GENEL
Giriş Tarihi : 11-12-2020 12:14   Güncelleme : 11-12-2020 12:14

Kredi Notu İle Neler Öğrenilir?

Kredi notunun ticari hayatta pek çok alanda kullanıldığını da belirtmek gerekiyor. Ev ya da araba alım satım işlemlerinde, beyaz eşya alım satımlarında bile bu puanın devreye girebildiğini ve böylelikle kişinin ödeme performansının belirlenmesinde bir fikir verdiğini belirtebiliriz.

Kredi Notu İle Neler Öğrenilir?

Finansal dünyada atılan her adımın büyük bir titizlikle belirlenmesi gerekiyor. Bu adımların atılması sırasında yapılabilecek basit bir hata, felaketleri beraberinde getirebilir. Özellikle ödeme konusunda dikkatli olmak ve hata yapmak istemeyenler ise rotasını hemen kredi notuna çeviriyor. Çünkü Findeks notu kişinin gelecekteki 12 ay boyunca ödeme olasılıklarını tahminlemek için kullanılıyor. 

Kredi notunun ticari hayatta pek çok alanda kullanıldığını da belirtmek gerekiyor. Ev ya da araba alım satım işlemlerinde, beyaz eşya alım satımlarında bile bu puanın devreye girebildiğini ve böylelikle kişinin ödeme performansının belirlenmesinde bir fikir verdiğini belirtebiliriz.  Sonuç olarak bu not, kişiye dair önemli bir gösterge olarak kabul ediliyor. Kredi notu ise 1 – 1900 arasında değişiyor. 

Konuya dair en sık merak edilen unsurlardan biri de Findeks kredi notunun nasıl belirlendiği oluyor. Elbette bu değerlendirme yapılırken sadece bir tek faktör üzerinde durulmaz. Birkaç farklı unsur bir arada değerlendiriliyor ve farklı parametreler dikkate alınarak kredi notunun belirlenmesi sağlanıyor. Kredi notunun belirlenmesinde dikkate alınan unsurları ise kısaca şu şekilde aktarabiliriz: 

  • Kredili ürün ödeme alışkanlıkları 

Kişinin kullandığı kredilerin geri ödemelerini düzenli olarak yapıp yapmadığı kredi notunu % 35 düzeyinde etkiliyor. Elbette ödemelerin düzenli bir şekilde yapılması kredi notunun daha yüksek olması anlamına gelirken yapılmamış olması da bu puanın % 35 oranında düşmesi demektir. 

  • Mevcut hesap ve borç durumu 

Kişinin teminatlı ya da teminatsız mevcut hesap durumu, borç durumu kredi notunu sanıldığından çok daha fazla oranda etkiliyor. Bu oranın da % 35 olduğunu bilmeyenler için aktaralım. Dolayısıyla kredi ödemelerinin düzenli yapılıp yapılmadığı kadar önem ar eden bir parametredir. 

  • Yeni kredili ürün açılışları 

Yeni kredi kullanımı da toplam kredi notunu % 11 dolaylarında etkiliyor. Bu nedenle yeni kredili ürün kullanımı noktasında da dikkatli olmak gerekiyor. 

  • Kredi kullanım yoğunluğu 

Bu kalem de kredi notunu % 10 düzeyinde etkiler. 

  • Diğer 

Kalan diğer birkaç unsur da % 9 oranında kredi puanını etkileyebiliyor. Eğer bu konuda daha fazla bilgi almak isterseniz Findeks internet sitesini hemen ziyaret edebilirsiniz.