DÜNYA
Giriş Tarihi : 21-06-2018 00:18   Güncelleme : 06-07-2018 19:26

Napolyon´un savaş şapkası 350 bin Euro´ya satıldı

Ünlü Fransız imparator Napolyon Bonapart´a ait savaş şapkaları Fransa´da rekor fiyata alıcı buldu.

Napolyon´un savaş şapkası 350 bin Euro´ya satıldı

Kötü muhafaza şartları nedeniyle 30 bin ile 40 bin Euro arasında değer biçilen şapkalar 350 bin Euroluk bir fiyata satıldı.

Şapkaların Napolyon'un komutasındaki Fransız ordusunun İngiliz güçlerine yenilgisiyle sonuçlanan Waterloo savaşından kaldığı düşünülüyor.

Her iki yönden kullanılabilen keçelenmiş siyah kunduz kürkünden imal edilen şapkaların ön ve arkasında ünlü devlet adamının savaş esnasında kolayca fark edilmesini sağlayan işaretler bulunuyor.

Napolyon'un 15 senelik hükümdarlığı boyunca 120 adet şapka kullandığı biliniyor.

Tradisyonel olarak Napolyon ismi ile özdeşleşmiş bu şapkalar Fransız şapka üreticisi Popart tarafından temin ediliyordu.

Napolyon'a ait diğer bir şapka 2 milyon Euro'ya alıcı buldu
Monako Kraliyet Ailesi'nin koleksiyonunda bulunan Napolyon'a ait benzer bir şapka da Güney Kore tarım ve gıda devi Harim'e yaklaşık iki milyon Euro'ya satılmıştı. Harim Louant, ''Napolyon'un ideolojisine hayran olduğum için bu şapkayı satın aldım. O bize hiçbir şeyin imkansız olmadığını gösterdi.'' ifadelerini kullanmıştı.

Ayrıca Napolyon için taç giyme törenine özel hazırlanmış 10 gram ağırlığındaki altından defne ağacı yaprağı da geçtiğimiz kasım ayında 625 bin Euro'ya alıcı bulmuştu.(euronews)

NELER SÖYLENDİ?
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA