GENEL
Giriş Tarihi : 29-02-2020 23:24

Muhammet Turan, Van’ın Acısını Paylaşıyor

Deprem bölgesinde yardım dağıtan ve bölge halkı ile dertleşen Muhammet Turan; “5.9 şiddetindeki deprem Gelenler köyünde beklenenden çok daha fazla yıkıntılar oluşturdu. Can kayıplarımız geri gelmeyecek. Ama burada giderecek birçok maddi kaybımız var. Kalanların daha sağlıklı bir ortamda hayatlarına devam etmelerine ön ayak olmalıyız” dedi.

Muhammet Turan, Van’ın Acısını Paylaşıyor

Ağrı’nın ülkeye açılan iş adamları arasında ilk sıralarda yer alan Muhammet Turan, çevresel ve sosyal olaylara gösterdiği ilgiyle dikkat çekiyor. Yardım gereken her yerde kendisini veya şirketini gördüğümüz iş adamı bugünlerde Van’da deprem yaralarını sarıyor. 

Muhammet Turan, İran’daki depremin derin yaralar açtığı Van’da neredeyse yardım seferberliği ilan etti. Kışlık kıyafetler, yakacak malzemeler, temel gıda ürünleri, temizlik malzemeleri, ilaçlar, battaniye ve çadırdan oluşan yardım paketlerini bölgeye ulaştıran iş adamı halen bazı ürün gruplarından açıkların olduğunu söylüyor.

Deprem bölgesinde yardım dağıtan ve bölge halkı ile dertleşen Muhammet Turan; “5.9 şiddetindeki deprem Gelenler köyünde beklenenden çok daha fazla yıkıntılar oluşturdu. Can kayıplarımız geri gelmeyecek. Ama burada giderecek birçok maddi kaybımız var. Kalanların daha sağlıklı bir ortamda hayatlarına devam etmelerine ön ayak olmalıyız” diyor. 

Muhammet Turan önderliğinde bölgeye gelen iş adamları köylülerin dertlerini not ediyor ve diğer yardım paketleri ona göre dizayn ediliyor. Özellikle gıda ve temizlik malzemeleri hızla tükendiğinden periyodik olarak takviye yardım gönderiliyor. 

Elazığ depreminden itibaren yardımlarını aksatmayan Muhammet Turan; “Elazığ depreminde de gördük ki depremin kimi ne zaman vuracağı belli olmuyor. Deprem olmazsa çığ oluyor, heyelan düşüyor, sel yaşanıyor.  Herkesin potansiyel bir doğa felaketi mağduru olduğunu aklından çıkarmadan duyarı olması gerekiyor. Buraya gelin, insanlarla konuşun, dertleşin. Bu hem onlara hem de size iyi gelecektir” diyerek çeşitli meslek örgütlerini faaliyete çağırıyor. 

Muhammet Turan, bölge halkı tarafından fazlası ile seviliyor. Bunun sebebi olarak iş adamının kendi işlerinden zaman ayırarak eğitim ve sağlık gibi konularda bölge halkına yardımda bulunması gösteriliyor. Çünkü Muhammet Turan, yokluk içinde okumaya çalışan binlerce öğrencini her sene kırtasiye ihtiyaçlarını karşılıyor ve okullardaki eksikleri gideriyor. 

Sağlık problemi olan, engeli bulunan, yoksul olan aileleri de belirleyen Muhammet Turan, fırsat buldukça bu kişileri nakdi yardımlarla mutlu ediyor. “Ailem beni her zaman yardım etmeye teşvik etti. Zaten kültürümüzde de yardımın yeri tartışılmaz. Kendimi en huzurlu hissettiğim zamanlar insanların rahat nefes almasını sağladığım zamanlar” diyerek diğer yardımların da sinyalini veriyor.