GÜNDEM
Giriş Tarihi : 17-05-2019 17:46   Güncelleme : 18-05-2019 00:25

Kılıçdaroğlu'nun Samsun programı açıklandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda Samsun’da düzenlenecek resmi törene davet etti. Kabul edilen edilen davet sonrası Kılıçdaroğlu'nun Samsun programı da açıklandı.

Kılıçdaroğlu'nun Samsun programı açıklandı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından davet edilen Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda Samsun’da düzenlenecek resmi törenlere katılacağını bildirdi.

GENEL BAŞKANIMIZ DAVET EDİLMESEYDİ GARİP OLAN BU OLURDU'

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından muhalefet liderlerinin 19 Mayıs'ta Samsun'da düzenlenecek törene davet edilmesiyle ilgili açıklama yapan  Öztrak, "Ben bu davette hiçbir olağanüstülük atfetmiyorum. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, bu ülkenin en büyük muhalefet partisinin lideridir. Burada sözünü ettiğimiz bir devlet törenidir. Yine milletimizin vergileriyle yapılan bir törendir. Eğer genel başkanımız bu törene davet edilmeseydi garip olan bu olurdu" dedi.

CHP'NİN 19 MAYIS SAMSUN PROGRAMI

Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, CHP'nin 19 Mayıs'ta Samsun'da gerçekleştirilecek programını açıkladı. Kaya, "19 Mayıs 1919’un kaptanını ve bugünü yaratan önderimizi, 19 Mayıs 2019'da Samsun'da, Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında, MYK üyelerimiz, bölge milletvekili ve il başkanlarımız ve Türkiye genelinde her ili temsil eden gençlik kolları başkanlarımızla birlikte karşılayacağız. 19 Mayıs sabahı genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu İstanbul’dan Samsun’a hareket edecek. Saat 14.00'te devlet törenleri olacak. Devlet törenine milletvekillerimiz, MYK üyelerimizle birlikte genel başkanımız katılacak. Saat 16.00’da MYK üyeleri bir toplantı gerçekleştirecek. Saat 17.00’da CHP MYK'nın 100’üncü yıl bildirgesi parti sözcümüz Faik Öztrak tarafından açıklanacak. Daha sonra genel başkanımız Kılıçdaroğlu, Atakum ve İlkadım Belediye Başkanlarını ziyaret edecek. Saat 19.00’da illerden gelen gençlik temsilcileri ile genel başkanımız bir sohbet gerçekleştirecek. 19.50’de ise yaklaşık 10 bin kişinin katılacağı yeryüzü iftar sofrası olacak. Saat 21.00’da ise bir ramazan şöleni ile programımız sona erecek" dedi.

MERAL AKŞENER KATILMAYACAK

Bu arada İYİ Parti tarafından Genel Başkan Meral Akşener'in, 19 Mayıs Pazar günü Samsun'da düzenlenecek devlet törenine katılmayacağı açıklandı. Genel Sekreter Cihan Paçacı, yazılı açıklamasında; Samsun'da devlet programı düzenlendiği bilgisinin 3 gün kala taraflarına iletildiğine ve Genel Başkan Akşener'in bu törenlere davet edildiğine vurgu yaparak, şunları kaydetti:

"Ancak, belirtmek isteriz ki, 100'üncü yıl gibi önemli bir programın, 19 Mayıs’a 3 gün kala iletilmesi devlet ciddiyetiyle bağdaşmamaktadır. Kuruluşunun temelleri, 19 Mayıs 1919’da atılan Türkiye Cumhuriyeti'nin devlet ciddiyeti, hafife alınabilecek bir konu değildir. Bazı siyasi hesaplarla, alelacele yapılan davetin, binlerce yıllık devlet geleneğimizin üzerine bina edilmiş Türkiye Cumhuriyeti’nin, 100 yıla yaklaşan devlet geleneğiyle örtüşmediğini düşünüyoruz. Siyasi iktidarın bir gösterisi gibi planlanan bir tören de olsa, yapılan davete teşekkür ediyor; ancak İYİ Parti olarak, çok önceden hazırlanıp ilan edilen programlarımız gereği, katılamayacağımızı ilan ediyoruz."