GÜNDEM
Giriş Tarihi : 14-04-2022 12:20   Güncelleme : 14-04-2022 12:30

Karadeniz'de balık avı yasağı başladı

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, su ürünleri kaynaklarından ekonomik olarak yararlanılması, kalite ve stokların korunması amacıyla denizlerde ve iç sularda genel av yasağının 15 Nisan- 31 Ağustos tarihlerini kapsayacak şekilde başlayacağını açıkladı.

Karadeniz'de balık avı yasağı başladı

Trol ve gırgır ağlarıyla avcılığın bu tarihlerde yasak olduğunu dile getiren Sağlam, açıklamasında, “Alamana (Voli) ağları ile 15 Nisan- 15 Mayıs tarihleri arasında su ürünleri avcılığı yasaktır. Gırgır ağlarının kullanımının yasak, alamana ağlarının kullanımının serbest olduğu dönemde, 22 metreden (12 kulaç) daha fazla derinliğe sahip alamana (voli) ağlarının su ürünleri avcılığında kullanılması yasaktır. Bütün karasularımızda 15 Nisan– 31 Ağustos tarihleri arasında algarna ile deniz salyangozu avcılığı da yasaktır. Sadece Dalma yöntemi ile deniz salyangozu avcılığı dönem boyunca serbesttir.Yine bütün karasularımızda 15 Nisan– 15 Haziran tarihleri arasında her türlü istihsal vasıtası ile kalkan avcılığı yasaktır. Parakete ve fanyalı ağlar ile kalkan avcılığı dönem boyunca yasaktır. Kalkan avcılığında kullanılacak ağların göz açıklığı 400 mm'den küçük olamaz. Av yasağından önce avlanarak İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine stok tespiti yaptırılan kalkan balıklarının, yasağın başlamasından itibaren en geç 7 gün içerisinde pazarlanması zorunludur." dedi.

Bütün karasularda 1 Nisan– 31 Ağustos tarihleri arasında ağ dalyanları dâhil her türlü istihsal vasıtası ile palamut ve torik avcılığının da yasak olduğunu, ancak 15–31 Ağustos tarihleri arasında çapari ile palamut avcılığın serbest bırakıldığını da dile getiren Sağlam, "Limanlarda, balıkçı barınaklarında, barınma ve çekek yerlerinde ve bu yerlerin girişinde ana mendireğin başından itibaren 100 m yarıçaplı alanda su ürünleri avcılığı yasak olup denizlerde yapılan su ürünleri avcılığında monofilament (tek kat) misina ağları, multimonofilament (çoklu tek kat) misina ağları ve dolanan (drift-net) ağların kullanılması yasaktır. Yine bu ağların gemilerde, balıkçı barınaklarında, barınma ve çekek yerlerinde bulunması da yasaktır. İdeal avcılık dengeli avcılıktır. Aşırı ve kuralsız avcılık, geleceğimizin ve çok önemli bir zenginliğimizin yok edilmesi demektir. İyi bir gelecek için avlanma usul ve esaslarına uyulması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Sağlam, Karadeniz’de 15 Nisan-15 Mayıs tarihleri arasında Samsun'un Yakakent İlçesi Çayağzı Burnu ile Ordu'nun Ünye İlçesi Taşkana Burnu arasında ortasu trolü çaça avcılığının ise serbest olduğunu belirtti.

SAMSUN HABER HATTI

AdminAdmin