GENEL
Giriş Tarihi : 17-05-2022 10:54

Kaliteli Ses İçin Mikrofon Seçimine Dikkat!

Kaliteli Ses İçin Mikrofon Seçimine Dikkat!

Müzik, konuşma veya doğa seslerinin tamamının kayıt altına alınma işlemi mikrofon kullanımı ile sağlanabiliyor. Mikrofon seçimi ses kalitesi açısından son derece önemlidir. 

Profesyonel bir çekimde görüntü kalitesi ne kadar iyi olursa olsun basit bir mikrofon kullanarak çekim tamamlandığında, ses netliği olmayan bir video çekimi ortaya çıkar. Bu da izleyici kitlesine olumsuz şekilde yansır. Bu nedenle özellikle profesyonel çekimlerde, profesyonel mikrofonların kullanılması gerekir.

Mikrofon Ne İşe Yarar?

Mikrofonlar doğadaki ses dalgalarını elektrik enerjisine dönüştürerek iletilmesini veya kaydedilmesini sağlayan ekipmanlardır. Mikrofonların profesyonel veya amatör olarak kullanımı bulunuyor. Radyo ve televizyonculukta profesyonel fifine mikrofon modelleri kullanılırken basit ses aktarımlarında amatör mikrofonlar kullanım yeri buluyor.

Ses Kalitesi Neden Önemlidir?

Özellikle televizyon yayıncılığı ile Radyo yayıncılığında profesyonel mikrofonların kullanılması gerekiyor. Diğer taraftan ses sanatçılarının tamamı çekimlerini yaparken kaliteli mikrofon olan fifine mikrofon kullandıklarını görüyoruz. Profesyonel gurupta bulunan bu mikrofon ile kaliteli ses kayıtları yapılabiliyor. 
Ses kayıtlarının veya iletiminden gelir elde eden sektörlerin temiz ses kaydı yapması son derece önem arz ediyor. Kaynağından temiz ses kaydı alınmadığında kulakları rahatsız eden cızırtılı ve dalgalı sesler insanlar üzerinde kötü bir etki bırakıyor. 

Bu durumda bu işten sağlan geliri olumsuz yönde etkiliyor. Reklam ve tanıtım faaliyetlerinde de aynı durum geçerlidir. Kötü ses kaydı ile çekilmiş bir reklam filminin kitlesel başarısından söz etmek pek mümkün değildir. https://www.elitmuzik.com.tr/kategori/fifine-mikrofon

AdminAdmin