NASA´nın Türk Astrofizikçisi Umut Yıldız: Mars´a gidecek ilk insanlar tünellerde kalacak

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Mimarlık Fakültesi tarafından düzenlenen “Mars’ta Yaşam Senaryoları” söyleşisine telekonferansla katılan NASA´nın Türk Astrofizikçisi Dr. Umut Yıldız, Mars´a gidecek ilk insanların kozmik radyasyondan korunmak için lavların oluşturduğu tünellerde yaşayabileceğini söyledi.

NASA´nın Türk Astrofizikçisi Umut Yıldız: Mars´a gidecek ilk insanlar tünellerde kalacak
NASA´nın Türk Astrofizikçisi Umut Yıldız: Mars´a gidecek ilk insanlar tünellerde kalacak cihan

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Mimarlık Fakültesi'nin organize ettiği “Mars’ta Yaşam Senaryoları Üzerine Telekonferans” adlı söyleşide, Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) 4 Türk çalışanından biri olan Astrofizikçi Dr. Umut Yıldız, telekonferans üzerinden bu konuya dair merak edilenleri anlattı.

Akademisyenler, öğretmenler ve öğrencilerin katıldığı telekonferansta fütüristik (geleceğe yönelik) bakış açısıyla Mars’ta yaşam, Mars’a yolculuk, Mars'ta insanlığı nasıl bir mimari yapının beklediği, insanlığın nasıl bir çevresel ortamda yaşayacakları gibi konular ele alındı.

MARS'TA MANYETİK ALAN KUŞAĞI YOK
Samsun OMÜ'ye Los Angeles’tan telekonferans yoluyla katılan NASA çalışanı astrofizikçi Dr. Umut Yıldız söyleşisinin başında Dünya ile Mars arasındaki benzerlikler ve farklılıklara dikkat çekti. Mars’taki atmosfer kalınlığının Dünya’nın yüzde 1’i kadar olduğunu belirten Dr. Umut Yıldız, “Yani Mars’ın atmosferi o kadar ince ki bu durumun çok fazla sonuçları var. Örneğin sürtünme çok daha az oluyor. Dünya’nın sahip olduğu bir manyetik alan var. Bu manyetik alan Güneş’ten gelen radyasyon ile Samanyolu’ndan salınan kozmik ışınları engelliyor. Ancak Mars’ta böyle bir manyetik alan kuşağı yok” dedi.

MARS'A GİDECEK İLK İNSANLAR TÜNELLERDE KALACAK
Mars’ın yüzeyini kupkuru ve kayalık olarak tanımlayan Dr. Yıldız, gezegenin üzerinde dev volkanların ve derin vadilerin olduğuna işaret ederek, “Özellikle Mars’ın kutuplarında, Dünya’daki ile kıyaslanamayacak derecede olsa da yüksek miktarda su var. Bu tabii yaşamla ilişkilendirebileceğimiz en önemli parametrelerden biri. Yaşanılacak mekan olarak da ‘lava tube’ler (lavların oluşturduğu tüneller) dikkat çekiyor. Mars’a gidecek ilk insanların yaşayabileceği yerlerden biri bu lava tube’ler. Yapılan planlara göre insanların buralara girip hayatta kalması düşünülüyor. Neden? Çünkü Mars'ın yüzeyinde çok yüksek düzeyde kozmik radyasyon var. Dolayısıyla radyasyona maruz kalmamak için yerin altından yaşamak zorundasınız” ifadelerini kullandı.

MARS'A ULAŞMAK 8,5 AY SÜRÜYOR
Mars’a nasıl gidileceğine dair fikirleri de katılımcılarla paylaşan NASA çalışanı Dr. Umut Yıldız, Mars’a gidebilmek için yörüngelerin birbirine yaklaştığı belli zamanları takip etmenin zorunlu olduğunu belirterek, “Hohmann Transfer Yörüngesi var ki biz buna bedava yolculuk diyoruz, İşte uzaya çıkıp bu yörüngeye girdiğinizde 480 milyon kilometrelik ve 8 buçuk ay süren bir yolculuktan sonra Mars’a varıyorsunuz” şeklinde konuştu.

MARS'IN DIŞI KIRMIZI İÇİ BEYAZ
Telekonferansında Mars gezegeninin iç yapısının dönmediğini vurgulayan Dr. Umut Yıldız, “Biliyorsunuz Dünya’da alttaki plaka ya da faylar hareket ettiğinden depremler meydana geliyor. Dolayısıyla Dünya’nın içi döndüğünden ötürü kabuğun altındaki hiçbir şey aynı kalmıyor. Mars’ta ise bu yapı hareket etmediği için olduğu gibi kalmış. Örneğin Mars’ın iç yapısına bir çubuk indirseniz dokunduğunuz yer için 4,5 milyar yaşında diyebilirsiniz. Bir başka ifadeyle Mars’ın ilk oluştuğu andan itibaren hiçbir şey değişmemiş. 4,5 milyar yaşındaki bir kayadan bahsediyoruz. İşte ‘Insight Mission’ adını verdiğimiz proje de Mars’taki jeolojiyi anlamayı, depremleri incelemeyi, deprem var mı, yok mu ? onu araştırmayı ve anlamayı kapsıyor. Bir de malumunuz Mars, Kızıl Gezegen olarak bilinir. İşte Mars’ın bütün yüzeyi oksitlendiği için kızıllaşmış, bu gezegenin yüzeyinden demir var, demir de atmosferdeki oksijenle birleştiğinden dolayı oksit yapıyor ve nihayetinde de kıpkırmızı oluyor. Bununla birlikte toprağı biraz deştiğinizde beyazlaştığını görüyorsunuz. Yani Mars’ın dışı kırmızı ama içi beyaz” dedi.

DÜNYA'YA ASTEROİD ÇARPMA TEHLİKESİ VAR
Neden Mars’a Gitmeliyiz? sorusuyla da bu yöndeki düşüncelerini aktaran Dr. Umut Yıldız, bunun nedenlerine dair olarak da, “Çünkü insanlığa yeni hedefler lazım. İnsan nüfusu gittikçe artıyor ve Dünya’nın kaynakları bir zaman sonra ihtiyaçları karşılayamayacak. Ayrıca asteroid çarpma tehlikesine karşı insanlığın devamı için başka bir yer gerekiyor” diye konuştu.

MARS'TA BİTKİLER SERALARDA YETİŞTİRİLECEK
Söyleşisinde Mars’ta olası bir yaşamda ortaya çıkacak sorunlar ile fiziksel ve teknolojik ihtiyaçlara da değinen NASA çalışanı Umut Yıldız yiyecek temini için yapılacak çalışmalara yönelik, “Mars’taki toprak yapısı Dünya’daki gibi bir yaşam için uygun değil. İlk yolculuklarda hep yiyecek götürülecek, bitkiler uzun süre seralarda yetişecek. Hydroponics denilen yani topraktan bitki yetiştirme tekniği ve yine aquaponics adı verilen balık yetiştirme metoduyla yiyecek elde edilmeye çalışılacak. Yine toprağı verimli hâle getirmek için bazı yiyecekler ve gübreler toprağa karıştırılabilir, Dünya’dan yararlı solucanlar oraya götürülebilir” ifadelerini kullandı.

Mars’taki habitat (yerleşme) için fantastik denilebilecek mimari planların düşünüldüğünü ifade eden Dr. Yıldız, NASA’nın bu doğrultuda yapmış olduğu çalışmalardan da örnekler verirken telekonferansının sonunda Mimarlık Fakültesi öğrencilerinin merak ettiği soruları da yanıtladı,

SAMSUN HABER HATTI

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
alara dülger     2017-12-24 Bahçelermizi işyerleri bar yaptı dava ettik kazandık 2011 de ama yıkılmadı Atakum sahi linde insanlar bahçelerimizde içip içip naralar şarkılar rezilliğin alasını yaşıyoruz yıllarca kimse kanun manun dinlemedi siz marstaki yaşamı düşünüyorsunuz biz atakum sa hilinde huzurlu yaşayamıyoruz gelsin inanmayanlar denizevleri 214 sokağa görsünler in sanlık ayıbınının alasını Yokmu bu ülkede sahip çıkcak kimseler nerede hak hukuktan bah sedenler adalet insan hakları diyenler nerede nerede
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İşsizlik rakamları açıklandı
İşsizlik rakamları açıklandı
Şile'de 2 kişi boğuldu, cankurtaranlar 100 kişiyi kurtardı
Şile'de 2 kişi boğuldu, cankurtaranlar 100 kişiyi kurtardı