GENEL
Giriş Tarihi : 21-06-2022 13:06

Karadeniz’de Gezilecek En Güzel Yerler

Karadeniz’de Gezilecek En Güzel Yerler

 

Karadeniz, Türkiye’nin en özel bölgelerinden birisidir. Karadeniz’de gezip görebileceğiniz yerler arasında birçok farklı rota bulabilirsiniz. 

Sümela Manastırı 

Karadeniz’de görülmesi gereken yerler arasında ilk sırada Sümela Manastırı bulunuyor. Trabzon’da bulunan bu manastır Türkiye’nin en önemli tarihi manastırlarından birisi oluyor. 375-395 yılları arasında inşa edilen bu manastır günümüzde restore ediliyor. 

Zilkale

Karadeniz topraklarını ziyaret ettiğiniz zaman Zilkale’yi de mutlaka görmelisiniz. Fırtına Vadisi’nde yüksek tepede yer alan Zilkale’nin köklü tarihi Orta Çağ’a kadar uzanıyor. İç geçitler, kale ve surları ile kervan yolunun güvenliğini sağlayan bu kale, Çamlıhemşin’e ortalama yarım saatlik bir mesafede bulunuyor. Zilkale’nin hemen alt kısmında ise Kaledibi Kafe’de nefis bir kahvaltı yapabilir ve çay molası verebilirsiniz. 

Palovit Şelalesi 

Eşsiz güzelliği ile dikkat çeken Palovit Şelalesi, Karadeniz’in mutlaka görülmesi gereken yerleri arasında bulunuyor. Palovit Şelalesi, 15 metre yüksekliği ile dikkat çekiyor. Kaçlar Dağı Milli Parkı içerisinde bulunan doğa harikası, ismini Palovit Vadisi’nden alıyor. Çamlıhemşin’in trekking durakları arasında da bulunan Palovit Şelalesi’ni sizler de mutlaka ziyaret etmelisiniz. 

Karadeniz Yaylaları 

Karadeniz denildiği zaman akla yaylalar da geliyor. Özellikle yaz aylarında eşsiz görünüme sahip olan Karadeniz yaylalarını ziyaret edebilirsiniz. Elevit, Palovit, Trovit, Çat, Avusor ve Pokut gibi ünlü yaylaları gezerek doğa harikaları ile iç içe vakit geçirebilirsiniz. Ayder Yaylası dışında yer alan yaylaların virajlı olduğunu da unutmamalısınız. 

Borçka Karagöl 

Borçka Karagöl, eşsiz bir doğa harikası olarak dikkat çekiyor. Karadeniz’in cennet köşeleri arasında bulunan bu göl, Artvin merkezinden 60 km, Borçka’dan 27 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Klaskur Yaylası’na yakın bir mevkide bulunan Karagöl, heyelan sonucunda oluşan bölgelerden oluyor. 

Sera Gölü 

Karadeniz’de gezilecek yerler arasındaki Sera Gölü, eşsiz doğa bir harikası olarak öne çıkıyor. Trabzon’un Akçaabat ilçesinde yer alan bu göl, Karagöl gibi heyelan gölleri arasında bulunuyor. Karagöl kadar popüler olmaması sebebiyle daha doğal bir görünüme sahip olduğu ve insan eli değmediği de söyleniyor. Derecik ve Yıldızlı belediyelerinde yer alan Derecik Vadisi’nde bulunan gölü sizler de Karadeniz ziyaretlerinizde görebilir Samsun otelleri sayesinde konforlu bir şekilde konaklayabilirsiniz.