kaybı sayısı 2379'a yükseldi. Yaralı sayısı 14 bin 483 olarak açıklandı.  Yıkılan bina sayısı ise 6 bin 217.  

Deprem sonrası artçı sarsıntılar da sürüyor.  Şu ana kadar 3 tanesi 6'nın üzerinde olan 100'den fazla sarsıntı kaydedildi. Vatandaşlar hasarlı binalara girmemeleri konusunda uyarılıyor. Yıkılan binaların enkazı altında kalan vatandaşları kurtarma çalışmaları ise tüm hızıyla devam ediyor.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, deprem bölgesinde 3 askerin de şehit olduğunu duyurdu. Akar, "Silahlı Kuvvetler olarak hasar ve zayiat belirlemeye yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Maalesef 3 şehidimiz, yaralılarımız var. Birliklerimizde tekrar yoklamaları alıyoruz." diye konuştu.

"TRAFİĞE ÇIKMAYIN"
Deprem bölgesine gidecek araçlara da trafiğe çıkmamaları için çağrı yapıldı. Ayrıca, iletişimdeki yoğunluk nedeniyle deprim bölgesi dışında cep telefonlarının kullanılmaması istendi.

İKİNCİ DEPREM ARTÇI DEĞİL
Bu arada  AFAD Deprem Risk Azaltma Müdürü Prof. Dr. Orhan Tatar,2. depremin artçı değil yeni olduğunu belirtti. Tatar, 7,7'lik deprem sonrasında, 100'ün üzerinde artçı sarsıntı meydana geldiğini, bunlardan 3'ünün büyüklüğünün 6'nın üzerinde olduğunu kaydetti. Tatar, artçı sarsıntılardan en büyüğünün 6,6 olarak kayda geçtiğini dile getirdi. Tatar, bu depremin artçı değil yeni olduğunu açıkladı ve ''Elbistan merkezli 7,6 büyüklüğünde bir başka deprem meydana geldi. Her ikisi de birbirinden bağımsız, birbirini tetikleyen depremler. Bölgede ciddi bir deprem aktivitesi var. 6,5- 6,7 büyüklüklere kadar artçı sarsıntılar devam edecektir. Vatandaşlarımızdan hasarlı binalardan uzak durmalarını ve toplanma alanlarında bulunmalarını istiyoruz." dedi.

TBMM'DE ÇALIŞMALARA ARA VERİLDİ
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Meclis'in bu haftaki Genel Kurul çalışmalarının Kahramanmaraş'taki depremler nedeniyle ertelendiğini duyurdu.