DÜNYA
Giriş Tarihi : 23-03-2020 23:07

Koronavirüsten 1,5 milyar insan zorunlu ev hapsinde

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkıp yüzlerce ülkeye yayılan yeni tip koronavirüs (Covid 19) sebebiyle başta Avrupa ve Amerika kıtalarında olmak üzere 1,5 milyar kişi evlerinde kalarak sokağa çıkma ve karantina uygulamalarına maruz kaldı.

Koronavirüsten 1,5 milyar insan zorunlu ev hapsinde

Koronavirüsün yayılmaya başladığı aralık ayından bu yana salgın sebebiyle yaklaşık 16 bin kişi hayatını kaybederken, 350 bini aşkın kişi de enfekte oldu. Bu vakalardan 100 bin kadarıysa Covid 19 virüsünü yenmeyi başardı.

Virüsün ilk çıktığı ülke olan Çin'de uygulanan sıkı karantina önlemleri sayesinde 18 Mart tarihinden itibaren 5 gün boyunca yeni vakaya rastlanılmazken, İtalya, Covid 19 sebebiyle en çok can kaybı yaşayan ülke konumuna yükseldi. Ülkede bugüne kadar yaklaşık 5 bin 500 kişi hayatını kaybetti.

Avrupa'da vaka sayısı hızla artıyor, binlerce sağlık çalışanı enfekte oldu
Almanya, Fransa, Belçika, İtalya gibi ülkeler sınırlarını dışarıya kapatırken İspanya, doktor ve sağlık görevlilerin koronavirüse en çok yakalandığı ülke oldu. Ülkede 3 bin 900'ü aşkın sağlık personeli enfekte oldu. Bu rakam ülkedeki vaka sayısının yüzde 12'sine tekabül ediyor.

İtalya'da 18 doktor koronavirüs sebebiyle hayatını kaybederken, Fransa, Çin, İran ve Almanya gibi ülkelerde de bazı sağlık görevlileri ve doktorlar hayatını kaybetti.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) koronavirüs krizinin yeni merkez üssünün Avrupa olduğunu açıklarken, kıtadaki enfekte hasta sayısı 300 bini geçti. (euronews)