DÜNYA
Giriş Tarihi : 06-09-2020 06:16   Güncelleme : 06-09-2020 06:16

Mutluluğun kontrol edilebildiğini düşünenler daha mutlu

Mutlu olmak elimizde mi? Tanımı kişiden kişiye göre değişen, ölçmesi zor bir duygunun ne kadar kontrol edilebilir olduğu da göreceli. Ancak yapılan araştırmalara göre mutlu olduğunu söyleyen insanların çoğu mutluluğun insanın kendi elinde olduğuna inanıyor.

Mutluluğun kontrol edilebildiğini düşünenler daha mutlu

Tracking Happiness adlı kuruluşun yaptığı bir ankette, bin 154 katılımcının yüzde 89'u mutluluğun kontrol edilebilir olduğunu söyledi.

Yaşları 15 ila 60 üstü olan katılımcılara "Sizce mutlu olmak elinizde mi?", "Geçen sene 1 ila 10 puan üzerinden ne kadar mutluydunuz?" gibi sorular yöneltildi. Mutluluğun bize bağlı olduğunu düşünenlerin mutluluk seviyesinin daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

Mutluluğun kontrolümüzün dışında olduğunu söyleyenlerin ortalama mutluluk puanı 5.61 iken, aksi kanaattekilerin puanı ise 7.38 olarak kaydedildi.

"Yaşlandıkça mutluluğun daha kontrol edilebilir olduğunu düşünüyoruz"
Forbes dergisinde yer alan araştırmaya göre mutlulukla ilgili görüşlerimizin cinsiyet ile bağlantısı yok ancak yaşımızla ilgili var.

Orta yaşa gelindiğinde, kontrolün bizde olmadığına daha çok inanırken, bu sınırı aşıp yaş aldıkça tersini düşünmeye başlıyoruz.

Bu sonuç, mutluluğun hayatımızda U-eğrisi olarak şekillendiğini söyleyen bilimsel araştırmalarla da örtüşüyor. Bu araştırmalara göre 18 yaşından itibaren mutsuzlaşmaya başlayıp, ortalama 47 yaşında en mutsuz dönemimizi yaşıyoruz. Ardından tekrar bir toparlanma oluyor. Ankete katılanlardan 30 ila 60 yaşındakiler mutluluğun insana bağlı olmadığı kanısındayken, daha yaşlılar ise bizim elimizde olduğu görüşünde.(euronews)