KARADENİZ
Giriş Tarihi : 25-09-2018 13:01   Güncelleme : 25-09-2018 18:45

Melih Gökçek'in dinozor maketleri Trabzon'da

Ankara Büyükşehir Belediye eski Başkanı Melih Gökçek'in Ankapark için yaklaşık 10 milyon liraya aldığı ve şehrin çeşitli caddelerinde sergilediği dinozor maketlerinden 2'si, Trabzon'a getirildi. Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Jeoloji Mühendisliği Fakültesi Doğa Parkı'nda sergilenmeye başlanan dinozor maketlerini gören öğrenciler, şaşkınlık yaşarken, maketlerle fotoğraf çektirenler oldu. 

Melih Gökçek'in dinozor maketleri Trabzon'da

KTÜ Jeoloji Mühendisliği Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Fark Aydın'ın girişimleri sonucu Ankara'daki hurdacıdan alınan 2 dinozor maketi, Trabzon'a getirildi. Dinozor maketleri, kampüs içindeki Doğa Parkı'na yerleştirildi. Kampüse gelen öğrenciler, parkta dinozor maketlerini görünce şaşırdı. Bazı öğrenciler, dinozor maketleriyle fotoğraf çektirdi. Dinozor maketleriyle 'selfie' yapanlardan Kadir Yılmaz, ″Heykelleri daha önce televizyonda görmüştüm. Televizyonlarda daha büyük görünüyorlardı. Bunlar bana küçük geldi. Yine de güzel oldu″ diye konuştu.

Canan Çakır ise ″Derslerimizde de bu tür konuları işliyoruz. Dinozorların heykelini görmek de bizim için yararlı olacak. Bu tarz materyallerin çoğaltılmasını istiyoruz″ dedi. 

Melih Gökçek'in, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden istifa etmesinin ardından Ankapark'ın tanıtımı için yaklaşık 10 milyon liraya aldığı ve şehrin çeşitli caddelerinde sergilediği dinozor maketleri bulunduğu noktalardan kaldırılmıştı. 

KTÜ'DEN DİNAZOR MAKETİ AÇIKLAMASI

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Faruk Aydın, Ankara'dan getirip üniversite kampüsündeki doğa parkına yerleştirilen dinazor maketlerine ilişkin konuştu. Aydın, "Söz konusu dinozorların KTÜ’ye kazandırılması için ülkemizdeki bazı doğal park müdürlükleri ile yaklaşık 7-8 ay önce iletişime geçilmiş, özellikle Ankara Parklar Müdürlüğü’nden bu tür dinozorların nasıl temin edilebileceği sorgulanmıştır. Hatta birkaç dinozor kendilerinden talep edilmiş, ancak olumsuz cevap alınmıştır. Parklar Müdürlüğü’ndeki ilgili kişilerden söz konusu dinozorlar için bazı firma isimleri alınmış ve onlarla iletişime geçilmiştir. Yukarıda belirtilen amaçlar doğrultusunda kendilerinden yardımcı olmaları ve katkı sağlamaları talep edilmiştir. Firmalardan biri özellikle onarıma ihtiyaç duyulan 2 adet dinozoru hurda karşılığında verebileceklerini ifade etmişlerdir. Bunun üzerine girişimler hızlandırılmış ve Haziran ayı içinde söz konusu hasarlı hurda dinozorlar KTÜ’ye getirilmiştir. Söz konusu hasarlı dinozorların birkaç aylık tadilat döneminden sonra da hem öğrencilerin hem de bölge halkının yoğun ilgi odağı haline geldiği görülmüştür" dedi.

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA