GENEL
Giriş Tarihi : 23-12-2019 12:42

Mansur Yavaş, kendisini rüşvet istemekle suçlayan Aygün hakkında suç duyurusunda bulundu

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin mahkeme kararlarına dayanarak, ruhsatı Sinan Aygün'e ait olan TOGO ikiz kulelerinin inşaatını mühürlemesinin ardından başlayan tartışmanın ardından CHP Yönetimi Aygün'ü ihraç istemiyle disipline sevkederken, Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da suç duyurusunda bulundu.

Mansur Yavaş, kendisini rüşvet istemekle suçlayan Aygün hakkında suç duyurusunda bulundu

Suç duyurusu dilekesinde Yavaş, 17/25 Aralık süreci ve 15 Temmuz darbe girişiminden sonrasında İstanbul başta olmak üzere Türkiye'nin büyük şehirlerinde Fethullah Gülen yapılanmasının finansmanını sağlayanlara yönelik operasyonlar yapılırken, şimdiye kadar Ankara'da imar rantı operasyonu yapılmadığına dikkat çekti.

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yurt dışına kaçan Ömer Akgül'ün, "FETÖ'nün en büyük finansörü" olduğunu kaydeden Yavaş, bu kişinin ticari ortaklıkları ve büyükşehir belediyesinde geçmiş dönemde yapılan imar artışlarından elde ettiği imar rantları soruşturulduğunda, "FETÖ'nün finansmanında Ankara'da elde edilen imar rantının ne kadar büyük ve önemli bir rol oynadığının ortaya çıkacağını" ifade etti.

Bu kapsamda Ömer Akgül'ün, Sinan Aygün'le kurduğu ticari ortaklıklar ve belediyece sağlanan imar artışlarıyla elde ettikleri ölçüsüz rantın boyutlarının Fethullah Gülen yapılanmasının finansmanında nasıl kullanıldığının savcılık makamınca araştırılmasını isteyen Yavaş, dilekçede şu iddialarda bulundu:

"Şüpheli Sinan AYGÜN, ortaǧı olduǧu Alan Taahhüt Inşaat A.Ş'ye ait parsel üzerinden hain terör örgütü FETÖ'ye finansman saǧlamış olup bu yolla 'Terörizmin Finansmanı Hakkındaki Kanun'a muhalefet ve TCK M.220/7'de öngörülen 'Terör Örgütüne Yardım Etmek' suçlarını işlemiştir. Şöyle ki, şüpheli, 15 Temmuz gününde Fethullahçı Terör Örgütü yöneticiliǧinden aranan ve hain darbe girişimi sonrası Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliǧi tarafından malvarlıǧına el konulan firari Ömer AKGÜL'ün aǧabeyi olan Mehmet AKGÜL ile birlikte Alan Taahhüt Inşaat AŞ'nin ortaǧı konumundadır. (bbc)