DÜNYA
Giriş Tarihi : 17-09-2020 13:57   Güncelleme : 17-09-2020 13:57

NASA'dan göktaşı açıklaması

Gök bilimciler biri otobüs, diğeri otomobil büyüklüğünde iki gök taşının Dünya'nın yakınından geçtiğini bildirdi.

NASA'dan göktaşı açıklaması

NASA'dan göktaşı açıklaması (2 saat arayla Dünya'yı teğet geçti) - 1

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) Jet İtki Laboratuvarına bağlı Dünya'ya Yakın Gök Cisimleri Araştırma Merkezinden yapılan açıklamaya göre, "2020 RF3" ve "2020 RD4" adlı verilen iki gök taşı, önceki gece iki saat arayla yerkürenin yakınından geçti.

NASA'dan göktaşı açıklaması (2 saat arayla Dünya'yı teğet geçti) - 2

Gök taşlarından otobüs büyüklüğündeki ilki Dünya'ya 94 bin, otomobil büyüklüğündeki diğeri ise 106 bin kilometre kadar yaklaştı.

NASA'dan göktaşı açıklaması (2 saat arayla Dünya'yı teğet geçti) - 3

Her yıl Mars ve Jüpiter arasındaki Ana Asteroid Kuşağı ve Neptün'ün ötesindeki Kuiper Kuşağı'ndan kopan çok sayıda asteroid Güneş Sistemi'nin iç kesimlerine savruluyor. Bunlardan bir kısmı Dünya yörüngesine kadar girebiliyor.

NASA'dan göktaşı açıklaması (2 saat arayla Dünya'yı teğet geçti) - 4

Peki gezegenimiz olası bir asteroid çarpmasına kadar ne kadar hazırlıklı? Hollywood filmlerinin en popüler konularından biri olan bu senaryoya cevap NASA'dan gelmişti.

NASA'dan göktaşı açıklaması (2 saat arayla Dünya'yı teğet geçti) - 5

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi, NASA'ya göre, böylesi bir durumda geleceğimiz hiç de parlak değil.

NASA'dan göktaşı açıklaması (2 saat arayla Dünya'yı teğet geçti) - 6

Gezegenimizin göktaşı çarpmasına karşı hazır olmadığı uyarısında bulunan NASA çalışanı Dr Joseph Nuth, American Geophysical Union'ın toplantısında yaptığı konuşmada sürpriz bir asteroide müdahale edecek sürenin olmayabileceğinin altını çizmişti.

NASA'dan göktaşı açıklaması (2 saat arayla Dünya'yı teğet geçti) - 7

En büyük sorunun insanlığı böyle bir durumda ne yapacağına dair kesin bir yol haritasının bulunmaması olduğunu belirten Nuth, bu denli bir riskin her an gerçekleşebileceğinin altını çizmiş ve bir de öneride bulunmuştu.

NASA'dan göktaşı açıklaması (2 saat arayla Dünya'yı teğet geçti) - 8

Nuth'a göre, bu riski ortadan kaldırmanın en garanti yolu uzaya tek görevi gezegenimize çarpması muhtemel asteroidleri inceleyecek bir araç göndermek.

NASA'dan göktaşı açıklaması (2 saat arayla Dünya'yı teğet geçti) - 9

Yeterli ödeneğin ayrılması durumunda bu aracın bir yıl içinde göreve başlayabileceğini belirten Nuth, söz konusu aracın gezegenimize çarpma olasılığı olan asteroidleri durdurabilecek kapasitede de olacağını sözlerine eklemişti. (ntv)