DÜNYA
Giriş Tarihi : 27-12-2019 15:57

Kazakistan'da yolcu uçağı binanın üzerine düştü: 12 ölü

Kazakistan'ın Almatı Havalimanı'ndan kalktıktan kısa bir süre sonra düşen yolcu uçağında mürettebat ile birlikte 98 kişinin bulunduğu belirtiliyor.

Kazakistan'da yolcu uçağı binanın üzerine düştü: 12 ölü

İki katlı bir binanın üzerine düşen uçağın enkazından şu ana kadar 12 kişinin cesedi çıkarıldı. Hastaneye aralarında çocukların da bulunduğu en az 60 kişinin kaldırıldığı bildiriliyor. Bek Air Hava Yolları'na ait uçakta 93 yolcu ile 5 mürettebat bulunuyordu.

Kazakistan İçişleri Bakanlığı, ölenlerin en az altısının çocuk olduğunu duyurdu. İlk açıklamasında 15 kişinin hayatını kaybettiğini duyuran bakanlık, daha sonra hayatını kaybedenlerin isimlerini yayınladı. Listede uçağın kaptanı dahil 12 kişinin adı yer aldı.

Kazakistan Sivil Havacılık Kurumu kaza ile ilgili ilk bilgileri paylaştı. Uçağın başkent Nursultan'a gitmek için havalandıktan hemen sonra saat 07:22'de irtifa kaybettiği ve bir beton duvara çaptığı ardından da iki katlı bir evin üzerine düştüğü açıklandı.

Havalimanında olan bir Reuters haber ajansı muhabiri, kalkış sırasında kalın bir sis tabakasının olduğunu bildirdi.

Kazakistan Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev, kaza ile ilgili Twitter hesabında üzüntüsünü paylaştı ve "Sorumlular hukuk kuralları çerçevesinde sert şekilde cezalandırılacak" dedi.

Kazakistan'da 29 Ocak 2013 tarihinde bir uçak kazası meydana gelmiş, 23 kişi hayatını kaybetmişti.

Bu kazadan bir ay önce de üst düzey Kazak yetkilileri taşıyan bir uçak düşmüş ve 20 kişi ölmüştü. (bbc)

NELER SÖYLENDİ?
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA