GÜNDEM
Giriş Tarihi : 31-08-2020 14:47   Güncelleme : 31-08-2020 14:47

Karadeniz'de yeni av sezonu başlıyor

Karadeniz'de su ürünleri avcılığı 1 Eylül itibariyle başlıyor. Balıkçılar 4,5 ay sonra bu gece "vira bismillah" diyerek denize açılacak. Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, yayınladığı mesajda balıkçılara bol bereketli bir sezon geçirmeleri temennisinde bulundu.

Karadeniz'de yeni av sezonu başlıyor

Karadeniz'de 15 Nisan'da başlayan av yasağı 4,5 ay sonra 1 Eylül'de başlıyor. Su ürünleri av yasağı süesi boyunca teknelerini ve ağlarını onaran balıkçılar bu gece saat 00.00'dan itibaren denize açılacak ve ağlarını "vira bismillah" diyerek denize bırakacak. 

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, yeni av sezonunun başlamasıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, "Balıkçılarımız tarafından bin bir emek ve zahmetle denizlerimizden sofralarımıza getirilen, insanların sağlıklı beslenmesinde, özellikle çocukların gelişiminde, erişkin insanların sağlıklarının korunmasında sayısız faydaları bulunan, başta balık olmak üzere tüm su ürünlerinin yeni av sezonunda halkımız tarafından bol bol tüketmesini tavsiye ediyorum" dedi.

Açıklamasında bakanlığın  su ürünleri politikalarının ana hedefinin, halka bol ve ucuz balık sağlamak olduğu kadar, deniz, göl, baraj ve nehirlerdeki su ürünleri ve balık kaynaklarını koruyarak, sürdürülebilir avcılık yöntemlerinin geliştirilmesini sağlamak olduğunu vurgulayan Sağlam, doğal kaynakların gelecek nesillere aktarılması için  koruma ve kullanma dengesinin mutlaka gözetilmesi gerektiğinini belirterek, "Yıllar itibariyle  300 ile 400 bin ton arasında değiştiği gözlenen Ülkemiz toplam su ürünleri avcılığının yaklaşık %70-75'i Karadeniz Bölgemizden gerçekleşmekte, bu oranın da büyük bir kısmı da yalnızca İlimizden sağlanmaktadır. İlimizde avcılık yoluyla elde edilen Su Ürünleri miktarı yıllık 40-60 bin ton’lar civarında seyretmekte ve bu miktarın önemli bir kısmı Çaça avcılığından sağlanmaktadır. İlimizde bulunan Balık Unu ve Yağı Fabrikaları ile İşleme Tesislerinde İşlenen su ürünlerinin tamamı Avrupa Birliği Ülkelerinin yanında uzak doğu Ülkelerinden Çin, Japonya, Kore gibi ülkelere ihraç edilmekte ve Samsun ekonomisine yıllık 20 milyon doların üstünde önemli miktarda döviz girdisi sağlanmaktadır. Yeni sezonda ve ilerleyen dönemde, Bakanlığımızın teşvik ve politikalarıyla daha da yüz güldürücü noktalara varacağını umduğumuz bu rakam ve bilgiler ışığında, başlayacak av sezonunun gerek ülkemiz ve gerekse de Samsun balıkçılığı açısından hayırlara vesile olmasını, bolluğu ve bereketiyle gelmesini diliyorum”  ifadelerini kullandı.

SAMSUN HABER HATTI