GENEL
Giriş Tarihi : 17-08-2018 18:13   Güncelleme : 17-08-2018 19:21

Müftülükte katliam: İmam, Vaiz, Müezzin ve personeli öldüren hizmetli intihar etti

Erzincan'ın Tercan ilçesinde ilçe müftülüğünde hizmetli olarak çalışan Fatih A. silahı ile dehşet saçtı. İlçe Müftü Vekili olan Vaiz ile birlikte İmam, Müezzin ve Veri Hazırlama Kontrol İşletmenini tabancayla ateş ederek öldüren hizmetli aynı tabanca ile yaşamına son verdi.

Müftülükte katliam: İmam, Vaiz, Müezzin ve personeli öldüren hizmetli intihar etti

Edinilen bilgilere göre, Kaymakamlık binasındaki ilçe Müftülüğü'nde meydana gelen korkunç olayda, müftülükte hizmetli olarak çalışan Fatih A. çıkan tartışma sırasında kendisine ait CANİK TP9 SF marka tabanca ile önce evrak odasına, ardından müftü odasına giderek rastgele ateş açtı. Saldırıda İlçe Müftü Vekili/Vaiz Ersin Kağan ve Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni Rasim Kılıç olay yerinde hayatını kaybetti.

Saldırgan daha sonra aynı silahla intihara kalkıştı. Yaralanan saldırgan ile kurşunların hedefi olan 4 kişi hemen Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı. Ancak Müezzin Kayyım Murat Kılıç ve İmam Harun Yakup Günday ve olayın faili Fatih A. yapılan tüm müdahalelere rağmen yaşamını yitirdi. Muhammet Fatih Küçükyıldız ve Sait Günday'ın ise  hayati tehlikesinin bulunduğu açıklandı.

ERZİNCAN VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA
Bu arada Erzincan Valiliği tarafından olayla ilgili açıklama yapıldı. Yazılı açıklamada, "17.08.2018 günü saat 15:00 sıralarında Tercan İlçesi Kaymakamlık Binası giriş katında bulunan İlçe Müftülüğünde, müftülükte hizmetli olarak çalışan F.A. ile diğer çalışanlar arasında çıkan tartışma sonucu F.A. isimli şahıs, kendisine ait CANİK TP9 SF marka tabanca ile önce evrak odasına, ardından müftü odasına giderek rastgele ateş açmıştır. Yaşanan olayda İlçe Müftü Vekili/Vaiz E.K. ve Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni R.K. isimli şahıslar olay yerinde hayatını kaybetmiş, olayın akabinde intihar etmek isteyen fail de dahil yaralı beş kişi hastaneye kaldırılmış, tedavileri için Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılan yaralılardan Müezzin Kayyım M.K. ve İmam H.Y.G isimli personeller ile olayın faili F.A kaldırıldıkları hastanede tüm müdahalelere rağmen vefat etmişlerdir. Olayda toplam beş kişi hayatını kaybetmiş olup, hayati tehlikesi bulunan iki kişinin ise tedavileri devam etmektedir. Tercan Cumhuriyet Savcılığınca olayla ilgili tahkikata başlanmış olup, bahse konu olay tüm yönleri ile araştırılmaktadır" denildi.

DİYANET İŞLERİ BAŞKAN YARDIMCISINDAN AÇIKLAMA
Bölgede bulunan ve olayı duyar duymaz hastaneye gelen Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Burhan İşleyen, gazetecilere yaptığı ilk açıklamada şunları söyledi:

"Camiler için yardım kampanyaları yapıyoruz. O kampanyaya katılan arkadaşlarımızın toplanan paraları müftülüğe teslimi esnasında müftülüğümüzdeki toplantıda yaşanan bir hadise. Size sağlıklı bir bilgi veremeyeceğim ama tanıyan arkadaşladımız psikolojik sıkıntıları, problemleri olduğunu söylüyorlar. Zaten imamlığı da bu yüzden bırakıp hizmetli kadrosuna geçmiş. Hizmetli kadrosunda görev yapan bir arkadaşımız muhtemelen geçirmiş olduğu bir cinnet neticesinde yanındaki ruhsatlı silahı ile müftlüğe vekalet eden vaiz arkradaşımız Ersin Kan hocamızı, yine uzun yıllardan beri Tercan Müftlüğümüzde veri hazırlama memuru Rasim Kılıç arkadaşımızı vuruyor. İki arkadaşımız olay yerinde vefat ediyor. Diğerleri de hastaneye kaldırıldı."

SAMSUN HABER HATTI

NELER SÖYLENDİ?
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA