01 NİSAN 2020 Çarşamba 07:49
GENEL
Giriş Tarihi : 05-03-2020 21:36

Moskova'daki İdlib zirvesinden 'ateşkes' kararı çıktı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki İdlib zirvesinden 'ateşkes' kararı çıktı. Mutabakata göre; İdlib'de bu gece yarısından itibaren ateşkes yürürlüğe girecek. Basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye rejimin yapabileceği saldırılara cevap verme hakkını saklı tutacaktır" dedi. Putin ise "Kritik durumlarda uzlaşabiliyorduk, bugün de öyle oldu" ifadelerini kullandı.

Moskova'daki İdlib zirvesinden 'ateşkes' kararı çıktı

Moskova'da Kremlin Sarayı'ndaki basına kapalı İdlib zirvesi yaklaşık 2 saat 40 dakika sürdü. Liderlerin baş başa görüşmesinin ardından heyetler arası görüşmeye geçildi. Erdoğan ve Putin'in başkanlığındaki heyetler arası görüşme 3 saat 10 dakika sürdü.

İki üllke liderleri, "İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesindeki Durumun İstikrarlaştırılmasına İlişkin Muhtıraya Ek Protokol" üzerinde uzlaştı. İdlib gerginliği azaltma bölgesindeki temas hattı boyunca tüm askeri faaliyetler 6 Mart 2020 tarihinde saat 00:01’den itibaren durdurulacak. M4 karayolunun kuzeyinde 6 kilometre ve güneyinde 6 kilometre derinliğinde bir güvenli koridor tesis edilecek. Güvenli koridorun işleyişine dair ayrıntılı esas ve usuller, Türkiye ve Rusya Savunma Bakanlıkları arasında 7 gün içinde kararlaştırılacak

Türk-Rus ortak devriyeleri, 15 Mart 2020 tarihinde M4 karayolunun Trumba’dan (Serakib’in 2 kilometre batısı) Ain Al Havr’a kadar olan kesimi boyunca başlatılacak"
İki liderin zirve sonrası düzenlediği basın toplantısından öne çıkan başlıklar ise şöyle:

Erdoğan: Ateşkes bu gece yürürlüğe girecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan Suriye’de ateşkesin bu gece 00.01 itibariyle yürürlüğe gireceğini açıkladı. "Sayın Putin ile yeniden görüşmekten memnuniyet duyuyorum diyerek konuşmasına başlayan Erdoğan, "Suriye ve İdlib'deki son gelişmeleri ele aldık. 6 saat süren çalışma yaptık. Diyalog kapsamında tüm konuları görüştük. Türk ve Rus münasebetlerinin tarihi kökleri var. Köklü ilişkilerimizi karşılıklı sayıgı ve ortak çıkar içerisinde yürütmek ortak arzumuzdur. 2018 Eylül ayında Soçi'deki mutabakatla İdlib'de kısmi ateşkese varmıştık. Rejimin saldırıları İdlib'deki sükuneti bozmuştur. Mutabakatın bozulmasındaki sorumlu rejimdir. Bu bölge insanlarının taarruza maruz bırakılmasını kabul edemeyiz. 1 buçuk milyon kişi bizim sınırlarımıza yığılmıştır. Rejimin hedefi İdlib'i insansız kılıp Türkiye'yi zora sokmaktır. Gözlem noktaları sadece ateşkesi takip etmekle yükümlüdür. Rusya ile işbirliği ruhu Suriye’deki ihtilafa son verilmesi çabalarına emsalsiz bir ivme kazandırmıştır. Rejimin işbirliğini engelleyecek eylemlere Rusya’nın göz yummayacağına inanıyorum. Bölgedeki soruna çözüm bulma isteğimizin bir tezahürü olarak adımları süratle atacağız. Bu gece 00.01 itibariyle ateşkes yürürlüğe girecektir. En kısa sürede ateşkesi gerçekleştirecek, ardından birlikte kararlaştıracağımız diğer adımları süratle atacağız. Siyasi süreç ve Fırat'ın doğusu gibi boyutları da bulunan çalışma ilişkimizi derinleştirerek sürdürmeyi arzu ediyoruz. Göçmenlere yardım sağlamak için ortak metin birazdan açıklanacak. Türkiye bu süreçte rejimin yapacağı tüm saldırılara cevap verme hakını saklı tutacaktır. Bu süreçte irtibat halinde olacağız. Suriye krizine bu ülkenin toprak bütünlüğü ve siyasi temeline bir çözüm bulunana kadar Türkiye girişimlerini sürdürmekte kararlıdır. Bugünkü toplantımızın Suriye’deki ihtilafa akılcı çözüm bulma çabalarına katkıda bulunacağına inanıyorum."

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Türkiye ile bugüne kadar tüm meselelerde uzlaşmayı başardıklarını bugün de aynı şekilde çözümler ürettiklerini belirterek, "Bugün ülkelerimiz Astana sürecini devam ettirecek kurumlar arası istişareler de yapıldı. Heyetler İdlib konusunda detaylı bir şekilde görüştü. Uluslararası terör örgütleri ile mücadele edeceğiz. Ortak bir belge hazırladık. Dışişleri Bakanları bu belgeyi beyan edecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yapılan görüşmelerin sonucu olarak bu belge hazırlandı. Böylece İdlib'de çatışmaların durmasını sağlayacak, insani yardım konusunda ilerleyebileceğiz. Tüm ihtilaf taraflarının diyaloğa girmesinde bu belge yardımcı olacak. Tüm türk mevkidaşlarıma bu yapıcı çalışmadan dolayı teşekkür ediyorum" dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in açıklamalarının ardından iki ülkenin Dışişleri Bakanları Mevlüt Çavuşoğlu ve Sergey Lavrov, tarafların üzerinde uzlaştığı "İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesindeki Durumun İstikrarlaştırılmasına İlişkin Muhtıraya Ek Protokol"ü okudu.

Türkiye ve Rusya dışişleri bakanlarınca okunan anlaşma metni şöyle:

"Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu, Suriye Arap Cumhuriyeti’ndeki ateşkes rejiminin uygulanmasının garantörleri olarak (bundan sonra taraflar olarak anılacaktır), Suriye Arap Cumhuriyeti’nde Gerginliği Azaltma Bölgeleri Oluşturulmasına İlişkin 4 Mayıs 2017 tarihli Muhtıra ve İdlip Gerginliği Azaltma Bölgesindeki Durumun İstikrarlaştırılmasına İlişkin 17 Eylül 2018 tarihli Muhtıra’yı hatırda tutarak, Suriye Arap Cumhuriyeti’nin egemenliğine, bağımsızlığına, birliğine ve toprak bütünlüğüne olan kuvvetli taahhütlerini yineleyerek, Terörizmin tüm tezahürleriyle mücadele ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından terörist olarak tanımlanan tüm grupların ortadan kaldırılması yönündeki kararlılıklarını yinelerken, sivillerin ve sivil altyapının hedef alınmasının hiçbir şekilde mazur görülemeyeceğini kabul ederek, Suriye ihtilafının askeri çözümünün olamayacağının ve ihtilafın yalnızca Suriyelilerin öncülüğünde ve sahipliğinde, Birleşmiş Milletler’in kolaylaştırıcılığında, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararıyla uyumlu siyasi süreç yoluyla sona erdirilebileceğinin altını çizerek, İnsani krizin daha da kötüleşmesinin önlenmesinin, sivillerin korunmasının, ihtiyaç sahibi tüm Suriyelilere önkoşulsuz ve ayrım gözetmeksizin koruma ve insani yardım sağlanmasının, keza ülke içinden yerinden edilmelerin önlenmesi ile mültecilerin ve ülke içinde yerinden edilen kişilerin güvenli ve gönüllü olarak Suriye'deki asıl ikamet yerlerine geri dönüşlerinin kolaylaştırılmasının önemini vurgulayarak,

Aşağıdaki hususlarda mutabık kalmışlardır:

1- İdlip gerginliği azaltma bölgesindeki temas hattı boyunca tüm askeri faaliyetler 6 Mart 2020 tarihinde saat 00:01’den itibaren durdurulacaktır.

2- M4 karayolunun kuzeyinde 6 km ve güneyinde 6 km derinliğinde bir güvenli koridor tesis edilecektir. Güvenli koridorun işleyişine dair ayrıntılı esas ve usuller, Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu Savunma Bakanlıkları arasında 7 gün içinde kararlaştırılacaktır.

3- Türk-Rus ortak devriyeleri, 15 Mart 2020 tarihinde M4 karayolunun Trumba’dan (Serakib’in 2 km batısı) Ain-Al-Havr’a kadar olan kesimi boyunca başlatılacaktır.

İşbu Protokol, imzalandığı anda yürürlüğe girer. Türkçe, Rusça ve İngilizce üç örnek olarak ve eşit yasal geçerliliği olacak şekilde 5 Mart 2020 tarihinde Moskova’da imzalanmıştır."
 

NELER SÖYLENDİ?
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA