01 NİSAN 2020 Çarşamba 07:32
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 23-03-2020 12:11

Meksikalı öğrenci koronavirüse yakalanmamak için Samsun'dan ayrılmadı

YTB'nin 'Türkiye Bursları' programı kapsamında Yüksek Lisans için Samsun'a gelen Meksika uyruklu Anahí Guadalupe Cozaín Montiel, tüm eğitim kurumlarının koronavirüs tedbirleri nedeniyle tatil edilmesine rağmen salgına dönüş yolunda yakalanmamak için ülkesine dönmedi. 15 arkadaşıyla yurtta kalan ve Samsun'dan ayrılmayan Montiel, Meksika'da en çok ziyaret edilen 'Debate' adlı haber sitesine Samsun'daki koronavirüs deneyimini anlatırken, "Odayı terketmiyoruz. 200 metre uzaklıktaki markete yiyecek almaya gidiyoruz. Türkçe dil kitabı okuyarak, film ve dizi izleyerek vakit geçiriyoruz. Sık sık elimizi yıkıyoruz" dedi.

Meksikalı öğrenci koronavirüse yakalanmamak için Samsun'dan ayrılmadı

Meksika'nın Sinaloa eyaletine bağlı Los Mochis kentine bağlı Bachomobampo bölgesinde yaşayan Gıda Endüstrisi Mühendisi Anahí Guadalupe Cosaín Montiel, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nın (YTB) uluslararası öğrencilere Türkiye'de yüksek öğrenim imkânı sunan 'Türkiye Bursları' programı kapsamında Yüsek Lisans eğitimi için geçen yıl Eylül ayında Samsun'a geldi.

SAMSUN'DAN AYRILMADI
YTB tarafında Samsun'da yurda yerleştirilen ve Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Gıda Mühendisliği Bölümü'nde Yüksek Lisans öncesi Türkçe eğitim almaya başlayan Montiel, küresel salgın haline dönüşen koronavirüs (COVİD-19) önlemleri kapsamında tüm eğitim kurumlarının 16 Mart'tan itibaren 3 hafta boyunca tatil edilmesi üzerine ülkesine dönmeyerek Samsun'dan ayrılmama kararı aldı. 

BU OYUN DEĞİL,SALGIN
Samsun'daki koronavirüs deneyimini Meksika'da en çok ziyaret edilen 'Debate' adlı haber sitesine anlatan Montiel, "Bu bir oyun değil, salgın. Evde kalmak  bir seçenek değil, zorunluluktur. Bizim gibi yurt dışında yaşayanlar için bunun ne kadar zor olduğunu hayal edin" ifadelerini kullandı. 

BURADA ÖNLEYİCİ TEDBİRLER ALINIYOR
Geçen yıl 19 Eylül tarihinden bu yana Samsun'da yaşadığını, Yüksek lisans öncesinde Türkçe eğitim almaya başladığını anlatan Montiel, salgının ülkelerde sadece sağlığa değil, aynı zamanda ekonomiye de zarar verdiğine dikkat çekerek, Türkiye'de virüsün yayılmaması için evde kalmak, kalabalıklardan kaçınmak,  herhangi bir toplu taşıma aracıyla seyahat etmemek, sürekli elleri yıkamak, tokalaşmamak, koronavirüs semptomları varsa acil  servislerin aranması gibi önleyici tedbirlerin alındığını da söyledi.

SAMSUN'DA YAŞANANLARI ANLATTI
Samsun'da bazı yabancı öğrencilerin tek bir yurda taşındığını, kendi durumunda yer değiştirmenin henüz gerçekleşmediğini de ifade eden Montiel, "Ancak bunun olması ihtimali var" dedi. Samsun'da şu anda yaşadığı durumu da aktaran Montiel, Türkiye Bursları kurumunun atadığı yurtta kaldığını belirterek, "Yurt idaresi önleme tedbirleri alıyor. Bu nedenle yatak odasını terketmiyoruz. Sadece 200 metre uzaklıktaki bir süpermarkette yiyecek almaya gidebiliyoruz. Burada yaklaşık 15 yabancı öğrenci ile birlikte kalıyoruz. Türk öğrenciler evlerine döndüler. Bu durum gerçekten çok zor. Aklımı meşgul etmek için Türkçe dil kitabımı inceliyorum, film ve dizi izliyorum; Oda arkadaşım Afrikalı Anna ile konuşuyorum; Müzik dinliyor dans ediyoruz. Ona İspanyolca konuşmayı öğretiyorum. Türkçe de konuşuyoruz. Ayrıca genellikle yurttaki diğer öğrenciler ve personel ile yaşıyoruz" dedi.

VİRÜSE YAKALANMAMAK İÇİN KALDIM
Salgın nedeniyle eğitim kurumlarının tatil edilmesi sonrasında Meksika'ya dönmeyi düşündüğünü de anlatan Montiel, "Eğitim olmadan bu süre gerçekten çok uzun.  Bu yüzden  ailemle birlikte olmayı  ve evde kalmayı düşündüm. Ancak bize geri döndüklerinde Türkiye Hükümeti'nin ülkeye girişimizi reddedebileceğini açıkladılar. Bu yüzden ilgili yurtlarda kalmayı önerdiler. Sonunda, sorunun büyüklüğü nedeniyle koronavirüse yolda yakalanmama ve  aileme enfekte etme riskini de gözönünde bulundurarak  burada kalmanın daha iyi olacağı kanaatine vardım" ifadelerini kullandı.

SEYAHAT SIRASINDA VİRÜSE YAKALANMA RİSKİ YÜKSEK
Anahí Guadalupe Cozaín Montiel, kendisiyle aynı koşullarda bulunan diğer yabancı öğrencilerin de ülkelerine seyahat ederken koronavirüse yakalanma riskinin yüksek olduğunu kabul ettiğini, çünkü vaka sayısının arttığını da dile getirdi. 

SAMSUN HABER HATTI
 

NELER SÖYLENDİ?
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA