GENEL
Giriş Tarihi : 06-08-2020 17:46   Güncelleme : 06-08-2020 17:46

Merkez Bankası'ndan piyasalardaki hareketliliğe ilişkin açıklama

Piyasalardaki hareketliliğe ilişkin yapılan açıklamada, "Fiyat gelişmeleri yakından izlenmektedir. Merkez Bankası, fiyat istikrarı ve finansal istikrar temel amaçları çerçevesinde, elindeki bütün araçları piyasalardaki aşırı oynaklığın azaltılması doğrultusunda kullanacaktır" denildi.

Merkez Bankası'ndan piyasalardaki hareketliliğe ilişkin açıklama

Piyasalarda hareketli bir gün yaşanıyor.  Dolar/TL 7,30, gram altın ise 485 lira seviyelerinde seyrediyor. Merkez Bankası da hareketliliğe ilişkin bir açıklama yaptı. 
Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: 

"Uygulamaya alınan mali ve parasal politikalar küresel salgın hastalığın Türkiye ekonomisi üzerindeki etkilerinin sınırlandırılmasında ve üretken kapasitenin korunmasında başarılı olmuştur. Son dönemde açıklanan veriler iktisadi toparlanmanın güç kazandığına işaret etmektedir. Bu bağlamda Ağustos başı itibariyle iktisadi faaliyetteki normalleşme süreciyle birlikte, hedefli ilave likidite imkânları kademeli olarak azaltılacaktır.

Öte yandan, piyasalarda oluşan fiyat gelişmeleri yakından izlenmektedir. Merkez Bankası, fiyat istikrarı ve finansal istikrar temel amaçları çerçevesinde, elindeki bütün araçları piyasalardaki aşırı oynaklığın azaltılması doğrultusunda kullanacaktır." (ntv)